راهنمای انتخاب و خرید سایز و سبک کلاه دوچرخه سواری
راهنمای انتخاب و خرید سایز و سبک کلاه دوچرخه سواری

راهنمای انتخاب و خرید سایز و سبک کلاه دوچرخه سواری

اگر عاشق دوچرخه سواری باشید، حتما می‌دانید که رعایت کردن نکات ایمنی مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت کنید. چرا که در غیر این صورت، ممکن است تجربه شیرین دوچرخه سواری به یک واقعه تلخ ختم شود. در دوچرخه سواری وسایل محافظتی بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها کلاه دوچرخه سواری است.

کلاه های دوچرخه سواری انواع و اشکال گوناگون دارند و هر کدام برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. احتمالا خیلی‌ها تفاوت آن‌ها را با هم نمی‌دانند و هنگام خرید یک کلاه دچار مشکل خواهند شد. از این رو، در این مقاله سعی کردیم انواع کلاه را همراه با راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری برای شما شرح دهیم تا انتخاب را برایتان راحت‌تر کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

 

 

اهمیت استفاده از کلاه دوچرخه سواری

بد نیست بدانید که متاسفانه بیشترین افرادی که در اثر ضربه مغزی جان خود را از دست می‌دهند، دوچرخه سواران هستند. این نشان می‌دهد کلاه ایمنی دوچرخه سواری جان‌ انسان را نجات می‌دهد. این یک دلیل کافی برای تمام عاشقان دوچرخه سواری است که در کنار دوچرخه جدید خود یک کلاه ایمنی مرغوب نیز بخرند.

مطالعه‌ای که روی ۶۴۰۰۰ دوچرخه سوار استرالیایی صورت گرفت، نشان داد که کلاه ایمنی دوچرخه می‌تواند از آسیب‌های جدی جلوگیری کند و احتمال وقوع آن‌ها را تا ۷۰ درصد کاهش دهد. در این راستا، کلاه دوچرخه سواری در برخی از کشورها اجباری است و عدم استفاده از آن جریمه دارد.

 

 

انواع کلاه دوچرخه سواری

قبل از این که راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری را توضیح بدهیم، بهتر است ابتدا با انواع دوچرخه آشنا شوید. چرا که در خرید دوچرخه و کلاه آن باید به خوبی بدانید آن‌ها را برای چه هدفی خریداری می‌کنید. انواع کلاه دوچرخه سواری به شرح زیر هستند:

 

کلاه دوچرخه سواری جاده‌ای

همانطور که از نام آن پیدا است، این کلاه‌ها به منظور استفاده در جاده‌ها و هنگام دوچرخه سواری با دوچرخه‌های جاده‌ای ساخته شده‌اند. این کلاه‌های سبک و جمع‌وجور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آیرودینامیک بوده و تهویه هوا نیز در آن‌ها به خوبی انجام می‌گیرد. درواقع هر چه سبک‌تر و آیرودینامیک‌تر باشند، قیمت کلاه دوچرخه سواری نیز بالاتر است.

کلاه دوچرخه سواری جاده‌ای

 

 

کلاه دوچرخه سواری MTB

این نوع کلاه ایمنی مخصوص جاده‌های کوهستانی طراحی شده است و یکی از بهترین کلاه دوچرخه سواری به شمار می‌رود. این کلاه‌ها بیشتر کناره‌ها و عقب سر را می‌پوشانند؛ زیرا سر دوچرخه سوار ممکن است با سنگ‌ها و صخره‌هایی که در کنار جاده کوهستانی قرار دارد برخورد کند. کلاه دوچرخه سواری MTB معمولا دارای یک گیره است که زیر فک یا پشت گردن بسته می‌شود. این موجب جدا نشدن کلاه از سر دوچرخه سوار می‌شود. به همین دلیل به آن‌ها کلاه فک دار دوچرخه سواری نیز می‌گویند.

کلاه دوچرخه سواری کوهستان

 

 

کلاه دوچرخه سواری فول فیس

این کلاه‌ها شبیه کلاه ایمنی موتور هستند. کلاه‌های دوچرخه سواری فول فیس نیز برای کوهستان استفاده می‌شوند؛ اما فقط توسط عده خاصی از دوچرخه سواران کوهستان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کلاه‌ها جلوی سر را به خوبی پوشش می‌دهند. نه تنها جمجمه بلکه از تمام صورت محافظت می‌کنند، از این رو، دوچرخه سواران در سراشیب‌های کوهستان آن‌ها را بر سر می‌گذارند.

کلاه‌های فول فیس توسط دوچرخه سواران معمولی استفاده نمی‌شود. زیرا دارای وزن، تهویه هوای کم است و همچنین اصلا راحت نیستند.

 

 

کلاه دوچرخه سواری TT

این کلاه‌ها تحت عنوان کلاه دوچرخه سواری سه گانه یا تایم تریال «Time Trial» نیز شناخته می‌شوند و بین دوچرخه‌سواران جاده‌ای بسیار محبوب هستند. این کلاه بهترین آیرودینامیک را بین تمام کلاه‌های دوچرخه سواری دارا است و به دوچرخه سوار در سرعت گرفتن کمک می‌کند. این کلاه‌ها تهویه چندان خوبی ندارند و برای دوچرخه سواران معمولی چندان مناسب نیستند.

کلاه دوچرخه سواری TT

 

کلاه دوچرخه سواری مسافری

شما می‌توانید از کلاه ایمنی جاده‌ای یا MTB خود برای رفت و آمدهای روزمره استفاده کنید و نیازی نیست یک کلاه جداگانه برای این کار بخرید. اما اگر یک دوچرخه سوار کوهستان نیستید و تنها استفاده شما از دوچرخه رفتن به سر کار است، توصیه می‌کنیم یک کلاه دوچرخه سواری مسافری برای خود تهیه کنید.

این کلاه تهویه مناسبی را ارائه می‌دهد و همچنین از تمام سر محافظت می‌کند. این نوع کلاه‌ها اغلب دارای رنگ‌های روشن یا فسفراسانس هستند تا سایر عابرین آن را به خوبی ببینند.

کلاه دوچرخه سواری مسافری

 

 

راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری

برای این که یک خرید مطمئن و خوب داشته باشید، باید درباره آن محصول به خوبی تحقیق کنید و اطلاعات کافی به دست بیاورید. از این رو، در ادامه راهنمای خرید کلاه دوچرخه سواری را به طور کامل برای شما شرح می‌دهیم:

 

جنس کلاه

کلاه دوچرخه سواری معمولا از دو جز پوسته و آستر ساخته شده است. پوسته کلاه معمولا از پلی کربنات ساخته شده است تا مانند یک دیوار محکم و غیر قابل نفوذ از سر محافظت کند. پلی کربنات به دلیل ساختار صافی که دارد موجب سرخوردن کلاه بر روی زمین شده و ضربه وارد شده به جمجمه را کاهش می‌دهد. این پوسته‌ها می‌توانند از فیبر کربن و فیبر سیلیس نیز باشند.

هنگام خرید کلاه دوچرخه بچه گانه دقت کنید که کلاه از چه جنسی است و با فروشنده راجع به این موضوع صحبت کنید. معمولا کلاه‌های پلی کربناتی از سایر جنس‌ها بهتر هستند.

 

اندازه و سایز کلاه

مهم نیست کیفیت، قیمت یا مارک کلاه چه چیزی باشد، زمانی که اندازه سرتان نباشد یک کلاه دوچرخه سواری مناسب تلقی نمی‌شود. بهترین راه برای اطمینان از اندازه کلاه این است که هنگام خرید تک تک کلاه‌ها را امتحان کنید یا از راهنمای سایز خرید کلاه دوچرخه سواری استفاده کنید.

در نظر بگیرید اگر یک کلاه دوچرخه برای سرتان بزرگ باشد و حتی اگر بندهای آن را هم به خوبی بسته باشید در زمان زمین خوردن کلاه براحتی از سرتان جدا خواهد شد و هیچ فایده ای را برایتان نخواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که کلاه دوچرخه سواری برای سرتان اندازه باشد.

برطبق دسته بندی های موجود کلاه های دوچرخه سواری در سایزهای کوچک، متوسط، بزرگ یا سایزهای بزرگتر به بازار می آیند. برای تعیین سایز خودتان، یک متر قابل انعطاف را به دور بزرگترین ناحیه سرتان (حدود ۱٫۵ سانتیمتر بالاتر از ابروهایتان) بپیچید. یا یک روبان یا نخ به دور سرتان بپیچید و سپس با خط کش یا متر طول آن را اندازه بگیرید. سپس به دنبال کلاهی متناسب با اندازه تان باشید.

اندازه و سایز کلاه دوچرخه

گاهی اوقات تولید کنندگان در سایزهای ارائه داده با یکدیگر تفاوت هایی دارند، و ممکن است هر یک تفسیر خاصی از اندازه های کوچیک، متوسط و بزرگ داشته باشند. در اینجا به طور عمومی اندازه های بکار رفته برای بزرگسالان را خواهیم گفت.

سایز کوچک: ۵۱ تا ۵۵ سانتیمتر

سایز متوسط: ۵۵ تا ۵۹ سانتیمتر

اندازه بزرگ: ۵۹ تا ۶۳ سانتیمتر

خیلی کوچک، خیلی بزرگ: زیر ۵۱ سانتیمتر، بالای ۶۳ سانتیمتر

تک سایز (مردان): ۵۴ تا ۶۱ سانتیمتر

تک سایز (زنان): ۵۰ تا ۵۷ سانتیمتر

بیشتر کلاه های کودکان نیز تک سایز می باشد و دامنه اندازه آنها بین ۴۶ تا ۵۷ سانتیمتر می باشد.

در صورت اندازه سرمان بین دو سایز قرار داشت کدام را انتخاب کنیم؟ توصیه عمومی انتخاب سایز کوچکتر می باشد.

 

 

استانداردهای ایمنی

مهم نیست کلاه‌ دوچرخه سواری ارزان یا گران باشد، هر کلاه ایمنی دارای استانداردهایی است که باید به آن توجه کرد. استانداردهای کلاه ایمنی مطابق با استاندارد اروپایی دارای علامت EN1078، استاندارد آمریکایی ASTM F1952 – ۱۵، استاندارد کانادایی CAN-CSA-D113.2-M یا استاندارد ژاپنی JIS T 8134 ساخته خواهد شد.

 

ویژگی‌ های ایمنی کلاه دوچرخه سواری

علاوه بر دقت کردن به جنس و اندازه کلاه، ویژگی‌هایی نیز وجود دارد که هنگام خرید باید به آن‌ها دقت کنید. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • وزن؛ هر چه مدت زمان سواری شما بیشتر باشد، کلاه ایمنی سبک‌تری را انتخاب کنید. سنگین‌تر بودن کلاه می‌تواند بعد از مدت طولانی به گردن شما آسیب برساند.
  • تهویه؛ اگر در جاهای گرمسیر زندگی می‌کنید، این مورد باید برای شما اهمیت بسیاری داشته باشد. اگر تهویه هوا در کلاه دوچرخه سواری به خوبی انجام نشود، می‌تواند موجب بیماری‌های پوستی در سر شما بشود.
  • آیرودینامیک؛ اگر دوست دارید با سرعت بالا دوچرخه سواری کنید، آیرودینامیک بودن کلاه مطمئنا مهم‌ترین ویژگی برای شما است. معمولا کلاه‌های دوچرخه سواری سرعتی، در قسمت بالای سر صاف هستند تا هوا به خوبی روی آن جریان پیدا کند.
  • بالشتک؛ برخی از کلاه ها دارای بالشتک‌هایی هستند که باعث می‌‌شوند کلاه راحت‌تر روی سر قرار بگیرد. هنگام خرید کلاه دوچرخه سواری کودک می‌توانید به این ویژگی توجه کنید.

 

 

تنظیم کلاه روی سر

لازم است با چند تنظیم ساده کلاه خود را تنظیم شخصی کنید. همگی کلاه ها یک حلقه دور سر و بند قابل تنظیم دارند. برای تنظیم کلاه، قبل از قرار دادن آن روی سرتان، ابتدا حلقه دور سر داخل کلاه را بیشتر باز کنید.

تنظیم کلاه دوچرخه روی سر

در ابتدا پیچ تنظیم پشت کلاه یا لغزنده پشت کلاه را باز کنید و کلاه را روی سر خود قرار دهید.

۱- فاصله جلویی کلاه را چک نمایید لبه کلاه با ابروی شما می بایست حدود دو بند انگشت فاصله داشته باشد.

۲- فاصل لبه های کلاه را چک نمایید که کلاه بصورت کج و ناهماهنگ روی سر قرار نگرفته باشد.

۳- لازم است که خانم ها برای قرار گیری بهتر کلاه بر روی سر  موی خود را بندند و از فاصله بین پیچ تنظیم پشت سر و پشت کلاه به بیرون هدایت کنند. اگر این فاصله در کلاه وجود نداشت مو را در پایین پیچ تنظیم  قرار دهید.

تنظیم کلاه روی سر

۴– بند زیر چانه را در زیر هر دو گوش تنظیم کنید تا به حالت ایمن و راحت دست پیدا کنید. در نهایت، در حالی که بند زیر چانه را سفت کرده اید، دهان خود را باز کنید. اگر کلاه قسمت جلوی سرتان را کمی فشار نمی دهد باز هم بند زیر چانه را سفت کنید و مجدداً امتحان کنید. دقت کنید با سفت کردن بیش از حد بند، خود را در شرایط ناراحتی قرار ندهید

۵- بند هفتی شکل را چک نمایید که روی گوش قرار نگرفته باشد.

۶- پیچ تنظیم پشت کلاه را کامل ببندید که روی سر کاملا محکم شود.

 

 

نظر خود را بنویسید