چگونه بهترین دوچرخه را برای خود انتخاب کنید
چگونه بهترین دوچرخه را برای خود انتخاب کنید

چگونه بهترین دوچرخه را برای خود انتخاب کنید

هنگام تصمیم گیری در مورد خرید دوچرخه، به این سؤالات فکر کنید:

چه کسی می خواهد دوچرخه سواری کند؟
چه دوچرخه ای در گذشته داشتید که دوست داشتید؟
چه دوچرخه ای در گذشته داشتید که دوست نداشتید؟
دوست دارید کجا سوار دوچرخه جدیدتان شوید؟
اگر دوچرخه می‌خرید تا با گروهی از دوستانتان دوچرخه سواری کنید، چیزی شبیه به چیزی که آنها دارند بخرید. اگر سوار دوچرخه کوهستان هستید، نمی‌توانید با دوچرخه‌های جاده همگام شوید. و دوچرخه جاده نمی تواند روی خاک یا شن سواری خوبی به شما بدهد. اگر در کودکی از دوچرخه سه سرعته لذت می بردید، ممکن است دوباره این دوچرخه سرگرم کننده را پیدا کنید. اگر دوچرخه جاده ای را که چند سال پیش خریده اید دوست نداشتید، شاید دوچرخه کوهستان بهتر باشد.

 

 

دوچرخه های جاده ای

دوچرخه های جاده ای به گونه ای طراحی شده اند که بر روی مسیرهای هموار مناسبند. این نوع دوچرخه دارای لاستیک های صاف و باریک و دسته های “افتاده” هستند و می توانند برای مسابقات جاده ای استفاده شوند. دوچرخه جاده معمولا سبک تر از انواع دیگر دوچرخه ها هستند. دوچرخه جاده را می توان در مسیرهای سنگفرش شده سوار شد، اما بیشتر مردم آنها را در مسیرهای آسفالته ناخوشایند و ناپایدار می دانند. بیشتر دوچرخه‌های جاده‌ای توانایی حمل بارهای سنگین را ندارند، بنابراین برای رفت‌وآمد یا تور چندان مناسب نیستند.

دوچرخه های جاده ای

 

 

دوچرخه های سیکلوکراس

دوچرخه‌های Cyclocross نوع خاصی از دوچرخه‌های جاده هستند که برای مسابقه در یک مسیر مخلوط (ترکیبی از مسیر صاف، مسیرهای آسفالت‌نشده، سنگ‌ریزه، چمن) طراحی شده‌اند.دسته این نوع دوچرخه مانند دوچرخه جاده است. اما لاستیک‌ها برای کشش بیشتر در خارج از جاده کمی پهن‌تر هستند، و سبک متفاوتی از ترمز دارند که به جلوگیری از تجمع گل و لای در فریم کمک می‌کند. دوچرخه‌های Cyclocross گاهی اوقات به اختصار «دوچرخه‌های متقاطع» یا دوچرخه‌های cx نامیده می‌شوند.

دوچرخه های سیکلوکراس

 

 

دوچرخه های تور

دوچرخه های تورینگ یکی دیگر از انواع خاص دوچرخه های جاده هستند. آنها برای سوار شدن بر روی پیاده رو طراحی شده اند، اما برای استفاده در سواری طولانی مدت نیز دوام بیشتری دارند. آنها تمام پیچ‌های لازم برای نصب قفسه‌های بار و گلگیرها را دارند، و اگرچه هنوز دسته‌ای افتاده دارند، اما معمولاً طراحی قاب راحت‌تری دارند به طوری که دوچرخه سوار در حالت قائم‌تر قرار بگیرد و برای راحتی بیشتر هنگام سواری در مسافت‌های طولانی و مدت زمان طولانی طراحی شدند. آنها در مقایسه با دوچرخه های جاده معمولی دارای محدوده دنده کمتری هستند تا امکان حمل بارهای سنگین را از تپه های شیب دار فراهم کنند.  همچنین به دلیل دوام و توانایی حمل بارهای سنگین، دوچرخه های مسافرتی خوبی هستند.

دوچرخه های تور

 

 

دوچرخه های جاده برای ماجراجویی

دوچرخه های جاده ماجراجویی یکی از جدیدترین دسته دوچرخه ها هستند. آن‌ها را گاهی دوچرخه‌های تمام جاده، دوچرخه‌های هر جاده یا دوچرخه‌های سنگریزه می‌نامند و همه کاره‌ترین زیرمجموعه‌های دوچرخه جاده هستند. مشابه دوچرخه‌های سیکلوکروس، دارای دسته‌های افتاده و قابلیت استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر هستند. هندسه قاب در مقایسه با دوچرخه های سیکلوکراس بلندتر و قائم تر است، با این حال، این دوچرخه ها را برای روزهای طولانی در زین، تورهای سبک و رفت و آمد مناسب تر می کند.

دوچرخه های جاده برای ماجراجویی

 

 

دوچرخه های سه گانه/تایم تریل

دوچرخه های Triathlon/Time Trial دوچرخه های جاده ای با طراحی خاص هستند که ویژگی های آیرودینامیکی آنها را به حداکثر می رساند. دسته ها نیز یک طراحی آیرودینامیکی ویژه هستند که به شما امکان می دهد هنگام سواری به جلو خم شوید تا مقاومت باد در برابر بدن خود را به حداقل برسانید. مسابقات سه‌گانه/تایم‌تریال معمولاً شروع‌های پلکانی دارند، جایی که هر مسابقه‌دهنده به تنهایی شروع می‌کند. این دوچرخه ها معمولاً مجاز به استفاده در مسابقات شروع دسته جمعی نیستند.

دوچرخه های سه گانه

 

 

دوچرخه های فیت نس

دوچرخه‌های تناسب اندام بیشتر مزایای دوچرخه‌های جاده‌ای معمولی را دارند – فریم‌های سبک وزن و لاستیک‌های نسبتاً باریک برای کارایی در پیاده‌رو، با فرمان صاف یا عمودی. این دوچرخه‌ها برای افرادی طراحی شده‌اند که می‌خواهند دوچرخه‌ای سبک و با کارایی بالا داشته باشند، اما از وضعیت دوچرخه‌سواری معمولی در دسته دوچرخه‌های جاده‌ای خوششان نمی‌آید. این دوچرخه‌ها را گاهی دوچرخه‌های جاده تخت یا دوچرخه‌های هیبریدی پرفورمنس می‌نامند. روی آنها می توان تایرهای تا حدودی پهن تری را گذاشت تا برای استفاده در مسیرهای آسفالت نشده مناسب باشند. آنها معمولاً توانایی نصب قفسه های بار و گلگیرها را دارند که از آنها دوچرخه های مسافرتی خوبی می سازد.

دوچرخه های فیت نس

 

 

 

دوچرخه های مسیری/دنده ثابت

دوچرخه‌های مسیری/دنده ثابت یا فیکس‌ها برای سوار شدن بر روی یک مسیر جاده‌ای طراحی شده‌اند که یک مسیر بیضی شکل به‌طور خاص برای مسابقات دوچرخه‌سواری است. برخی از دوچرخه سواران دوچرخه های پیست را ترجیح می دهند، اما به دلیل طراحی ساده آنها، که نگهداری از آنها را آسان می کند. آنها دارای یک دنده واحد هستند که توانایی سواحل را فراهم نمی کند، بنابراین اگر دوچرخه در حال حرکت است، پاهای شما باید رکاب بزنند. برای سادگی بیشتر، برخی از سوارکاران ترجیح می دهند که ترمز نداشته باشند، زیرا مکانیزم دنده ثابت می تواند به عنوان یک ترمز عمل کند. بیشتر دوچرخه‌های پیست دارای دسته‌های دسته‌ای هستند، اما برخی از دوچرخه‌سواران دوچرخه‌های خود را با دسته‌های صاف یا ایستاده می‌سازند.

دوچرخه های مسیری/دنده ثابت

 

 

دوچرخه های کوهستان

دوچرخه های کوهستان برای سوار شدن در مسیرهای ناهموار خارج از جاده طراحی شده اند. آنها دارای دسته های صاف یا عمودی هستند و محدوده دنده بسیار پایینی برای پدال زدن در مسیرهای شیب دار دارند. اکثر دوچرخه های کوهستان دارای نوعی کمک فنر یا سیستم تعلیق هستند. دوچرخه های کوهستانی که فقط سیستم تعلیق جلو دارند، هاردتیل نامیده می شوند. دوچرخه های کوهستانی با سیستم تعلیق جلو و عقب، دوچرخه های تعلیق کامل یا دوگانه نامیده می شوند. دوچرخه های کوهستانی بدون سیستم تعلیق، هارد نامیده می شوند. دوچرخه کوهستان را می توان برای استفاده به عنوان دوچرخه های تور یا رفت و آمد تجهیز کرد، اگرچه آنها به اندازه دوچرخه های تور سنتی یا رفت و آمد سبک یا کارآمد نیستند. دوچرخه های فت با لاستیک های بسیار پهن خود در دسته دوچرخه کوهستان قرار می گیرند.

دوچرخه های کوهستان

 

 

دوچرخه های هیبریدی

دوچرخه های هیبریدی در ابتدا برای ارائه مزایای دوچرخه های جاده ای و دوچرخه های کوهستانی طراحی شدند. زین های بزرگ و روکش دار و دسته‌های عمودی آن‌ها موقعیت سواری راحت را فراهم می‌کنند و برای سواری معمولی در اطراف محله یا مسیرهای دوچرخه‌سواری، رفت‌وآمد در مسافت‌های کوتاه و انجام کارهای در شهر بهترین هستند. آنها را می توان در جاده های آسفالته سوار شد، اما به اندازه دوچرخه های جاده ای سبک و کارآمد نیستند. آنها برای مسیرهای دوچرخه سواری آسفالت شده یا بدون سنگفرش ایده آل هستند، اما برای مسیرهای دوچرخه کوهستانی ناهموار خارج از جاده مناسب نیستند. لاستیک‌ها معمولاً دارای عرض متوسط با آج نیمه صاف دارند تا سواری نسبتاً نرمی در پیاده‌روی ارائه دهند، اما در مسیرهای آسفالت‌نشده نیز کارایی کافی را دارند. اکثر دوچرخه های هیبریدی دارای سیستم تعلیق جلو هستند .، اما برخی کاملاً سفت و سخت هستند. دوچرخه‌های هیبریدی قبلاً به عنوان دوچرخه‌های کراس نیز شناخته می‌شدند، اما این اصطلاح دیگر برای جلوگیری از اشتباه گرفتن با دوچرخه‌های سیکلوکروس استفاده نمی‌شود.

دوچرخه های هیبریدی

 

 

دوچرخه های دوگانه اسپرت

دوچرخه‌های دوگانه اسپرت زیرمجموعه‌ای از دوچرخه‌های هیبریدی هستند که مناسب دوچرخه‌سوارانی که خواهان تطبیق‌پذیری چند سطحی یک دوچرخه هیبریدی هستند،است، اما سبک و موقعیت سواری کمی تهاجمی‌تر دارند. آنها یک فرمان صاف یا عمودی دارند، اگرچه به اندازه دوچرخه های هیبریدی معمولی عمودی نیستند.  معمولا یک زین کوچکتر و عملکرد محورتر به جای یک زین راحتی بزرگ دارند. اکثرا سیستم تعلیق جلو دارند. دوچرخه‌های دو اسپرت دوچرخه‌های مسافرتی خوبی هستند و همچنین برای گردش در مسیرهای آسفالت‌نشده مناسبند.

 

 

دوچرخه های کروزر

دوچرخه‌های کروزر شبیه دوچرخه‌های هیبریدی هستند، زیرا برای سواری معمولی طراحی شده‌اند و دارای موقعیت سواری بسیار راحت و عمودی و زین بزرگ و راحت هستند. دوچرخه کروز معمولاً دارای لاستیک‌های “بالون” پهن و فرمان‌هایی هستند که حتی در مقایسه با دوچرخه‌های هیبریدی،  عمودتر و در برخی موارد عقب‌رفته‌تر هستند. بیشتر دوچرخه‌های کروز تک سرعته یا ۳ سرعته هستند و دارای ترمز قدیمی هستند (جایی که برای توقف پدال می‌زنید). تا زمانی که مسیر شما نسبتاً صاف باشد، می‌توان از آن‌ها برای رفت‌وآمدهای کوتاه و انجام امور روزمره استفاده کرد. برخی از تولید کنندگان دوچرخه کروز طیف گسترده ای از مدل های رنگارنگ را برای مطابقت با سلیقه هر دوچرخه سواری در دسترس قرار می دهند.

 

 

دوچرخه های فلت فوت

دوچرخه های راحتی پای تخت زیر مجموعه دوچرخه های کروز هستند. آنها طراحی قاب کشیده ای دارند که پدال ها را چند اینچ جلوتر از صندلی هل می دهد. این به شما این امکان را می‌دهد که صندلی را به اندازه کافی پایین بنشینید تا بتوانید در هنگام توقف، پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید، اما همچنان در حین رکاب زدن، پاهای خود را به طور کامل باز کنید

 

 

دوچرخه های شهری

اصطلاح “دوچرخه شهری” واقعاً به دسته خاصی از دوچرخه ها اشاره نمی کند. این بیشتر یک اصطلاح توصیفی کلی است. همچنین ممکن است آنها را دوچرخه های “تور” یا “شهری” نامید، اگرچه بسیاری از دوچرخه های ذکر شده در این صفحه می توانند به خوبی برای سواری و رفت و آمد در شهر استفاده شوند. با این حال، نوع خاصی از دوچرخه وجود دارد که برخی افراد هنگام استفاده از اصطلاح “دوچرخه شهری” در ذهن دارند. این دوچرخه دارای ویژگی های دوچرخه هیبریدی و دوچرخه کروز است – معمولاً وضعیت سواری عموی  کروز، اما اندازه چرخ مانند دوچرخه هیبریدی است.

دوچرخه های شهری

یک دوچرخه شهری نیز ممکن است برخی یا همه این ویژگی‌ها را داشته باشد که باعث می‌شود نیاز به لباس دوچرخه سواری مخصوص نباشد.

گلگیرها
محاقظ زنجیر
حفاظ  روی چرخ عقب
یک دوچرخه شهری همچنین ممکن است یک هاب عقب با دنده داخلی برای سهولت استفاده و نگهداری و یک ژنراتور داخلی و چراغ برای ایمنی هنگام سواری پس از تاریکی داشته باشد.

این دوچرخه‌ها به دلیل شباهتشان به دوچرخه‌های روزمره مورد استفاده در آمستردام و دیگر شهرهای اروپایی دوستدار دوچرخه، گاهی اوقات «دوچرخه هلندی» نیز نامیده می‌شوند.

 

 

دوچرخه های BMX

دوچرخه های بی ام ایکس به دلیل اندازه کوچکشان در بین بچه ها محبوب هستند، اما بزرگسالان و بچه ها به طور یکسان برای سبک های مختلف ترفند و بدلکاری از آنها استفاده می کنند.

دوچرخه های BMX

 

دوچرخه های تاشو

دوچرخه‌های تاشو برای کسانی که نیاز به سفر با دوچرخه دارند، می‌خواهند دوچرخه‌ای در وسایل نقلیه یا هواپیما داشته باشند یا در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند و فضای زیادی ندارند، ایده‌آل هستند. آنها همچنین برای مسافرانی که برای بخشی از رفت و آمد خود باید دوچرخه خود را سوار اتوبوس یا قطار کنند یا جایی امن برای پارک دوچرخه خود در محل کار ندارند، مناسب هستند. اکثر دوچرخه‌های تاشو چرخ‌های کوچک‌تری دارند که باعث می‌شود دوچرخه نسبت به دوچرخه‌های استاندارد کمی کارآمدتر و پیچیده‌تر باشد، اما اکثر طرفداران دوچرخه تاشو احساس می‌کنند که مزایا بر معایب آن بیشتر است.

دوچرخه های تاشو

 

دوچرخه های خوابیده

دوچرخه های خوابیده دارای طراحی بلندو یک زین با اندازه کامل با پشتی هستند. تکیه گاه ها در طرح های دو چرخ و سه چرخ موجود هستند. بسیاری از سواران دراز کشیده احساس می کنند که راحت ترین گزینه موجود برای دوچرخه سواری هستند. با این حال، پدال زدن آنها از تپه ها دشوارتر است و حمل آنها از یک مکان به مکان دیگر در یک وسیله نقلیه موتوری می تواند چالش برانگیز باشد.

دوچرخه های خوابیده

 

 

دوچرخه های دو نفره

دوچرخه های تاندم «دوچرخه هایی هستند که برای دو نفر ساخته شده اند». این نوع دوچرخه در همه سبک‌ها، از تاندم‌های کروز و پشت سر هم هیبریدی برای مسیر دوچرخه‌سواری یا مسیر های صاف، دوچرخه‌های کوهستانی آفرود و دوتایی مسابقه‌ای جاده‌ای با عملکرد بالا عرضه می‌شوند.

دوچرخه دو نفره ویوا مدل پریمیت PRIMATE سایز 26

 

سه چرخه بزرگسال

سه چرخه های بزرگسالان برای افراد مسن‌تری که هنوز می‌خواهند با قدرت خود دوچرخه سواری، یا کسانی که مشکلات تعادلی یا سایر نیازهای خاص دارند، ایده‌آل هستند. این نوع دوچرخه همچنین در کاربردهای صنعتی/انباری سازگار با محیط زیست محبوب هستند.

سه چرخه بزرگسال معرفی

نظر خود را بنویسید