آموزش دوچرخه سواری در ۴ مرحله {بسیار ساده}

آموزش دوچرخه سواری در ۴ مرحله {بسیار ساده}

آموزش دوچرخه سواری برای بزرگسالان متاسفانه همراه با یک ابهام اشتباه است، ممکن است شما نیز دچار این ابهام شده باشید. ابهام بزرگسالان در یادگیری دوچرخه سواری این است که آن ها باید در کودکی این کار را یاد می گرفتند. این طرز تفکر فقط  بهانه ای برای کسانی است که نمی خواهند یادگیری را شروع کنند.

برای اینکه دوچرخه سواری را یاد بگیرید لازم نیست حتما در آموزشگاه‌ها این ورزش لذت بخش را آموزش ببینید. در بایکی لند قصد داریم آموزش دوچرخه سواری با ۴ مرحله ساده را برای شما شرح دهیم. همراه ما باشید.

 

آموزش دوچرخه سواری بزرگسالان در ۴ مرحله

برای اینکه تجربه خوبی از یادگیری دوچرخه سواری داشته باشید لطفا قبل از اینکه مراحل را دنبال کنید به یک فضای آرام از طبیعت بروید و سعی کنید در آنجا دوچرخه سواری را تمرین کنید. این کار علاوه بر اینکه تمرکز شما را افزایش خواهد داد، منجر به افزایش تمایل به انجام ورزش های هوازی نیز می شود.

مرحله ۱ : با دوچرخه انس بگیرید

قبل از حرکت و سوار شدن روی دوچرخه مهم است که آن را کاملا احساس کنید. برای اینکار کافی است فرمان را در دست بگیرید و بدون این که سوار شوید کمی با دوچرخه قدم بزنید. هر از گاهی ترمز بگیرید و ساز و کار آن را درک کنید.
برای اینکه در این مرحله خسته نشوید نیازی نیست این کار را برای مدت طولانی انجام دهید. از طرفی با انتخاب یک سطح مناسب و صاف (بدون شیب) می توانید تا چند دقیقه بدون خستگی این کار را ادامه دهید.

Hold-bike-in-hand

 

مرحله ۲ : بدون رکاب زدن با دوچرخه حرکت کنید

در مرحله دوم مطابق تصویر روی زین دوچرخه سوار شوید. در این هنگام توجه داشته باشید صندلی دوچرخه تنظیم باشد، به طوری که کف پا های شما کاملا روی زمین باشد. البته توجه داشته باشید زانو های شما نباید زیاد خم شده باشد.
حال بدون اینکه رکاب بزنید با پاهایتان قدم بزنید. در این مرحله از آموزش دوچرخه سواری شما حفظ تعادل را درک می کنید و آن را تمرین می کنید.
در جلسه اول انجام دادن این کار کافیست و نیازی نیست رکاب بزنید. شما می توانید تا ۱ ساعت هم این کار را انجام دهید.

Maintain-balance-of-bike

 

مرحله ۳ : قدم های خود را بلند تر کنید

اگر مرحله قبل را انجام داده باشید باید پیشرفت خود را متوجه شده باشید. حال می توانید قدم های خود را بلند تر بردارید. این کار را تا زمانی که مسافتی بیش از ۸ متر را بدون قدم زدن طی کنید ، ادامه دهید.
حال وقت آن رسیده است تا پاهای خود را از زمین بلند کنید. نگران نباشید مغز شما توانسته است مفهوم تعادل روی دوچرخه را درک کند، بنابراین بدون هیچ ترسی این کار را انجام دهید.

Walking-by-bike

بعد از اینکه کمی پیش رفتید و خواستید بیشتر خود را به چالش بکشید ، می توانید به یک سر پایینی ملایم بروید و این کار را انجام دهید.
شما قبلا مفهوم ترمز کردن را فرا گرفته اید بنابراین بدون ترس اینکار را انجام دهید. این مرحله از آموزش دوچرخه سواری به شما لذت بیشتری خواهد داد زیرا شما تقریبا ۸۰ درصد کار را پیش رفته اید.

 

 

مرحله ۴ : رکاب بزنید

وقت آن رسیده است که دوچرخه سواری را تجربه کنید. برای رکاب زدن درجا بایستید. سپس رکاب را در حالت ساعت ۲ قرار دهید.در صورتی که پا راست هستید رکاب سمت راست را به این حالت درآورید و در غیر این صورت بالعکس عمل کنید. پای انتخابی خود را روی رکاب قرار دهید و پای دیگرتان را به صورت تکه گاه روی زمین قرار دهید.

Stir

حال با یک فشار رکاب بزنید و این کار را برای چند بار تکرار کنید. همچنین می توانید رکاب زدن را با پای مخالفتان امتحان کنید.
رکاب زدن را تا حدی ادامه دهید تا بتوانید بدون اینکه پای تکیه گاه را روی زمین قرار دهید مجدد این کار را انجام دهید. این آخرین مرحله از آموزش دوچرخه سواری است و شما از این پس قادرید دوچرخه سواری را شروع کنید. از تجربه کردن نترسید و شجاعانه خود را به چالش بکشید. مطمئن باشید با این آموزش شما کمتر از ۳ جلسه دوچرخه سواری را به طور کامل یاد می گیرید.

 

 

آیا این آموزش برای خانم ها هم مناسب است؟

بله قطعا ، آموزش دوچرخه سواری بانوان هیچ تفاوتی با این ۴ مرحله از آموزش ندارد؛ حفظ تعادل یک توانایی ذاتی است و مقدار آن نیز در خانم ها و اقایان تفاوتی ندارد. فقط ورزشکاران خبره نیاز به تمرینات بیشتری دارند.

 

چند نکته مهم دوچرخه سواری که باید بدانید

۱-در حین آموزش سعی کنید از دوچرخه استاندارد استفاده کنید تا فرایند آموزش دوچرخه سواری برایتان راحت تر و سریع تر طی شود.

۲-اگر شلوار بلند می‌پوشید در حین دوچرخه سواری پاچه های شلوارتان را تا کنید و یا داخل جوراب قرار دهید تا به رکاب و یا زنجیر چرخ گیر نکند.

۳-از کفش ورزشی برای آموزش استفاده کنید ، استفاده از دمپایی یا کفش نامناسب ممکن است منجر به عدم حفظ تعادل شما شود که نهایتان منجر به افتادن شما خواهد شد.

۴-مربی ورزش دوچرخه سواری می تواند در انجام صحیح مراحل شما را همراهی کند. درصورتی که بتوانید یک مربی برای خود بگیرید ، بسیار سریع تر مراحل آموزش دوچرخه سواری را طی خواهید کرد.

۵-از دوستان یا آشناهایتان بخواهید در حین آموزش مراقب شما باشند تا به مشکل خاصی بر نخورید.

 

فواید دوچرخه سواری

برای یادگیری دوچرخه سواری کافیست فواید آن را بدانید آنگاه حتما آموزش ورزش دوچرخه سواری را در لیست کار های خود قرار خواهید داد. دوچرخه سواری برای شما فواید زیر را به همراه دارد:

-دوچرخه سواری باعث افزایش تعادل و کمک به فعالیت بهتر بدن شما می شود.

-منجر به تقویت زانو ، عضلات ران و باسن خواهد شد.

-کلسترل خون را کاهش می دهد.

-دوچرخه سواری منجر به شادابی و احساس جوانی بیشتر خواهد شد.

-تقویت استخوان ها

-بهبود وضعیت خواب

-درمان بیماری های روانی مانند افسردگی و..

همانطور که مشاهده کردید دوچرخه سواری فواید بسیار زیادی دارد و یادگیری آن خالی از لطف نیست. اگر سن شما زیاد است و فکر می کنید برای یادگیری دوچرخه سواری دیر شده اشتباه می کنید و بهتر است هرچه سریعتر یادگیری دوچرخه سواری را نیز به لیست کار های مهم خود اضافه کنید.

نظرات (5)

سحر

دوچرخه سواری واقعا لذت بخشه من ک عاشقشم

علی

دوچرخه سواری خیلی لذت بخش است من که خیلی دوچرخه سواری خیلی دوست دارم

علی

دوچرخه سواری خیلی لذت بخش است من که خیلی دوچرخه سواری را خیلی دوست دارم

فاطمه

با سلام. از کودکی علاقه زیادی به دوچرخه سواری داشتم ولی خوشبختانه با تلاش زیاد در سن ۳۸ سالگی این کار را یاد گرفتم. وقتی آدم به چیزی علاقه داشته باشه واقعا با تمام سختی‌هایش مبارزه میکنه چندین با زمین خوردم و پاهام خیلی کبود میشد دوتا از انگشتای پام در رفت اما بازم ادامه دادم و موفق شدم

فریدون

فکر کنم من کلکسیونی از دوچرخه دارم بستگی به مسیرم و زمان از هر مدلش استفاده میکنم.به جرات می توان گفت تمام امورات زندگیمو با دوچرخه انجام میدم رفتن سر کار،خرید بازار،تفریح به باغات،کوهستان،اتوبان،آزاد راه،خلاصه هرجا که فکرشو بکنید من رکاب میزنم حتی در مسیر رودخانه های کم عمق