سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان
سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان

سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان

در حال حاضر تغییرات بسیار زیادی در سبک زندگی خانواده‌ها ایجاد شده و چاقی و یا اضافه وزن در بیشتر افراد حتی کودکان به چشم می‌خورد. این معضل خود مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل توصیه بسیاری از کارشناسان این است که کودکان خود را به فعالیت‌های جسمانی مناسب و متناسب با شرایط و ویژگی‌های فیزیکی و جسمی از جمله دوچرخه سواری عادت دهید تا سلامتی بیشتری داشته و از چاقی در امان بمانند. با این حال سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان برای بسیاری از والدین چالش‌‌ها و دغدغه‌هایی را به وجود آورده است. در واقع این دسته از والدین تمایل دارند بدانند بهترین سنی که می‌توانند در آن به کودکان خود دوچرخه سواری یاد بدهند کدام سن است.

در این مقاله به ارائه مطالبی در این باره خواهیم پرداخت و سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان را مرور و بررسی خواهیم کرد. سپس برخی از نکات مورد نیاز در این زمینه را مطرح خواهیم نمود. پس اگر شما هم قصد خرید دوچرخه مناسب برای آموزش وی را دارید با ما همراه باشید.

 

 

بهترین سن شروع دوچرخه سواری برای کودک

کودکان با دوچرخه سواری از مزایای فراوانی برخوردار می‌شوند که یکی از مهمترین آن‌ها جلوگیری از اضافه وزن است. به ویژه اینکه کودکان امروزی بسیاری از اوقات خود را صرف بازی با موبایل، کامپیوتر و… می‌کنند و تکاپو و جست و خیز لازم را ندارند.

پس خرید دوچرخه کودک و استفاده از آن می‌تواند آن‌ها را به تکاپو و تلاش وادار کرده و کودکان را از یک جا نشستن و بی تحرکی دور نماید. با وجود اینکه بسیاری از کودکان و یا حتی والدین بیش از هر چیز به جنبه تفریحی و بازی با این وسایل نقلیه توجه دارند، اما سوار شدن بر دوچرخه و رانندگی کردن با آن موجب می‌شود تا بخش‌هایی از مخچه رشد قابل توجهی را تجربه کند و یا سیستم عصبی کودکان تقویت شود.

بهترین سن شروع دوچرخه سواری برای کودک

از سوی دیگر دوچرخه سواری توان حفظ تعادل کافی را به کودکان می‌دهد. پس در هر زمانی که کودک به شما اثبات می‌نماید که قادر است به تنهایی بنشیند و یا راه برود می‌توانید برای او یک دوچرخه بچه گانه مناسب خریداری کرده و آموزش او را آغاز کنید.

از لحاظ علمی، وقتی کودک شما توان کنترل عضلات و اعصاب محیطی را به دست آورد، یعنی ارتباط میان مخچه و عضلات وی کاملاً مناسب و دقیق است. پس کودک می‌تواند این اعضا را به راحتی تحت کنترل خود در بیاورد. این اتفاق در کودکان حوالی دو سالگی روی می‌دهد.

با این حال این سن یک عدد ثابت نبوده و در کودکان مختلف با ویژگی‌های متفاوت با یکدیگر فرق دارد. چراکه این موضوع به طور کامل به رشد مغزی کودک شما وابسته است. با این حال از نظر بسیاری از متخصصین بهترین سن برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان سنین ۳ تا ۵ سالگی است.

پس اگر کودک شما ۳ تا ۵ سال سن دارد می‌توانید برای او یک دوچرخه بچه گانه مناسب تهیه کرده و آموزش او را آغاز کنید. در سنین ۳ تا ۵ سالگی، تسلط کودکان بر حرکات ماهیچه‌ای کامل‌تر شده و از سوی دیگر قدرت کافی برای درک و فهم کلمات را دارند. پس می‌توانند اموری را آموزش دیده و موضوعات را به خاطر بسپارند.

به همین دلیل در این بازه سنی آموزش دوچرخه سواری به کودکان راحت‌تر بوده و بدون دردسر می‌توانید این کار را انجام دهید. با این وجود به این نکته مهم هم دقت داشته باشید که جثه کودکان و توانایی‌های ذهنی‌شان در آموزش پذیری آن‌ها اثرگذار است.

با این حال اگر یک کودک ۳ تا ۴ ساله دارید بهتر است در آغاز این راه به خرید دوچرخه کودک تعادلی اقدام کنید. اگر می‌خواهید دوچرخه کودک خود را به یک دوچرخه تعادلی تبدیل نمایید، باید در ابتدا رکاب‌های آن را باز کرده و از دوچرخه جدا سازید.

یعنی کمکی‌های وسیله نقلیه و پدال‌های آن را باز کنید. در این صورت این وسیله تنها از امکان هول دادن برخوردار خواهد بود. پس کودک شما می‌تواند تعادل خود را بر روی دوچرخه به خوبی حفظ کند. علاوه بر این روش شما می‌توانید با خرید دوچرخه کودک و سپس نصب چرخ‌های کمکی به آن به حفظ تعادل کودک خود در حین رانندگی کمک کنید.

در حال حاضر بسیاری از کمپانی‌های سازنده دوچرخه‌های سایز ۱۲ خود، که کوچکترین سایز این وسایل نقلیه برای کودکان هستند، را به صورت بدون رکاب طراحی و تولید کرده و روانه بازار مصرف می‌نمایند. پس با خرید دوچرخه ۱۲ فاقد رکاب و یا تعادلی نیازی هم به باز کردن و جداسازی رکاب‌های این محصولات نخواهید داشت.

در حقیقت می‌توان دوچرخه ۱۲ تعادلی را بهترین وسیله برای شروع دوچرخه سواری کودکان به شمار آورد. چرا که کودکتان بدون هیچگونه ترس و یا استرس و نگرانی به راحتی دوچرخه سواری را یاد خواهد گرفت و می‌تواند یک تا دو سال نیز از آن استفاده کند.

دوچرخه سایز ۱۲ مناسب کودکانی است که دارای قد ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌ متر هستند. این دوچرخه‌ها در انواع مختلفی از مدل‌ها برای دختران و پسران طراحی و ساخته می‌شوند و با یکدیگر در برخی از جهات و ویژگی‌ها تفاوت‌های جزئی دارند.

اگر مدل مناسب و متناسب با سلیقه کودک و رنگ مورد نظر وی را انتخاب و خریداری کنید علاوه بر آموزش دوچرخه سواری لذت خاصی را نیز به کودک خود تقدیم خواهید کرد و این عامل نیز خاطرات بسیار خوب و خوشی را در ذهن کودکانه او باقی خواهد گذاشت. وجود این خاطرات خوب و خوش و تجارب مثبت نیز خود باعث یادگیری بیشتر دوچرخه سواری می‌شود.

 

 

خرید دوچرخه کودک مناسب

تا اینجای مقاله به این نکته اشاره کردیم که سن مناسب شروع دوچرخه سواری کودکان ۳ تا ۵ سالگی است. با این حال و پیش از توجه به این نکته باید در ابتدا محصولی مناسب برای کودک خود خریداری کرده و سایز مناسب دوچرخه را در نظر بگیرید.

این سایز باید با قد کودک شما همخوانی و تناسب داشته باشد. در واقع دوچرخه‌هایی که بزرگتر از سایز کودک شما هستند باعث می‌شوند تا در روند آموزش وی اختلالاتی به وجود آید و یا کودک به طور کلی از دوچرخه سواری مایوس و ناامید گردد.

خرید دوچرخه کودک مناسب

در واقع و در این شرایط در ابتدای مرحله آموزش، سوار و پیاده شدن را برای او دشوار خواهد کرد و این موضوع نیز به دلسردی وی منجر خواهد شد. به همین دلیل دیگر تمایلی به ادامه آموزش نشان نخواهد داد. از سوی دیگر سعی اصلی شما بر این باشد که در این فرایند کودک خود را تنها نگذارید.

چراکه او نیاز به توجه و تشویق والدین خود دارد. همچنین اگر در ساعاتی از روز، کودک تمایلی به دوچرخه سواری ندارد او را مجبور به سوار شدن و آموزش نکنید. آموزش دوچرخه سواری به کودک باید نوعی بازی و تفریح به نظر برسد و برای او لذت فراوانی به همراه داشته باشد.

نظر خود را بنویسید