راهنمای انتخاب لاستیک دوچرخه
راهنمای انتخاب لاستیک دوچرخه

راهنمای انتخاب لاستیک دوچرخه

یکی از وسیله ­های هیجان انگیز و نقلیه، دوچرخه است که طرفداران زیادی دارد. دوچرخه برای تمام افراد در هر سنی مناسب است و کاربرد گسترده ­ای دارد. اما در خصوص خرید دوچرخه، توجه به سایز دوچرخه، سایز تیوپ دوچرخه، مشخصات لاستیک دوچرخه و نوع کاربری دوچرخه بسیار اهمیت دارد.

اگر مایل به خرید دوچرخه هستید یا دوچرخه­ ای دارید که می­ خواهید لاستیک ­های آن را تعویض کنید، باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. به عنوان مثال لاستیک دوچرخه­ های کوهستانی با دوچرخه­ های کودکانه بسیار متفاوت است. لازم است بدانید که همان­طور که کفش­ های قدیمی شما نیاز به تعویض دارند، لاستیک­ های دوچرخه نیز باید عوض شوند. بنابراین اگر به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد راهنمای انتخاب لاستیک دوچرخه و تعویض لاستیک­ های قدیمی با لاستیک­ های نو هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

عوامل موثر در انتخاب لاستیک دوچرخه

همان­طور که اشاره کردیم انتخاب لاستیک دوچرخه بستگی به نوع دوچرخه، شرایط راه‌ها و نوع سواری شما دارد.

عوامل موثر در انتخاب لاستیک دوچرخه

 

نوع دوچرخه

لاستیک‌های دوچرخه به دو دسته بزرگ تقسیم می‌شوند: لاستیک‌های جاده‌ای و لاستیک‌های کوهستانی. لاستیک جاده‌ای برای دوچرخه‌های جاده‌ای و سریع مناسب است، در حالی که لاستیک کوهستانی برای دوچرخه‌های کوهستانی و آفرود مناسب است.

 

عرض لاستیک

عرض لاستیک نقش مهمی در عملکرد دوچرخه ایفا می‌کند. لاستیک‌های باریک­تر برای سرعت بالاتر و همچنین کاهش مقاومت هوایی مناسب هستند. در عوض، لاستیک‌های عریض­تر برای ثبات و کنترل بهتر در سرعت‌های کمتر مناسب هستند.

 

طول عمر

لاستیک‌های دوچرخه معمولاً دارای یک عدد مشخص که نشان‌دهنده طول عمر آن­هاست می‌باشند. عدد بزرگتر به معنای طول عمر بیشتر است. بنابراین، اگر به دنبال لاستیکی برای استفاده طولانی‌مدت هستید، به لاستیک‌هایی با عدد بزرگتر توجه کنید.

 

نوع جلو و عقب

برخی از دوچرخه‌ها دارای لاستیک جلو و عقب متفاوت هستند. در این صورت، بهتر است لاستیک جلو و عقب را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. برای مثال، لاستیک جلو معمولاً باریک­تر است و برای سرعت بالاتر مناسب است، در حالی که لاستیک عقب عریض­تر است و برای ثبات و کنترل بهتر مناسب است.

 

شرایط راه‌ها

اگر بیشتر در جاده‌های خشک و صاف سوار دوچرخه می‌شوید، لاستیک‌هایی با الگوی خطی و کم تسمه مناسب هستند. اگر در شرایط مرتفع و آفرود سوار می‌شوید، لاستیک‌هایی با الگوی عمیق و تسمه بیشتر مناسب هستند.

 

فشار هوا

حداقل و حداکثر فشار هوا مورد نیاز برای لاستیک دوچرخه را بررسی کنید. این اطلاعات معمولاً بر روی لاستیک یا در کاتالوگ تولید کننده قابل دسترسی است. حفظ فشار هوای مناسب در لاستیک‌ها می‌تواند عمر لاستیک را افزایش دهد و عملکرد سواری را بهبود ببخشد.با توجه به این موارد، می‌توانید لاستیک مناسب برای دوچرخه خود را انتخاب کنید. همچنین، بهتر است با متخصصان دوچرخه صحبت کنید و نظرات آن­ها را در انتخاب لاستیک مورد توجه قرار دهید.

 

 

سایز تیوپ دوچرخه

سایز تیوپ دوچرخه نیز بستگی به سایز لاستیک دوچرخه شما دارد. برای انتخاب صحیح سایز تیوپ، باید سایز لاستیک را بررسی کنید. سایز لاستیک بر روی جنبه خارجی آن نوشته شده است و معمولاً شامل ابعاد عرض و قطر لاستیک است. به عنوان مثال، سایز ۲۶ x 2.1  به این معنی است که عرض لاستیک ۲٫۱ اینچ و قطر آن ۲۶ اینچ است. بر اساس این ابعاد، می‌توانید سایز مناسب تیوپ دوچرخه را انتخاب کنید. همچنین، در صورت نیاز می‌توانید با متخصصان دوچرخه مشورت کنید تا بهترین سایز تیوپ را برای دوچرخه خود پیدا کنید.

 

 

مشخصات لاستیک دوچرخه

مشخصات لاستیک دوچرخه شامل سایز، نوع و فشار مناسب است. نوع لاستیک نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد دوچرخه داشته باشد. لاستیک‌های جاده­ای (road tires) برای سرعت و راندمان بالا مناسب هستند، در حالی که لاستیک‌های کوهستانی (mountain tires) برای تسلط بر سطوح نامنظم و خاکی مناسب هستند.

فشار مناسب درون لاستیک نیز برای عملکرد بهینه دوچرخه بسیار حائز اهمیت است. فشار لاستیک باید بین محدوده مشخصی باشد که بر روی لاستیک نوشته شده است. برای مثال، فشار مناسب برای لاستیک‌های جاده‌ای ممکن است بین ۸۰ تا ۱۳۰ PSI باشد، در حالی که برای لاستیک‌های کوهستانی ممکن است بین ۳۰ تا ۵۰ PSI  تعریف می­شود.

مشخصات لاستیک دوچرخه

 

 

بهترین لاستیک دوچرخه کوهستان

در مورد سایز تیوپ دوچرخه، مشخصات لاستیک دوچرخه و تیوپ دوچرخه برای دوچرخه کوهستان، بهتر است که موارد متعددی را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را در مورد سایز دوچرخه و لاستیک آن داشته باشید. برای انتخاب بهترین لاستیک دوچرخه کوهستان، خوب است که به سایز تیوپ دوچرخه توجه داشته باشید.

قطر خارجی لاستیک دوچرخه کوهستان می­تواند ۲۶ اینچ، ۲۷٫۵ اینچ و یا ۲۹ اینچ باشد. در مورد عرض نیز از ۱٫۹ اینچ تا ۵ اینچ قابل تغییر است. برهی از نمونه­های لاستیک دوچرخه کوهستان، شامل موارد زیر می­شوند:

کراس کانتری: عرض ۱٫۹ –۳ اینچ

تریل: عرض ۲٫۳ –۵ اینچ

دانهیل: تا ۲٫۵ اینچ

 

 

اندازه لاستیک دوچرخه جاده ­ای

معمولا دوچرخه­ های جاده­ای دارای قطر خارجی ۷۰۰ میلی متر با شروع عرض ۲۳ میلی متر هستند. ناگفته نماند که عرض بیشتر لاستیک­ه ای جاده ­ای کم­تر از ۳۰ میلی متر است. البته برای جاده­ های مخصوص مانند جاده­ های سنگریزه­ای،

لاستیک­ هایی با عرض ۴۵ میلی متر مورد نیاز قرار می­ گیرند.

در مورد لاستیک­ های دوچرخه کودک نیز قطرهای معمولی این نوع دوچرخه ۲۰ و ۲۴ اینچ است. سایز دوچرخه یا اندازه چرخ­ های زیر ۲۰ اینچ نیز برای کودکان بسیار کوچک هم تولید می­شود.

اندازه لاستیک دوچرخه جاده ­ای

 

 

عوامل نشان دهنده زمان تعویض لاستیک دوچرخه

همان­طور که اشاره کردیم، لاستیک دوچرخه نیاز به تعویض دارد و نمی­توان از یک جفت لاستیک، برای مدت طولانی استفاده به عمل آورد. با این حساب خوب است در کنار جمع آوری اطلاعاتی برای سایز دوچرخه، سایز تیوپ دوچرخه و مشخصات لاستیک دوچرخه، از زمان تعویض لاستیک دوچرخه نیز اطلاع پیدا کنید تا بتوانید برای خرید لاستیک دوچرخه اقدام فرمائید.

فرسوده و صاف شدن لبه­های آج لاستیک

گرد یا ناهموار شدن لبه­های آج لاستیک

عدم کنترل آسان دوچرخه

به وجود آمدن شیارهایی در دیواره­های کناره لاستیک

ترک خوردن یا پوسته پوسته شدن آج­ها یا دیواره­های کناری لاستیک

از بین رفتن لاستیک و برجای ماندن پوسته­های آن در نواحی مرطوب

ایجاد یک انحراف در لاستیک

به وجود آمدن برش­های کوچک و ریز بر روی لاستیک

در نهایت لازم است یادآور شویم که لطفا اگر لاستیک دوچرخه شما نیاز به تعویض دارد، این مسئله را جدی بگیرید؛ شاید لاستیک­ های فرسوده دوچرخه شما مسئله کوچکی تلقی شوند، اما نه تا زمانی که منجر به وقوع حادثه شوند.

 

نظر خود را بنویسید