شناخت انواع دوچرخه و سبک استفاده

شناخت انواع دوچرخه و سبک استفاده

شناخت انواع دوچرخه و سبک استفاده از آن

دوچرخه‌ها بر اساس کارکرد، طبقه‌بندی‌های مختلفی دارند. انواع دوچرخه‌های مرسومی که من و شما ممکن است بخریم را معمولاً در این طبقه‌بندی‌ها جا می‌دهند هرچند که ازنظر فنی مثلاً ممکن است دوچرخه برقی طبقه‌بندی مستقل نباشد و یک دوچرخه جاده یا تاشو بتواند برقی هم باشد یا هر دوچرخه کلاسیکی را بتوان در یکی از طبقه‌بندی‌های مطرح‌شده هم جا داد.

اما به‌هرحال به نظرم شناختن این اصطلاحات و طبقه‌بندی‌ها کمک بزرگی در انتخاب شما و شناختن دوچرخه‌ها خواهد بود.

 باوجوداین موضوع در این آموزش سعی کردیم که کامل‌ترین دسته‌بندی دوچرخه‌ها را  به همراه تصویر دوچرخه و سبک استفاده از آن را معرفی کنیم.

 

دوچرخه کوهستان

mountain-bicycle

 از مشخصه‌های دوچرخه کوهستان می‌توان به تایرهای آن اشاره کرد. این تایرها معمولاً دارای آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با سطح زمین می‌شود تا از لیز خوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار و لغزنده جلوگیری شود. دوچرخه‌ی کوهستان باید دارای دنده باشد که دوچرخه‌سوار بتواند به کمک آن به‌راحتی در مسیرهای شیب‌دار یا صعب‌العبور حرکت کند. یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در این دوچرخه‌ها استفاده می‌شود، دوشاخ است. درواقع دوشاخ این دوچرخه‌ها باید از فلزات مستحکمی ساخته‌شده باشد تا در صورت فرازوفرودهای زیاد در زمان حرکت، از صدمه دیدن چرخ‌ها و قطعات متصل به آن جلوگیری کند.

 1. کراس کانتری Cross country
 2. اسپرت Sport
 3. تریلTrail
 4. آل مونتاینAll mountain
 5. / اندروEnduro
 6. دانهیلDownhill
 7. فت بایکFat bikes

 

دوچرخه شهری

urban-bike

دوچرخه‌های شهری قدیمی‌ترین سبک هستند که با پیشرفت تکنولوژی و شناخت بازار و سلیقه  جامعه، شکل این سبک دوچرخه دچار تغییرات مثبتی شده است. دوچرخه‌های شهری می‌توانند تک سرعتِ یعنی بدون دنده باشند و یا در توپی عقب آن‌ها دنده اتوماتیک قرارگرفته شده باشد. دوچرخه‌های شهری معمولاً دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایرهایی نازک و بدون آج هستند. زاویه‌ی فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله‌ی رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولاً بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته‌ی فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ درعین‌حال برای حرکت در مسیرهای طولانی، به رکاب زدن‌های مداوم نیاز نیست..

 1. دوچرخه شهری urban
 2. هیبریدHybrid
 3. فیتنسFitness
 4. تاشوfolding bike

 

دوچرخه توریستی

touring-bike

دوچرخه‌های تورینگ یا همان توریستی برای سفر و ماجراجویی با دوچرخه طراحی و تولید می‌شوند. اجزاء این دوچرخه بسیار محکم ساخته می‌شوند چراکه تحمل بارهای سنگین در این سبک دوچرخه در اولویت قرار دارد و معمولاً برخلاف سبک‌های دوچرخه دیگر در این دوچرخه ممکن است از آلومینیوم در ساخت بدنه دوچرخه استفاده نشود چراکه تحمل بار زیاد در این سبک بسیار مهم است.این سبک از دوچرخه هم می‌تواند به دوچرخه کوهستان و یا کورسی گرایش داشته باشد. که نسبت به مسیر و جاده موردنظر در سفر و راحتی دوچرخه‌سوار سبک موردنظر انتخاب می‌شود.

 1. توریستیTouring

 

دوچرخه جاده (کورسی)

race-bike

 

بیشتر افراد دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده را در دسته‌ای کلی به نام دوچرخه‌ی جاده تقسیم‌بندی می‌کنند. شاید این اشتباه به دلیل اشتراکات فراوانی باشد که بین این دودسته دوچرخه وجود دارد. دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده (به‌استثنای دوچرخه‌های جاده‌های کوهستانی) معمولاً به دنده یا کمک‌فنر نیازی ندارند. همچنین باید در بدنه‌ی این دوچرخه‌ها از موادی سبک استفاده شود تا به دوچرخه‌سوار در داشتن شتاب و سرعت بیشتر کمک کند. از تفاوت‌های اصلی این دودسته دوچرخه، نوع تایرهایی است که در آن‌ها به کار می‌رود؛ به‌نحوی‌که دوچرخه‌های کورسی دارای تایرهایی نازک‌تر نسبت به دوچرخه‌های جاده هستند؛ به همین دلیل از یک دوچرخه‌ی کورسی نمی‌توان در مسیرهای جاده‌ای با مسافت طولانی استفاده کرد

۱-مسابقه‌ای RACE

۲-جاده Endurance

۳-سایکل کراسCYCLOCROSS

سايكلو‌كراس (Cyclo-cross) كه بانام‌های ديگري مانند Cyclocross، CX، cyclo-X يا Cross نيز شناخته مي‌شود، نوعي دوچرخه‌ است. این دوچرخه  برای مسیرهای سنگفرش، مسيرهاي جنگلي، چمنزارها، تپه‌هاي شيب‌دار و موانعي طراحی‌شده. درواقع این دوچرخه همان دوچرخه جاده است که برای مسیرهای خاکی، سنگ‌فرش و … تغییریافته است. و در فصل زمستان بسیار زیاد از آن استفاده می‌شود. خیلی از دوچرخه‌سواران حرفه‌ای دنیا و به‌خصوص در اروپا در فصل زمستان از این دوچرخه استفاده و در مسابقات این رشته شرکت می‌کنند.

مسابقات این  رشته معمولاً در پاییز و زمستان برگزار مي‌شوند (فصل برگزاري «جام جهاني» اين رشته، اكتبر و فوريه است) و شامل دورهاي متعدد در يك مسير كوتاه (۲٫۵ تا ۳٫۵ كيلومتري) است.

 

۴-تایم تریل و سه‌گانه TRIATHLON

طراحی دوچرخه‌های تایم تریل وTRIATHLON (سه‌گانه) را می‌توان به طراحی ماشین فرمول ۱  تشبیه کرد چراکه این دوچرخه برای سرعت هر چه بالاتر طراحی‌شده است. شاید جالب باشد که بدانید در طراحی دوچرخه‌های کورسی و همین‌طور تایم تریل و سه‌گانه از شرکت‌های بزرگ خودروسازی سوپر اسپرت‌ها کمک گرفته‌شده است. این دو سبک دوچرخه تایم تریل و TRIATHLON)سه‌گانه) بسیار به هم نزدیک هستند و اما باکمی تفاوت ریز. بعضی از تولیدکنندگان هر دو سبک را در یک محصول ارائه می‌کنند و بعضی از برندها با تغییرات جزئی نظیر تغییر زاویه دوشاخ و … این دو محصول را جدا معرفی می‌کنند.

 

۵-دوچرخه پیست/  TRACK

دوچرخه‌های پیست فاقد دنده  هستند و فقط برای پیست مخصوص دوچرخه‌سواری قابل‌استفاده هستند.

 

دوچرخه نمایشی

dirt-jump-bike

۱-جامپ / dirt jump

دوچرخه‌های درت جامپ اساساً همان دوچرخه‌های بزرگ‌تر از BMX می‌باشند که در بزرگ‌ترین، دیوانه‌وارترین حرکات نمایشی هوایی در پارک‌ها و پیست‌های این رشته استفاده می‌شوند. دوچرخه‌های اسلوپ استایل Slopestyle نیز با افزودن یک کمک کوچک در قسمت عقب دوچرخه برای فرودهای سخت‌تر در کوهستانی فری استایل مورداستفاده قرار می‌گیرند. از سایز روش‌ها برای جلوگیری از آسیب این دوچرخه‌ها در برابر زمین خوردن و تصادفات که به‌وفور در این رشته‌ها دیده اتفاق می‌افتد، استفاده از سیستم دنده تک سرعتِ و یک ترمز هست. این دوچرخه‌ها احتمالاً بهترین گزینه برای مواردی هستند که شما می‌خواهید با آن حرکت چرخشی Backflip اجرا نمایید

 

۲-بی.ام.ایکس bmx

دوچرخه‌های BMX یا دوچرخه‌های Time Trial بیشتر برای مصارف ورزش‌کارانی ساخته می‌شوند که به ورزش دوچرخه‌سواری به‌صورت حرفه‌ای می‌پردازند. دوچرخه‌های BMX معمولاً دارای سایز پیرابندهایی کوچک هستند. این دوچرخه‌ها هیچ نوع ترمز یا کمک‌فنری ندارند. بدنه‌ی دوچرخه‌های BMX عمدتاً از موادی ساخته می‌شود که وزنی سبک و استحکامی زیاد داشته باشد تا به افزایش بیشتر سرعت برای حرکات نمایشی کمک کند.

 

۳-تریال (TRIAL)

دوچرخه تریال، تلفیقی از دوچرخه کوهستان و دوچرخه BMX هست و به علاقه‌مندان اجازه می‌دهد تا حرکات نمایشی را در محیط کوهستان و شهر تجربه کنند. در تریال، اصل حفظ تعادل است. در این رشته، دوچرخه‌سوار بیشتر با انجام حرکات تعادلی و جفت کشیدن، دوچرخه را از روی یک مانع به روی مانعی دیگری می‌پراند. این موانع هم می‌توانند مصنوعی باشند مثل محیط‌های شهری و پارک‌ها و هم طبیعی مثل صخره‌ها.عموماً حرکات آکروباتیکی و پرش‌های خیلی خاص و یا حرکات تعادلی به‌مانند ثبت رکود بالا رفتن از ۷۴۷ پله، تنها با این دوچرخه امکان‌پذیر است. از دیگر ویژگی آن می‌توان به توانایی رکاب زدن در سربالایی‌ها، سیستم دنده مناسب، ترمز دیسکی و کمک‌فنر قوی همچون دوچرخه کوهستان اشاره کرد.

 

دوچرخه برقی

Electric--bike

 1. برقی / Electric

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید