دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن کدام است؟
دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن

دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن کدام است؟

افرادی که دارای اضافه وزن هستند، در انتخاب محصولات مورد نیاز خود نیاز به دقت و تحقیق بیشتری دارند. یکی از محصولاتی که برای این افراد و کمک به کاهش وزن‌شان مفید و موثر خواهد بود، دوچرخه است. اما این افراد باید پیش از انتخاب و خرید دوچرخه به تحمل وزن آن توجه داشته باشند تا محصول مناسب و متناسب با وزن خود را انتخاب و خریداری کنند. در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن خواهیم پرداخت و تحمل وزن برخی از این محصولات را بررسی خواهیم کرد. 

 

تحمل وزن دوچرخه 

در حال حاضر تولید کنندگان انواع مختلفی از دوچرخه‌ها را طراحی نموده و روانه بازار مصرف می‌کنند. اما بیشتر این محصولات برای افرادی ساخته شده‌اند که وزن کمی داشته و یا دارای وزن متوسط هستند. در حالت استاندارد وزن قابل حمل برای دوچرخه باید ۱۲۰ کیلوگرم باشد. هرچند وزن دوچرخه سوار را باید ب علاوه وسایلی که در هنگام دوچرخه سواری دارد  در نظر بگیرید. پس وزن استاندار برای دوچرخه سوار را را باید حدودا ۱۰۰ کیلو در نظر بگیرید به علاوه وزن کوله یا وسایل جانبی که همراه آن است. پس اگر وزن دوچرخه سوار بیش از ۱۰۰ کیلوگرم باشد چه راه حلی پیشرو است؟ توجه داشته باشید حداقل تحمل وزن دوچرخه سوار ۱۰۰ در نظر گرفته می شود. و در بسیاری موارد دوچرخه تحمل وزن ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم را دارد.

پس وقتی می گوییم تحمل وزن دوچرخه ۱۲۰ کیلوگرم است باید این موارد را در نظر بگیرید: 

وزن حدودی دوچرخه بین ۱۴ تا ۱۶ کیلوگرم

وزن لباس، کفش، کلاه و کیف دوچرخه سوار حدودا ۴ تا ۵ کیلو 

حداکثر وزن دوچرخه سوار ۱۰۰ کیلوگرم

 

در حالت کلی می‌توان وزن‌های تا ۱۰۰ کیلوگرم را وزن متوسط به شمار آورد. بیشتر دوچرخه‌های مناسب بزرگسالان تا این وزن را تحمل و پشتیبانی می‌نمایند. پس اگر وزن شما بالاتر از ۱۰۰ کیلوگرم است، دیگر نمی‌توانید از دوچرخه‌های معمولی و با وزن متوسط استفاده کنید. پس این محصولات به اندازه‌‌ای قدرت و یا توان نخواهند داشت که افراد سنگین وزن نیز بتوانند از آن‌ها استفاده کرده و دوچرخه‌سواری امن و بی خطری را تجربه نمایند.

تحمل وزن دوچرخه 

در این شرایط باید به دنبال دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن با درجه و تحمل وزن بالاتر باشید. یکی از این محصولات مناسب برای شما در این شرایط، دوچرخه‌ کوهستان اسپرت است. به علت مقاومت بالای بدنه و لوازم مونتاژ بر روی آن است . این دوچرخه‌ها قادر به تحمل وزن در حدود ۱۳۶ کیلوگرم بوده و یا می‌توانند اندکی بیشتر از این وزن را نیز تحمل و پشتیبانی نمایند. همچنین در سبک دوچرخه کورسی، دوچرخه سایکو کراس و گروال از استقامت بالایی برخوردار است.

 

 دوچرخه ویوا

با توجه به فریم مستحکم و با دوام این دوچرخه ، تحمل وزن بالای ۱۰۰ کیلوگرم را دارد. از آنجایی که جنس بدنه دوچرخه یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر تحمل وزن آن است، پس باید از میان انواع مختلف دوچرخه موجود در بازار، دوچرخه‌ای را انتخاب و خریداری کنید که از جنس بدنه مستحکم و با کیفیتی داشته باشد. 

تحمل وزن دوچرخه ویوا

اگر می‌خواهید دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن از دوچرخه ویوا را انتخاب کنید، بهتر است پیش از اقدام به خرید، به چرخ‌های آن هم توجه کنید. در این شرایط باید هم سایز لاستیک دوچرخه را بررسی نمایید و هم به عرض لاستیک توجه کافی داشته باشید. لازم به ذکر است که سایز لاستیک و یا طوقه کوچک، برای افراد سنگین وزن مناسب‌تر است. از سوی دیگر عرض بیشتر لاستیک، قدرت و تحمل وزن بالاتر یک دوچرخه را نشان می­دهد. دوچرخه های کوهستان ویوا سایز ۲۷٫۵ و سایز ۲۹ انتخاب مناسبی برای افراد سنگین وزن خواهد بود.

 

دوچرخه فت بایک

با وجود اینکه در بازار، بیشتر دوچرخه‌هایی را مشاهده می‌کنید که برای افراد با وزن‌های پایین و متوسط طراحی شده‌اند، اما افراد سنگین وزن هم برای انتخاب این محصولات، گزینه‌های نسبتاً متنوعی را پیش رو خواهند داشت. یکی از این گزینه‌ها دوچرخه‌های لاستیک پهن هستند. بهترین انتخاب برای افراد بالای ۱۲۰ کیلو دوچرخه های فت بایک یا دوچرخه هایی با لاستیک پهن هستند. 

دوچرخه فت بایک

با این حال شما می‌توانید برای داشتن یک انتخاب خوب، پیش از هر اقدامی، میزان وزن مناسب برای دوچرخه مورد نظر خود را از فروشنده سوال کنید. بسیاری از این محصولات نیز به همراه اطلاعاتی از شرکت سازنده روانه بازار مصرف می‌شوند که میزان تحمل وزن آن‌ها نیز یکی از اطلاعات ارائه شده توسط شرکت سازنده است.

در هر صورت میزان تحمل وزن دوچرخه فت بایک با توجه به لاستیک‌های نسبتاً قطوری که دارد، بالا بوده و می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. به طور کلی میزان تحمل وزن دوچرخه ۲۰  و ۲۴ فت بایک از دوچرخه‌ ۲۶  فت بایک کمتر است.

 

 

نوع ترمز و تحمل ورزن دوچرخه 

اگر به دنبال انتخاب و خرید دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن هستید می‌توانید دوچرخه های با ترمز دیسکی هیدرولیک را برای خرید در نظر بگیرید. برای دستیابی به تحمل وزن دوچرخه ترمز هیدرولیک به این نکته توجه کنید که بدنه و یا تنه دوچرخه از چه جنسی ساخته شده و شیوه طراحی بدنه و دیگر اجزای محصول موردنظرتان چگونه است. هر چه وزن دوچرخه و دوچرخه سوار بیش تر باشد عمل ترمزگیری سخت تر خواهد بود.  ترمز های ویبریک و دیسکی مکانیکی عملکردشان در هنگام دوچرخه سواری افراد سنگین وزن ضعیف می شود و تحمل وزن خیلی زیاد را ندارند.

سیستم ترمز دیسکی هیدرولیک دوچرخه ویوا مامبا

همچنین به سیستم تعلیق دوچرخه و تعداد کمک فنرهای آن هم توجه داشته باشید و نوع طراحی آن‌ها را هم در نظر بگیرید. از سوی دیگر باید به قطر لاستیک هم توجه کرده تا انتخاب مناسبی داشته باشید. اگر وزن شما از ۱۳۶ کیلوگرم کمتر است، می‌توانید یک دوچرخه ۲۴  یا دوچرخه ۲۶ را انتخاب و خریداری کنید.

 

انتخاب نوع دوچرخه مناسب افراد سنگین وزن

انتخاب دوچرخه مناسب با توجه به اینکه این محصولات انواع مختلفی دارند و در وزن‌ها و سایزهای متنوعی هم طراحی می‌شوند، اقدامی نسبتاً دشوار است. شما می‌توانید بر اساس کاربری مد نظر خود و از سوی دیگر در نظر گرفتن ویژگی‌هایی از قبیل میزان تحمل وزن دوچرخه، به انتخاب و خرید محصول مناسب دست بزنید. اما در حالت کلی دوچرخه های کوهستان ، لاستیک پهن، و دوچرخه های شهری گزینه های مناسب تری نسبت با دوچرخه های کورسی و جاده ای برای افراد سنگین وزن است. 

پیش از خرید باید به ترمزهای محصول توجه کرده و بدانید که از نوع ویبریک و یا دیسکی هستند. چرا که هرکدام مزیت‌ها و معایب مخصوص به خود را دارند. توجه به کمک فنرها، اندازه چرخ‌ها، تعداد دنده‌ها، وزن دوچرخه و جنس آن هم ضرورت دارد. پیش از خرید بهتر است امکانات دوچرخه را بررسی کرده و میزان راحتی آن را هم در نظر بگیرید.

 

 

آیا دوچرخه بدنه آهن استقامت بالاتری نسبت به بدنه آلومینیوم دارد؟

صرفا دوچرخه با بدنه آهن استقامت بالاتری نسبت به دوچرخه با بدنه آلومینیوم ندارد. و باید نوع و برند و کیفیت آلیاژ استفاده شده در دوچرخه و قطعات را نیز در نظر بگیرید.  اگر دوچرخه رده پایین و بدنه آهنی باشد احتمالا برای افراد سنگین وزن مناسب نخواهد بود. اما اگر دوچرخه از برند معتبر و حرفه ای با بدنه آهنی باشد. بله صد در صد گزینه ای مناسب برای افرادی با وزن بالا خواهد بود.

تحمل وزن دوچرخه فریم آهن

 

دوچرخه سایز ۲۹

انتخاب و خرید بهترین دوچرخه سایز ۲۹ با توجه به برند این محصولات و کاربردی که از آن در نظر دارید، متفاوت خواهد بود. چرا که در حال حاضر این محصولات در مارک‌های گوناگون و با کیفیت قطعات مختلف طراحی و ساخته می‌شوند.

از جمله برندهای این محصولات می‌توان به دوچرخه ویوا و دوچرخه اورلرد اشاره کرد و یا برند سازنده دوچرخه جاینت، دوچرخه المپیا و … را نام برد. دوچرخه‌های سایز ۲۹، برای افرادی طراحی شده‌اند که قد و قامتی بیشتر از ۱۸۵ سانتی متر دارند. اگر می‌خواهید بهترین دوچرخه ۲۹ را انتخاب و خریداری کنید بهتر است به میزان استحکام و جنس بدنه آن توجه داشته باشید. این سایز دوچرخه را می‌توانید در مدل‌های مختلف از قبیل دوچرخه کوهستان، شهری، جاده‌ای و… انتخاب و خریداری کنید.

 

قیمت دوچرخه برای افراد سنگین وزن

افراد سنگین وزن علاوه بر توجه به مدل، ‌طرح و تحمل وزن دوچرخه باید قیمت آن را هم در نظر بگیرند. اگر به دنبال خرید دوچرخه‌های خاص و با کیفیت بسیار بالا هستید، باید هزینه بیشتری هم پرداخت نمایید. از آنجایی که این محصولات توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند، پس قیمت‌های متفاوتی هم خواهند داشت. چراکه محصولات هر کدام از برندهای سازنده دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و کیفیت قطعات و تجهیزات آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این عوامل قیمت دوچرخه برای افراد سنگین وزن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

به طور کلی اگر وزن شما کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم هست دغدغه ای بابت انتخاب دوچرخه، قیمت و نوع آن نخواهید داشت و می توانید هر دوچرخه چه بدنه آهن یا آلومینیوم و با هر نوع ترمزی را انتخاب کنید.  و اگر وزن شما بالاتر از ۱۰۰ کیلوگرم هست ، دوچرخه های کوهستان سایز ۲۷٫۵ و ۲۹ ، دوچرخه فت بایک و  دوچرخه شهری انتخاب های مناسبی خواهد بود .  اگر وزن شما بیشتر از ۱۳۶ کیلو هست، دوچرخه های فت بایک انتخاب مناسبی است. 

نظرات (4)

بیگدلی

سلام وقتتون بخیر
برای افراد سنگین وزن دوچرخه کدوم جنس مناسب تره، آهنی یا آلومنیومی
و آیا زین دوچرخه هم در کیفیت دوچرخه سواری این چنین افراد تاثیر داره یا تفاوتی نمی کنه
اصطحلاک دوچرخه با توجه به وزن تغییر می کنه یا نه یعنی امکان شکسته شدن بدنه وجود داره و اگه داره بعد چند سال این اتفاق میفته

    admin

    سلام بله برای افراد سنگین وزن زین پهن و نرم مناسب تر هست. پس زین هم میتونه یکی از عوامل موثر برای خرید دوچرخه افراد سنگین وزن باشه. نه اگر آلیاژ دوچرخه مقاوم و با کیفیت و با توجه به وزن و متناسب به قد و وزنتون خریداری بشه ، دوچرخه طی زمان آسیب نمیبینه و نمیشکنه، برای انتخاب آلیاژ ببینید خیلی بستگی به برند دوچرخه داره یعنی یک دوچرخه رده پایین با آلیاژ آهن ضعیف تر از یک دوچرخه با آلیاژ آلومینیوم از یک برند خوب هست. پس اگر فریم آهنی با استقامت بالا مدنظرتونه حتما باید از یک برند شناخته شده و با کیفیت خریداری کنید.

احمد

سلام. تحمل وزن دوچرخه مستقیما به کیفیت ساخت دوچرخه برمیگردد. معمولا فریم برندهایی که دوچرخه های با کیفیت بالاتر را تولید میکنند از آلیاژ مقاومتری ساخته شدن

پارسا

سلام وقتتون بخیر
برای افرادی که سنشون زیاد هست و همچنین وزنشون هم بالاست ایا دوچرخه شهری مناسبه یا کوهستان ؟
دوچرخه سایز ۲۹ تا چه وزنی و جواب میده ؟

نظر خود را بنویسید