انواع دوچرخه شهری

urban bike

انواع دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری قدیمی‌ترین سبک هستند که با پیشرفت فنّاوری و شناخت بازار و سلیقه  جامعه، شکل این سبک دوچرخه دچار تغییرات مثبتی شده است. دوچرخه‌های شهری می‌توانند تک سرعته یعنی بدون دنده باشند و یا در توپی عقب آن‌ها دنده اتوماتیک قرارگرفته شده باشد.

دوچرخه‌های شهری معمولاً دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایرهایی نازک و بدون آج هستند. زاویه‌ی فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله‌ی رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولاً بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته‌ی فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ درعین‌حال برای حرکت در مسیرهای طولانی، به رکاب زدن‌های مداوم نیاز نیست.

woman-city-bike
نمونه دوچرخه شهری زنانه

 

دوچرخه شهری / هیبرید Hybrid 

 

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. درواقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند. با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی نظیر دوچرخه‌های کوهستان دارند؛ فقط پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

دو سبک دوچرخه هیبرید و دوچرخه‌های شهری به هم بسیار نزدیک هستند.  بعضی از شرکت‌ها این دو سبک دوچرخه را در یک دسته‌بندی قرار می‌دهند و بعضی از شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها را جدا می‌کنند.

 

hybrid-bike
نمونه دوچرخه هیبریدی

 

درواقع بیس دوچرخه هیبریدی همان دوچرخه شهری است که ممکن است به سمت دوچرخه‌های  کوهستان و یا به دوچرخه جاده(کورسی) گرایش پیدا کند . می‌توان مثلثی را فرض کرد که در یک ضلع آن دوچرخه شهری و در ضلع دیگر دوچرخه کوهستان و در ضلع دیگر دوچرخه کورسی قرار دارد و با ترکیب این سه سبک از دوچرخه، دوچرخه هیبریدی شکل‌گرفته است.

حال می‌تواند این گرایش به یک و یا دو سبک از این دوچرخه‌ها بیشتر باشد همین موضوع باعث می‌شود که تنوع زیادی در دوچرخه‌های هیبرید داشته باشیم. می‌توان گفت دوچرخه‌های هیبریدی که گرایش به دوچرخه‌های کورسی دارند سرعت در آن‌ها در اولویت قرار داده‌شده و دوچرخه‌هایی که به سمت سبک کوهستان گرایش دارد اولویت مهارت و راحتی در آن‌ها قرار داده‌شده است.

اما تمامی آن‌ها بر پایه راحتی طراحی‌شده‌اند که مناسب دوچرخه‌سواری در شهر هستند. بااینکه دوچرخه‌های تورینگ یا توریستی مخصوص سفر وجود دارند این سبک از دوچرخه هم  بسیار موردعلاقه کسانی است، که با دوچرخه سفر می‌کنند چراکه به‌راحتی ترک‌بندها و خورجین‌های سفر بر روی این دوچرخه نصب می‌شود.

 

دوچرخه شهری / فیتنس Fitness

fitness-city-bike
نمونه دوچرخه فیتنس

دوچرخه‌های فیتنس بسیار به دوچرخه‌های شهری نزدیک هستند بااین‌وجود که محل نصب ترک‌بند و سبد در آن‌ها وجود ندارد و صرفاً مناسب ورزش در شهر هستند. بعضی از شرکت‌های تولیدکننده این سبک دوچرخه را با دوچرخه شهری در یک دسته قرار می‌دهند و گاها بعضی از شرکت‌ها آن‌ها را جدا می‌کنند.

 

دوچرخه شهری / تاشو folding bike

 

این نوع دوچرخه‌ها مناسب برای افرادی است که باید با دوچرخه خود سفر کنند و یا کسانی که می‌خواهند یک دوچرخه را در قایق یا ماشین خود نگهداری نمایند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. همچنین برای مسافرانی که با دوچرخه مسافرت می‌کنند و در بین راه نیاز است که سوار اتوبوس یا قایق شوند این نوع دوچرخه بهترین انتخاب است.

folding-city-bike
نمونه دوچرخه تاشو

 

دوچرخه‌های تاشو معمولاً برای اینکه فضای کمی را اشغال کنند دارای چرخ‌های کوچکی هستند که این مورد باعث می‌شود کارایی یک دوچرخه معمولی را نداشته باشد اما استفاده‌کننده‌ها از این نوع دوچرخه بیان می‌کنند که مزایای آن بیشتر از معایبش است.