معرفی تجهیزات ضروری برای دوچرخه‌سواری
معرفی تجهیزات ضروری برای دوچرخه‌سواری

معرفی تجهیزات ضروری برای دوچرخه‌سواری

آیا علاقه‌مند به سفر رفتن با دوچرخه هستید؟ ماجراجویی و کشف محل‌های زیبا آن هم با یک دوچرخه مناسب بسیار لذت‌بخش خواهد بود. برای این کار ابتدا باید یک دوچرخه ایده‌آل انتخاب و خریداری کنید. سوار شدن بر دوچرخه بدون در نظر گرفتن مسایل ایمنی کاری خطرناک است لذا پیشنهاد می‌شود جهت تهیه وسایل جانبی مورد نیاز برای این کار دقت فراوانی داشته باشید، زیرا سلامت شما در درجه‌ی اول قرار دارد. در این مطلب به بیان تجهیزات ضروری دوچرخه سواری خواهیم پرداخت تا با خیالی راحت به ماجراجویی بپردازید و نهایت لذت را ببرید. پس همراه ما باشید.

 

دوچرخه

این وسیله‌ی ورزشی تفریحی بی‌نظیر،جای خود را در زندگی امروزی باز کرده است و مزیت‌های بسیاری از قبیل عدم آلودگی هوا و عدم ایجاد آلودگی صوتی و حفظ سلامت بدن را دارد. همچنین شما با استفاده از یک دوچرخه مناسب زمان خود را به جای تلف کردن در مسیرهای رفت و آمد، برای ورزش و سلامت بدن خود صرف خواهید کرد. البته با تمام این مزیت‌ها دوچرخه نسبت به سایر وسایل نقلیه از قبیل خودرو، ایمنی کم‌تری دارد و در صورت تصادف، سرنشین آن آسیب شدیدتری خواهد دید. از سوی دیگر با توجه به نوپا بودن فرهنگ دوچرخه سواری در کشور ایران، هنوز مسیرهایی مختص این امر در نظر گرفته نشده است به همین دلیل رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ضروری باعث تضمین سلامت شما خواهد شد.

 

چراغ عقب و جلو دوچرخه

یکی از بزرگ‌ترین خطراتی که یک دوچرخه‌ سوار را تهدید می‌کند، تصادف با خودروها است. مهم‌ترین ابزار برای جلوگیری از این خطر بزرگ دیده شدن در تمام شرایط است. به همین دلیل استفاده از چراغ‌های شب نما و مخصوص شرایط نامناسب جوی در دیده شدن توسط خودروها تاثیر زیادی داشته و از تصادفات جلوگیری خواهد کرد. چراغ‌ دوچرخه این وسیله ورزشی به دو دسته شبرنگ‌های منعکس کننده نور و لامپ دار تقسیم‌بندی می‌شوند.

چراغ عقب و جلو دوچرخه

شبرنگ‌های منعکس کننده نور دوچرخه به طور ذاتی از خود نور نداشته و نور چراغ مابقی وسایل نقلیه را بازتاب می‌دهد. مزیت اصلی این نوع چراغ‌ها قیمت پایین و راحتی نگهداری آن‌ها است. این نوع چراغ به باتری نیازی نداشته و فقط باید تمیز نگه داشته شود. در این دسته نوارهای شب رنگ نیز وجود دارند که روی کلاه ایمنی، پشت لباس و کوله پشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا هنگام خرید دوچرخه به داشتن چراغ در قسمت‌هایی مانند پشت زین و روی لاستیک‌ها دقت کنید.

چراغ‌های لامپی با باتری کار کرده و خود چراغ، یک منبع نور است. قیمت این نوع چراغ را جنس لامپ، نوع باتری و میزان نور آن تعیین می‌کند که در انواع مدل‌ها و با رنگ‌های متنوع در بازار موجود است. چراغ‌هایی با لامپ LED طول عمر بالاتری داشته ولی از نظر قیمت، کمی قیمت بالاتری دارند.

 

قمقمه دوچرخه

نوشیدن آب قبل از احساس تشنگی بسیار لازم است. قبل از این که حس تشنگی یا خشک شدن دهان به سراغ شما بیاید باید آب بنوشید. لذا داشتن قمقمه دوچرخه برای یک دوچرخه سوار واجب و ضروری است. سوار شدن در محل‌هایی که آلوده است و یا خاکی بوده و گرد و خاک ایجاد می‌شود باعث آلوده شدن قمقمه آب خواهد شد به همین دلیل استفاده از قمقمه درپوش‌دار به شما پیشنهاد می‌گردد. برخی از قمقمه‌ها توانایی حفظ درجه سردی و گرمی آب را تا چند ساعت دارند که به آن‌ها قمقمه دوجداره گفته می‌شود.

قمقمه دوچرخه

 

کلاه ایمنی دوچرخه

آیا سلامتی شما قابل تعویض است؟ پاسخ این سوال قطعه خیر است! قسمت‌های مختلف یک دوچرخه را می‌توان تعویض نمود ولی سلامتی شما را نمی‌شود تعویض کرد. حتما باید برای محافظت از جان خود کمی هزینه کنید و کلاه ایمنی دوچرخه تهیه نمایید. کلاه ایمنی یکی از اجزای ضروری هنگام استفاده از دوچرخه است که باید در هر شرایطی از آن استفاده کنید. این وسیله ایمنی دارای مدل‌های مختلفی است که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

کلاه ایمنی دوچرخه سواری

کلاه ایمنی شهری

این کلاه ایمنی برای محافظت از شما در زمان دوچرخه سواری در محیط‌های شهری طراحی شده است. به همین دلیل وزن آن‌ها سبک بوده و استفاده آسانی دارند. این کلاه قیمت مناسبی داشته و در انواع رنگ‌ها در بازار موجود می‌باشد. بسیار ضروری است که هنگام دوچرخه سواری در محیط شهری از کلاه ایمنی شهری استفاده نماید.

کلاه ایمنی مسابقه‌ای

دستیابی به سرعت برای رسیدن به مقصد مهم‌ترین هدف مسابقات دوچرخه ‌سواران است. این کلاه‌ها دارای تهویه مناسبی بوده تا ورزشکاران در ناحیه سر خود احساس تب و گرما نداشته باشند. قیمت این نوع کلاه به نسبت مابقی کلاه‌ها بیشتر است. حتما هنگام مسابقه باید تجهیزات دوچرخه سواری از جمله کلاه ایمنی را همراه داشته باشید.

کلاه ایمنی کوهستانی

دوچرخه سواری در کوهستان بسیار خطرناک و جذاب است و به دلیل همین خطرات احتمالی، کلاه ایمنی مورد استفاده در این ورزش، دارای طراحی خاصی بوده و باید طوری طراحی شود تا بتواند از سر و گردن و فک، بیشترین محافظت را داشته باشد. این کلاه‌ها را به دلیل ایجاد احساس خفگی نمی‌توان برای مدت طولانی استفاده کرد.

 

تلمبه تیوپ یدک دوچرخه

یکی از ابزارهای کاربردی در باد کردن لاستیک و تیوپ، تلمبه است. اگر شما هم در کودکی دوچرخه داشته‌اید حتما تلمبه‌های دستی را به خاطر می‌آورید. کار با تلمبه دستی احتیاج به یک کمکی دارد که در نگه داشتن سوزن تلمبه شما را همراهی کند. تلمبه دوچرخه دارای انواع مختلفی بوده که در تعداد سیلندر و حجم هوای جا به جایی با هم متفاوت هستند و هر کدام به شکلی کار را راحت می‌کنند و جزء تجهیزات ضروری دوچرخه سواری محسوب می شود. تلمبه مدل پایی گزینه‌‌ی مناسبی برای دوچرخه است و با چند حرکت پا حجم زیادی هوا را وارد تیوپ می‌کنید. حتما هنگام خرید دوچرخه برای خود یا فرزندتان تلمبه تیوپ آن را نیز تهیه نمایید.

تلمبه  دوچرخه

 

سخن آخر

یکی از دلایلی که امروزه به دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه نگاه می‌شود این است که کیفیت زندگی و داشتن سلامتی برای اکثر انسان‌ها اهمیت بالایی دارد. بنابراین، نباید استفاده از این وسیله را به تهدیدی برای سلامت خود تبدیل کنیم. این موضوع را فراموش نکنید که شما روی دوچرخه بسیار آسیب‌پذیر خواهید بود و باید نکات ایمنی را هر چند دست و پا گیر، رعایت کنید. در این مقاله درباره‌ تجهیزات ضروری و لازم برای دوچرخه سواران، مطالبی را بیان کردیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب در هنگام خرید این وسیله علاوه بر قیمت دوچرخه به مسائل ایمنی نیز توجه داشته باشید.

نظرات (3)

مبینا

مقاله خوبی بود. من میخوام چراغ دوچرخه بگیرم و این مقاله خیلی برام مفید بود.

عرفان قربانی

خیلی خوب بود ممنون از شما

میر رضا حسینی نازلو

عالی بود ممنون

نظر خود را بنویسید