انواع دوچرخه شهری
انواع دوچرخه شهری

انواع دوچرخه شهری

انواع دوچرخه شهری از قدیم تا به اکنون در خیابان ها مشاهده می کنید. که با پیشرفت فنّاوری و شناخت بازار و سلیقه  جامعه، شکل این سبک دوچرخه دچار تغییرات مثبتی شده است. دوچرخه‌ شهری می‌توانند تک سرعته یعنی بدون دنده باشند و یا در توپی عقب آن‌ها دنده اتوماتیک قرارگرفته شده باشد.

دوچرخه‌های شهری معمولاً دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایرهایی نازک و بدون آج هستند. زاویه‌ی فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله‌ی رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولاً بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته‌ی فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ درعین‌حال برای حرکت در مسیرهای طولانی، به رکاب زدن‌های مداوم نیاز نیست. در فروشگاه آنلاین بایکی لند انواع دوچرخه های شهری کوهستان و کودک را می توانید ملاحظه کنید.

دوچرخه شهری بانوان

 

 

دوچرخه شهری چیست؟

دوچرخه شهری که گاهی اوقات دوچرخه کاربردی نیز نامیده می شود، نوعی دوچرخه است که عمدتاً برای سواری در مسیرهای داخل شهری استفاده می شود. دوچرخه‌های شهری با در نظر گرفتن راحتی و کاربردی ساخته شده‌اند. و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به دوچرخه‌سوار اجازه می‌دهند تا مانند دوچرخه‌های جاده‌ای به‌جای خم شدن به جلو، عمودی بنشیند.

از نظر فنی، بسیاری از انواع مختلف دوچرخه به عنوان دوچرخه شهری طبقه بندی می شوند. دوچرخه های هیبریدی، دوچرخه های راحتی و برخی از دوچرخه های دندهای ثابت همگی نمونه هایی از دوچرخه هایی هستند که می توانند در دسته دوچرخه های شهری قرار گیرند. بیشتر دوچرخه‌های شهری از دنده‌های کمتری نسبت به دوچرخه‌های جاده یا کوهستان استفاده می‌کنند و اغلب از ویژگی‌هایی مانند محافظ‌های زنجیر و سبد یا صندوق استفاده می‌کنند. لوازم جانبی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای لذت بردن از دوچرخه شهری خود استفاده کنید.

 

 

کاربرد دوچرخه شهری 

دوچرخه شهری برای استفاده به عنوان وسیله حمل و نقل  طراحی شده است تا برای فعالیت های ورزشی. دوچرخه‌های شهری طوری طراحی شده‌اند که به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند، دوچرخه‌سوار را به‌طور مؤثر از نقطه A به نقطه B می‌برند، و در حین دوچرخه‌سواری به راحتی کنترل می‌شوند!  دوچرخه  شهری عمدتاً برای سواری در جاده های آسفالت شده و سطوح آسفالت طراحی شده است. این محصول برای دوچرخه سواری در مسیرها و مسیرهای صاف و هموار یا برای سواری آرام در طبیعت با دوستان مناسب هستند!

کاربرد دوچرخه شهری 

در نهایت، اگر به دنبال راهی تمیزتر و سبزتر برای رفت و آمد در شهر هستید، دوچرخه‌های شهری گزینه ای عالی برای شروع هستند.

 

 

چه کسی باید از دوچرخه شهری استفاده کند؟

افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند و می خواهند بدون استرس یا خستگی سواری کنند، کاندیدای ایده آل برای دوچرخه های شهری هستند. اگر رفتن بدون دردسر به مقصد برای شما به جای سرعت یا قابلیت آفرود در اولویت است، دوچرخه شهری انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. اگر دوچرخه سواری خود را خیلی جدی نمی گیرید و نمی خواهید آن را در یک محیط رقابتی دنبال کنید، دوچرخه شهری برای شما ایده آل است.

خرید دوچرخه شهری

 

چه کسانی نباید از دوچرخه شهری استفاده کنند؟

اگر از مشکلات سلامتی قابل توجهی رنج می برید، احتمالاً بهتر است قبل از شروع دوچرخه سواری با یک پزشک یا متخصص پزشکی دیگر صحبت کنید. همچنین اگر در منطقه ای با تپه های شیب دار زندگی می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید نوع دیگری از دوچرخه را انتخاب کنید. اگر منطقه محلی شما یا رفت و آمد به محل کار مستلزم بالا رفتن از تپه های طولانی است، دوچرخه هیبریدی قطعا برای شما مناسب تر خواهد بود!

 

دوچرخه شهری / هیبرید Hybrid 

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. درواقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند. با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی نظیر دوچرخه‌های کوهستان دارند؛ فقط پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

دو سبک دوچرخه هیبرید و دوچرخه‌های شهری به هم بسیار نزدیک هستند.  بعضی از شرکت‌ها این دو سبک دوچرخه را در یک دسته‌بندی قرار می‌دهند و بعضی از شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها را جدا می‌کنند.

 

دوچرخه هیبریدی شهری

 

درواقع بیس دوچرخه هیبریدی همان دوچرخه شهری است که ممکن است به سمت دوچرخه‌های  کوهستان و یا به دوچرخه جاده(کورسی) گرایش پیدا کند . می‌توان مثلثی را فرض کرد که در یک ضلع آن دوچرخه شهری و در ضلع دیگر دوچرخه کوهستان و در ضلع دیگر دوچرخه کورسی قرار دارد و با ترکیب این سه سبک از دوچرخه، دوچرخه هیبریدی شکل‌گرفته است.

حال می‌تواند این گرایش به یک و یا دو سبک از این دوچرخه‌ها بیشتر باشد همین موضوع باعث می‌شود که تنوع زیادی در دوچرخه‌های هیبرید داشته باشیم. می‌توان گفت دوچرخه‌های هیبریدی که گرایش به دوچرخه‌های کورسی دارند سرعت در آن‌ها در اولویت قرار داده‌شده و دوچرخه‌هایی که به سمت سبک کوهستان گرایش دارد اولویت مهارت و راحتی در آن‌ها قرار داده‌شده است.

اما تمامی آن‌ها بر پایه راحتی طراحی‌شده‌اند که مناسب دوچرخه‌سواری در شهر هستند. با اینکه دوچرخه‌های تورینگ یا توریستی مخصوص سفر وجود دارند این سبک از دوچرخه هم  بسیار موردعلاقه کسانی است، که با دوچرخه سفر می‌کنند چراکه به‌راحتی ترک‌بندها و خورجین‌های سفر بر روی این دوچرخه نصب می‌شود.

 

 

دوچرخه شهری / فیتنس Fitness

دوچرخه شهری فیتنس

دوچرخه‌های فیتنس بسیار به دوچرخه‌های شهری نزدیک هستند بااین‌وجود که محل نصب ترک‌بند و سبد در آن‌ها وجود ندارد و صرفاً مناسب ورزش در شهر هستند. بعضی از شرکت‌های تولیدکننده این سبک دوچرخه را با دوچرخه شهری در یک دسته قرار می‌دهند و گاها بعضی از شرکت‌ها آن‌ها را جدا می‌کنند.

 

 

دوچرخه شهری / تاشو folding bike

این نوع دوچرخه‌ها مناسب برای افرادی است که باید با دوچرخه خود سفر کنند و یا کسانی که می‌خواهند یک دوچرخه را در قایق یا ماشین خود نگهداری نمایند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. همچنین برای مسافرانی که با دوچرخه مسافرت می‌کنند و در بین راه نیاز است که سوار اتوبوس یا قایق شوند این نوع دوچرخه بهترین انتخاب است.

دوچرخه شهری تاشو

 

دوچرخه‌های تاشو معمولاً برای اینکه فضای کمی را اشغال کنند دارای چرخ‌های کوچکی هستند که این مورد باعث می‌شود کارایی یک دوچرخه معمولی را نداشته باشد اما استفاده‌کننده‌ها از این نوع دوچرخه بیان می‌کنند که مزایای آن بیشتر از معایبش است. دوچرخه تاشو پرومکس مدل S40 سایز ۲۶ یکی از نمونه های اقتصادی و با کیفیت این مدل می باشد.

همچنین  مقاله ۶ دوچرخه شهری برتر در بازار ایران را می توانید مطالعه کنید.

 

 

چه سایز دوچرخه شهری برای من مناسب است؟

گشت و گذار در شهر؟ دوچرخه بسیار راحت تر و سریع تر از پیاده روی است. اما به یاد داشته باشید که یک دوچرخه شهری مناسب انتخاب کنید. آنگاه به سادگی دوچرخه سواری بهتری خواهید داشت. مطمئن نیستید چگونه آن را انجام دهید؟ اجازه دهید ما به شما کمک کنیم تا اندازه دوچرخه شهری خود را درست تعیین کنید.

اندازه فریم دوچرخه شهری

مردم دوچرخه را برای اهداف مختلف می خرند: برای مسابقه، دوچرخه سواری جاده، دوچرخه سواری در کوهستان، تور یا رفت و آمد. دلیلی که برای خرج کردن پولی که به سختی به دست آورده اید برای خرید دوچرخه هر چه باشد، بسیار مهم است که دوچرخه مناسبی برای سایز خود داشته باشید. در غیر این صورت پول خود را دور می اندازید. 

به طور کلی اعتقاد بر این است که مناسب ترین راه برای افزایش لذت دوچرخه سواری این است که بدانید دقیقا چه چیزی برای شما خوب است. این نمودارها و سایر اطلاعات حیاتی ارائه شده در این مقاله به شما کمک می کند تا به هدف خود در انتخاب دوچرخه مناسب دست یابید.

چگونه اندازه دوچرخه شهری را تعیین کنیم؟ اندازه فریم: اندازه فریم به طول لوله زین اشاره دارد. از مرکز میل لنگ تا بالای لوله زین اندازه گیری می شود. اندازه فریم اغلب بر روی فریم دوچرخه درج می شود.

دوچرخه شهری =  ساق پا (سانتی متر)* ۰,۶۸۵ = اندازه فریم مناسب قد شما

 

 

راهنمای سایز دوچرخه شهری

 

 

تاثیرات زیست محیطی استفاده از دوچرخه شهری

تاثیر زیست محیطی استفاده از دوچرخه شهری بسیار مثبت است زیرا باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نه تنها از وسایل نقلیه موتوری، بلکه حمل و نقل عمومی نیز می شود. همچنین، استفاده از دوچرخه های شهری برای تحویل بسته ها و سایر اقلام به صورت محلی، میزان کل انتشار گازهای گلخانه ای در یک شهر را کاهش می دهد. 

 

 

هنگام استفاده از دوچرخه شهری چه لوازم جانبی توصیه می شود؟

دوچرخه های شهری دارای طیف گسترده ای از لوازم جانبی مد روز و کاربردی برای دوچرخه سوار هستند. از قفل و ابزار گرفته تا چراغ، سبد و صندلی دوچرخه کودک. مانند هر دوچرخه دیگری، توصیه می شود تا حد امکان از کلاه ایمنی و تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

لوازم جانبی دوچرخه شهری

بسیاری از مردم دوست دارند یک زنگ یا بوق قدرتمند برای دوچرخه شهری داشته باشند. اینها به شما این امکان را می دهد که سایر کاربران جاده را از حضور خود آگاه کنید و ایمنی سفرهایتان را افزایش دهید. همچنین ، گلگیر، حفاظ  زنجیر و حفاظ های دامن نیز لوازم جانبی فوق العاده ای هستند که تضمین می کنند لباس های شما در حین سواری تمیز و سالم می مانند. مثل همیشه حتما کلاه ایمنی بپوشید!

 

نظر خود را بنویسید