آموزش صحیح دوچرخه سواری به کودکان
آموزش درست دوچرخه سواری به کودکان

آموزش صحیح دوچرخه سواری به کودکان

هیچ سنی خاص یا ویژه‌ای برای یادگیری دوچرخه سواری وجود ندارد. زمان مناسب در این زمینه به توسعه جسمی و ذهنی کودک، تمرکز و هماهنگی فکری او وابسته خواهد بود. اگر کودک قدرتی برای پدال زدن ندارد، باید صبر کنید تا بزرگتر شود یا می‌توانید او را با دوچرخه‌های تعادلی آشنا کنید که اجازه می‌دهند با پاهایش دوچرخه را پیش ببرد و بالانس را تجربه کند. حتی کودکان خیلی کوچک هم می‌توانند به این شیوه دوچرخه سواری را شروع کنند.

کودک باید طریقه درست نشستن بر روی دوچرخه را بداند. دوچرخه متناسب با کودک باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که دست‌های او به راحتی به‌فرمان و اهرم ترمزها برسد. همچنین می بایست زین دوچرخه متناسب با قد کودک پایین آورده شود.

برای تنظیم ارتفاع زین، باید زمانی که کودک روی زین دوچرخه می‌نشیند به راحتی کف پای خود را روی زمین قرار دهد و زانوی کودک هم نباید خم شود. باید به صورتی باشد که زمانی که کودک روی زین دوچرخه می‌نشیند بتواند قدم بردارد و راه برود.

 

 

نکات مهم آموزش دوچرخه سواری کودک

بزرگترین نکته در زمینه دوچرخه‌سواری، تمایل کودک به یادگیری دوچرخه سواری خواهد بود. اگر فکر می‌کنید او “باید” یاد بگیرد، اما هیچ علاقه‌ای از خود ابراز نمی‌کند، بهتر است صبر کنید. در کنار این موارد یافتن یک دوچرخه کودک مناسب امری حیاتی است.

مطمئن شوید که او می‌تواند به خوبی دوچرخه کودک را تحت کنترل داشته باشد. از خرید دوچرخه‌ای که برای کودک بزرگ است اجتناب کنید، زیرا برای کودک سخت‌تر خواهد بود که چنین دوچرخه‌هایی را به طور کامل کنترل نماید. بسیاری از کودکان هنگام یادگیری دوچرخه سواری نگران به زمین افتادن هستند؛ اگر بتوانند وقتی نیاز دارند پاهای خود را بر روی زمین بگذارند، نگرانی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

 

 

آموزش کامل دوچرخه سواری

آموزش یادگیری دوچرخه سواری به کودک، بر تعادل روی دو چرخ تأکید دارد و بعد از آن نوبت به مرحله پدال‌زدن می‌رسد. به طور کلی، کودکانی که با دوچرخه تعادلی شروع دوچرخه‌سواری می‌کنند، معمولاً بهتر و سریع‌تر این موضوع را یاد می‌گیرند (نسبت به کودکانی که با چرخ‌های نگه‌دارنده شروع می‌کنند). دوچرخه‌های تعادلی طراحی شده‌اند تا کودکان با مفهوم تعادل در دوچرخه‌سواری آشنا شوند. شما می‌توانید یک دوچرخه کودک معمولی را به‌این منظور تغییر دهید. برای این کار موارد زیر را دنبال نمایید.

 

 

آموزش دوچرخه سواری با دوچرخه بدون رکاب

معمولاً بعضی از دوچرخه ها مانند برخی از  دوچرخه ۱۲ که برای کودکان ۲ تا ۴ سال طراحی می‌شوند، رکاب ندارند به این نوع دوچرخه تعادلی گفته می شود، برای آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان ایدئال هستند، اگر دوچرخه‌ای که برای آموزش به کودک استفاده کنید رکاب دارد می‌بایست آن را باز کنید. به طوری که ظاهر دوچرخه مثل یک اسب اسباب‌بازی برای کودک باشد. اگر کودک شما بزرگ‌تر است می‌بایست از دوچرخه بزرگ‌تر استفاده کند. مجدد از همین روش برای آموزش دوچرخه‌سواری به او استفاده کنید. فقط کافی است رکاب دوچرخه را باز کنید و همین روش دوچرخه‌سواری را به او آموزش دهید.

آموزش دوچرخه سواری بدون رکاب

 

پدال‌ها را جدا کنید و صندلی را پایین بیاورید

این کار به کودکان اجازه تا با راحتی بیشتری در شرایط مختلف به دوچرخه‌سواری بپردازند. هدف از این کار، کمک به آنها برای حس کردن پایداری و تعادل است. (توجه: پدال‌ها می‌توانند با استفاده از ابزارهای ساده به‌راحتی جدا شوند.)

آموزش دوچرخه سواری با دوچرخه بچه گانه

 

 

شروع از یک سطح صاف

از یک زمین با سطح صاف شروع کنید (در فضای باز)، درحالی‌که کودک روی دوچرخه نشسته است و کف پاهای او به راحتی  به زمین رسیده است و فرمان را در دست گرفته است او را تشویق به حرکت دادن دوچرخه با پاهایش بر روی زمین نمایید. وقتی حرکت را شروع  کرد او را تشویق به استفاده از ترمزها نمایید و  تا به‌آرامی بایستد.

در این مرحله به تدریج کودک، برقرار تعادل دوچرخه را فرا می گیرد و به‌هیچ‌عنوان عجله نکنید این راه امن ترین و مطمئن‌ترین راه برای یادگیری دوچرخه‌سواری است.به زودی کودک این مرحله را به راحتی پشت سر می‌گذارد و آماده ورود به مرحله بعدی می‌شود.

آموزش دوچرخه سواری به کودک

 

حرکت رو به جلو

به کودک پیشنهاد کنید تا دوچرخه را با هر دو پا، روبه‌جلو حرکت دهد. در آن مواقعی که هر دو پای او روی هوا هست و دوچرخه در حال حرکت روبه‌جلو است. کودک احساس شادابی و نشاط خاصی خواهد داشت. یک سربالایی کوتاه با شیب کم پیدا کنید و به کودک اجازه دهید از آن بالا رود و بعدازآن پایین بیاید. در ابتدا بهتر است از نقاطی که در انتهای شیب شروع کنید (تا مسیر کوتاه باشد) اگر سرعت گرفت و از این کار راضی بود، مسیر را طولانی‌تر کرده و به نقاط بالاتر شیب بروید.

تمام نکات  آموزش دوچرخه سواری به کودکان

 

 

قرار دادن کودک در مسیر ناهموار

به کودک اجازه دهید مسیرهای ناهموار بیشتری را تجربه کند. او به تدریج مهارت‌های برقراری تعادل دوچرخه را به دست می‌آورد و هرروز از دوچرخه‌سواری لذت بیشتری را خواهد برد.

 

 

برقرای تعادل

بعدازاینکه کودک مهارت‌های اولیه را به دست آورد و به راحتی توانست درحالی‌که سوار دوچرخه است راه برود و بدود از او بخواهید زمانی که کمی سرعت گرفته پاهای خود را از زمین بلند کند و تعادل برقرار کردن کامل را تجربه کند. به‌هیچ‌عنوان عجله نکنید. کودک کم‌کم خود این مهارت را فرامی‌گیرید، فقط کنار او باشید و باحوصله مشوق خوبی برای او باشید.

مراحل آموزش دوچرخه سواری به کودکان قدم به قدم

 

استفاده از دستکش و کلاه ایمنی

بسیار طبیعی است که کودکان در هنگام دوچرخه‌سواری به زمین بخورند. استفاده از دستکش می‌تواند از صدمه به کف دست جلوگیری کند. به صورت کلی در ابتدای آموزش کودکان به‌آرامی زمین می‌خورند و صدمه جدی نمی‌بینند هرچقدر بچه‌ها در دوچرخه‌سواری پیشرفت کنند زمین خوردن‌های آن‌ها شدیدتر خواهد شد بنابراین با استفاده از کلاه ایمنی و دستکش از صدمات جلوگیری کنید.

 

 

دوچرخه سواری کودک با رکاب

وقتی کودک این مراحل (دوچرخه‌سواری بدون رکاب) را آموخت، رکاب (پدال) ها را در محل خود نصب نمایید. اگر هم دوچرخه‌ای که از آن استفاده می‌کردید از نوع دوچرخه بدون پدال برای کودکان است. باید در این مرحله دوچرخه جدید با رکاب مناسب با سایز فرزندتان تهیه کنید.

و بعد از یک مسیری که کمی شیب دارد برای حرکت رکاب زدن استفاده کنید و به کودک پیشنهاد کنید در حین سرازیر شدن رکاب بزند این یک‌لحظه رؤیایی برای کودک شماست. به همین راحتی فرزندتان دوچرخه‌سواری را می آموزد.

دوچرخه سواری کودک با رکاب دوچرخه

 

 

بررسی دستگیره‌های دوچرخه

دوچرخه کودک خود را به شکل جزئی بررسی کنید؛ فاصله از صندلی دوچرخه تا دستگیره‌ها را اندازه بگیرید. کودک باید بتواند به راحتی به دستگیره‌ها دسترسی داشته باشد بدون اینکه بیش از حد به جلو خم شود. اگر دوچرخه دارای ترمز است، مطمئن شوید که کودک می‌تواند به راحتی آنها را لمس کند و فشار دهد.

 

 

اطمینان حاصل کنید که کودک شما یک کلاه ایمنی مناسب دارد

هر بار که کودک شما دوچرخه سواری می‌کند، باید یک کلاه ایمنی استفاده نماید، حتی اگر فقط به سمت خیابان یا اطراف محوطه مدرسه می‌رود. برای محافظت از سر کودک در برابر آسیب جدی، از این امر اطمینان حاصل کنید که کودکتان همواره به یک کلاه ایمنی عالی که مناسب اندازه او است، دسترسی دارد. چند نکته برای به دست آوردن اندازه مناسب کلاه ایمنی عبارت‌اند از:

کلاه باید افقی در اواسط پیشانی کودک قرار بگیرد، فاصله‌ی آن از ابروها حداکثر ۱ اینچ باشد. اگر کلاه بالا بر پیشانی قرار دارد یا بیش از ۱ اینچ حرکت می‌کند هنگامی که از جنبه‌های جانبی یا جلو به عقب فشار داده شود، اندازه کلاه را تنظیم کنید یا اندازه دیگری را امتحان کنید.

بندهای جانبی را به‌طوری تنظیم کنید که در هر گوش زیر آن قرار گیرند و شکل یک “V” داشته باشند.

بند چانه را بند کنید و از اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی جا به‌جا شود. باید توانایی وارد کردن یک یا دو انگشت بین بند و چانه وجود داشته باشد. کلاه نباید به طرف عقب و جلوی سر حرکت کند.

همچنین ممکن است بخواهید از دستکش‌ها، دستونه‌ها و محافظ‌های زانو و ساق، زانوبندها و کفش‌های پا بسته استفاده کنید. مطمئن شوید که بندهای کفش‌ها به درستی بسته شده و از نوک کفش خارج نشوند. همچنین بپوشید جوراب‌های یا شلوارهای بلند، زیرا گاهی اوقات پدال‌ها و آرم‌های کرنک ممکن است به آنکل‌هایشان بخورند.

 

چرخ‌های نگه‌دارنده را جدا کنید

چرخ‌های نگه‌دارنده به کودکان کمک می‌کنند که به نشستن روی دوچرخه و استفاده از پاهایشان برای پدال زدن عادت کنند، اما به کودکان یاد نمی‌دهند که تعادل خود را حفظ نمایند. بنابراین، پس از یادگیری ابتدایی دوچرخه‌سواری، آن‌ها را جدا کنید.

آموزش دوچرخه سواری با دوچرخه کودک بدون رکاب

 

 

لازم است تایرهای دوچرخه را به‌صورت صحیح و مناسب باد کنید

دوچرخه‌ای که باد تایرهای آن مناسب است، گزینه بهتری برای کودک شما خواهد بود. کودکتان با چنین دوچرخه‌ای راحت‌تر می‌تواند حرکت کند. با بررسی فشار مناسب باد تایرها، دوچرخه‌ سواری را برای کودکان خود به امری جذاب‌ تبدیل کنید.

 

 

تمرین مداوم

تمرین، کلید یادگیری است. اما به یاد داشته باشید که هر کودک ذهنیت متفاوتی دارد و دوچرخه‌ سواری او روند خاصی خواهد داشت. مراقب باشید که این تجربه برای کودک به یک تجربه تلخ تبدیل نشود، مهم نیست چقدر علاقه‌مند هستید تا او دوچرخه سواری یاد بگیرد. شما باید به وی اجازه دهید تا بر اساس نیاز خود مراحل دوچرخه‌ سواری را به شکل کامل آموزش ببیند.

همیشه لوازم ایمنی موردنیاز کودک خود را به همراه داشته باشید؛ داشتن یک کلاه ایمنی ضروری است و دستکش‌های دوچرخه‌سواری می‌توانند به جلوگیری از زخم شدن دست‌های فرزندتان کمک کنند. شلوارهای بلند مانند شلوارهای اسپرت و پیراهن‌های با آستین‌ها بهتر از سایر البسه هستند زیرا می‌توانند از بدن کودک محافظت کنند. بوت یا کفش‌های ورزشی نیز از جمله گزینه‌های مناسب در این زمینه به شمار می‌روند.

خرید دوچرخه کودک مناسب را از یاد نبرید. کودک شما تنها زمانی در دوچرخه سواری به مهارت بالایی دست پیدا می‌کند که دوچرخه خوبی برای او تهیه کرده باشید. در غیر این صورت علاقه‌ای به انجام این ورزش نخواهد داشت.

 

 

نظرات (1)

مینا

خیلی جالب و آموزنده بود – من میخوام برای پسرم دوچرخه تهیه کنم اکا همیشه نگران بودم با سن کم شاید نتونه و الان زود باشه – ولی واقعا مشتاق شدم سریعتر براش بخرم -ممنون از مطالب پربار و آموزنده

نظر خود را بنویسید