نکات مهم دوچرخه‌سواری با دوچرخه کوهستان برای مبتدیان
نکات مهم دوچرخه‌سواری با دوچرخه کوهستان برای مبتدیان

نکات مهم دوچرخه‌سواری با دوچرخه کوهستان برای مبتدیان

اگر به دنبال ایجاد اعتماد به نفس، یادگیری مهارت‌های جدید و ارتقاء به سطح بالاتر هستید، به جای درستی آمده اید. این ۱۰ نکته دوچرخه سواری کوهستان برای مبتدیان به شما دید خوبی برای چگونگی شروع مهارت های دوچرخه سواری خود می‌دهد و به شما کمک می‌کند بر روی دوچرخه احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

اما مانند هر ورزش دیگری، دوچرخه سواری با دوچرخه کوهستانی بر اساس تکرار کار شما است. هرچه بیشتر سوار شوید، بهتر می‌شوید!

 

 

 دوچرخه خود را به درستی تنظیم کنید

هنگامی که یک دوچرخه کوهستان جدید تهیه می‌کنید؛ چند کار وجود دارد که باید انجام دهید تا آن را به درستی برای وزن و قد خود تنظیم کنید. بسیاری از دوچرخه‌سواران کوهستانی جدید این کار را انجام نمی‌دهند، اما وقتی صحبت از راحتی و اعتماد به نفس در مسیر می‌شود، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

برای مثال اگر تعجب می‌کنید که چرا کمر یا زانوهایتان هنگام رکاب زدن درد می‌کند یا چرا احساس می‌کنید در حال صعود به اورست هستید، احتمالاً به این دلیل است که ارتفاع صندلی‌تان پایین است. بیش از حد بالا و پایین کمر شما تحت فشار قرار می‌گیرد. ارتفاع خیلی پایین برای زانوها کشنده است و رکاب زدن را بسیار سخت تر می‌کند.

ارتفاع مناسب صندلی به این معنی است که وقتی پدال به زمین نزدیک است، زانوی شما کمی خم شده است. این ممکن است به این معنی باشد که وقتی روی صندلی می‌نشینید نمی‌توانید هر دو پا را به زمین برسانید؛ اما این طبیعی است.

 دوچرخه خود را به درستی تنظیم کنید

 

 

بدن خود را شل و فنری نگه دارید

گفتنش راحت تر از انجام دادن است اما واقعاً اگر بدن خود را شل نگه دارید؛ به ویژه بازوها، شانه‌ها و زانوها دوچرخه شما راحت‌تر می شود و هنگام سرازیری و عبور از موانع، رانندگی راحت تر است.

برای شروع، این دو نکته را در نظر داشته باشید:

 

-آرنج ها و شانه ها را با پایین آوردن قفسه سینه تا دسته فرمان شل نگه دارید. این امر کنترل فرمان را آسان‌تر می کند و مرکز ثقل شما را پایین می آورد.

-زانوهای خود را فنری و پهن نگه دارید تا بدن شما بتواند مستقل از دوچرخه حرکت کند. احتمالاً عکس‌هایی از دوچرخه‌سواران کوهستانی را دیده‌اید که در حالی که باسن‌های خود را به سمت کنار زین خود می‌چرخانند؛ در حال چرخش به دور پیچ هستند. این چیزی است که شما باید برای آن تلاش کنید. به آن جداسازی بدن از دوچرخه می گویند.

-دست‌ها و پاهای شما همیشه به دسته‌ها و پدال‌ها متصل باشند، اما باسن و زانوهای شما باید مستقل از دوچرخه حرکت کنند. این کار به شما امکان می دهد در اطراف پیچ ها مانور دهید، سرعت خود را افزایش دهید و با اطمینان بیشتری رانندگی کنید.

خرید دوچرخه کوهستان برای مبتدیان

 

 

به یاد داشته باشید که سرعت دوست شماست

بسیاری از سوارکارانی که تازه وارد دوچرخه‌سواری کوهستان شده‌اند؛ بیش از نیاز به ترمزهای خود متکی هستند. سریع‌تر از چیزی که با آن راحت هستید حرکت کردن می‌تواند ترسناک باشد؛ اما حقیقت این است که وقتی نوبت به دوچرخه‌سواری در کوهستان می‌رسد؛ سرعت دوست شماست.

سرعت به شما کمک می‌کند تا به راحتی از بخش‌های صخره‌ای دشوار عبور کنید و حتی زمانی که مهارت‌ها و اعتماد به‌نفس لازم برای انجام این کار را ایجاد کردید؛ از طریق سقوط و پرش عبور کنید.

در واقع، بیشتر تصادف‌ها برای دوچرخه‌سواران مبتدی کوهستان به این دلیل اتفاق می‌افتد که سرعت کافی ندارند. احتمالاً ویدیوهایی از سوارکارانی را دیده‌اید که از روی فرمان می‌روند یا از میان صخره‌ها به پهلوی خود واژگون می‌شوند. این اتفاق می‌افتد زیرا سرعت کم می‌شود و سوارکار نمی تواند تعادل را حفظ کند.

بنابراین همچنان که در مسیر می‌روید؛ ترمز کردن‌ها را کاهش دهید و از اینکه سرعت چطور می‌تواند به شما کمک کند تا از موانع عبور کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

راهنمای دوچرخه‌سواری کوهستان

 

 

 به جایی که می‌خواهید بروید نگاه کنید

این نکته دوچرخه‌سواری کوهستان برای مبتدیان ممکن است بی‌معنا به نظر برسد، اما ارزش ذکر آن را دارد زیرا بسیار مهم است. همیشه به جایی که می‌خواهید با دوچرخه خود بروید نگاه کنید. اگر در یک مکان بزرگ هستید، به سمت خروجی نگاه کنید. اگر در یک مسیر مستقیم هستید، مستقیم به جلو نگاه کنید. با نگاه کردن به جایی که می‌خواهید بروید، وضعیت بدن خود را طوری تنظیم می‌کنید که دوچرخه خود را در آن جهت هدایت کنید.

 

 

 با افرادی که بهتر از شما هستند سوار شوید

سوار شدن با افرادی که بهتر از شما هستند؛ شما را به یک سوارکار بهتر تبدیل می‌کند. نگران حرفه‌ای نبودن خود نباشید. بیشتر دوچرخه‌سواران کوهستان برای پیاده‌روی و سواری در برخی مسیرها با گروهی سرگرم‌کننده از مردم همراه می‌شوند!

سوار شدن با افرادی که بهتر از شما هستند همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که سوارکاران ماهر را تماشا کنید تا ببینید که چگونه بدن و دوچرخه خود را حرکت می‌دهند. فقط با مشاهده می‌توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

آموزش دوچرخه سواری کوهستان

 

کنترل دوچرخه خود را در دست بگیرید

دو راه برای دوچرخه‌سواری وجود دارد. شما می‌توانید یک سوارکار فعال یا یک سوارکار منفعل باشید. سواران غیرفعال به دوچرخه اجازه می‌دهند آن‌ها را در طول مسیر حمل کند و آن‌ها کم و بیش عقب می‌نشینند و به عنوان مسافر از سواری لذت می‌برند.

از سوی دیگر، سواران فعال کنترل دوچرخه را در دست می‌گیرند و به طور فعال آن را درمسیر هدایت و مانور می‌دهند. اگر دوچرخه‌سواران حرفه‌ای کوهستان را تماشا کنید که دوچرخه‌های خود را کنترل می‌کنند، واضح است که آنها راننده هستند و دوچرخه کاملاً در کنترل آنها است. هیچ نشانه ای از انفعال در آنها دیده نمی‌شود.

اما به عنوان یک دوچرخه سوار کوهستانی جدید، چگونه می توانید کنترل دوچرخه را در دست بگیرید؟ یک راه این است که شروع به استفاده فعال از سیستم تعلیق خود کنید.

 

 

خطوط مختلف را انتخاب کنید

یکی از راه‌های بهبود مهارت‌های خود به‌عنوان یک دوچرخه‌سوار کوهستانی، انتخاب خطوط مختلف در مسیر است، به خصوص اگر مسیری است که زیاد آن را رکاب زده‌اید. خط مشخص معمولاً آسان‌ترین خط است. بنابراین اگر می‌خواهید یک سوارکار بهتر و مطمئن‌تر شوید؛ استفاده از مسیرهای مختلف می‌تواند مفید باشد. چند دقیقه وقت بگذارید تا یک خط جدید پیدا کنید و آن را امتحان کنید!

دوچرخه سواری کوهستان مبتدییان

 

 

ویدیوهای دوچرخه سواری کوهستان را تماشا کنید

دیدن تصویری از نحوه انجام یک مهارت یا مانور، تکرار کردن آن کار را در مسیر را آسان تر می‌کند. البته تمرین کردن را فراموش نکنید!

 

 

مرور نکات مهم

 

انتخاب دوچرخه مناسب

دوچرخه کوهستانی برخی خصوصیات خاص دارد که آن را برای مسیرهای مختلف و متنوع، از جمله مسیرهای مرتفع و ناهموار، مناسب می‌کند. در هنگام خرید دوچرخه  اطمینان حاصل کنید که دوچرخه‌ی شما دارای تجهیزات مناسب برای محیط‌های مختلف است.

 

آموزش مهارت‌های اساسی

قبل از شروع به مسافت‌های طولانی یا مسیرهای ناهموار، به آموزش مهارت‌های اساسی مانند ترمز زدن، تغییر دنده، و کنترل تعادل توجه کنید.

 

استفاده از تجهیزات ایمنی

از کلاه دوچرخه، دستکش، و سایر تجهیزات ایمنی استفاده کنید. این تجهیزات می‌توانند شما را در مواقع ناگوار محافظت کنند.

 

آب و تغذیه

در طول مسیر همیشه آب با خود داشته باشید و به خودتان اجازه دهید به میزان کافی تغذیه کنید. دوچرخه‌سواری فعالیت فیزیکی زیادی است و نیاز به انرژی اضافی دارید.

 

آموزش تعمیرات اساسی

آموزش تعمیرات ساده مانند تعمیر یک لاستیک تا به شما کمک می‌کند در صورت بروز مشکلات کوچک در مسیر، بتوانید خودتان مشکل را حل کنید.

 

توجه به هوا و شرایط جوی

اطمینان حاصل کنید که دوچرخه‌ی شما آماده برای شرایط جوی محیط می‌باشد. در صورت باران، یخبندان، یا شرایط جوی ناپایدار، با احتیاط حرکت کنید یا تصمیم به تعویق سفر بگیرید.

 

افزایش فاصله با دیگران

در حین دوچرخه‌سواری فاصله‌ای از دوچرخه‌سواران دیگر نگه دارید، به ویژه در مسیرهای پرترافیک.

 

تنفس صحیح

توجه به نحوه تنفس صحیح در طول دوچرخه‌سواری اهمیت دارد. تنفس عمیق و صحیح باعث افزایش توانایی و ماندگاری در فعالیت‌های ورزشی می‌شود.

 

 

سخن آخر

دوچرخه‌سواری با دوچرخه کوهستان یک فعالیت فیزیکی فوق‌العاده است که به شما امکان می‌دهد در طبیعت حرکت کنید و از طبیعت لذت ببرید. برای مبتدیان، در نظر داشتن و رعایت نکات ذکر شده می‌تواند کمک کند تا تجربه دوچرخه‌سواری را لذت بخش‌تر و ایمن‌تر کنید. 

 

نظر خود را بنویسید