آموزش صحیح دوچرخه سواری به کودکان

آموزش صحیح دوچرخه سواری به کودکان

کودک باید طریقه درست نشستن بر روی دوچرخه را بداند. دوچرخه متناسب با کودک باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که دست‌های او به راحتی به‌فرمان و اهرم ترمزها برسد. همچنین می بایست زین دوچرخه متناسب با قد کودک پایین آورده شود.

برای تنظیم ارتفاع زین، باید زمانی که کودک روی زین دوچرخه می‌نشیند به راحتی کف پای خود را روی زمین قرار دهد و زانوی کودک هم نباید خم شود. باید به صورتی باشد که زمانی که کودک روی زین دوچرخه می‌نشیند بتواند قدم بردارد و راه برود.

 

آموزش دوچرخه سواری با دوچرخه بدون رکاب

معمولاً بعضی از دوچرخه‌های دوچرخه ۱۲ که برای کودکان ۲ تا ۴ سال طراحی می‌شوند، رکاب ندارند . برای آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان ایدئال هستند، اگر دوچرخه‌ای که برای آموزش به کودک استفاده کنید رکاب دارد می‌بایست آن را باز کنید. به طوری که ظاهر دوچرخه مثل یک اسب اسباب‌بازی برای کودک باشد. اگر کودک شما بزرگ‌تر است می‌بایست از دوچرخه بزرگ‌تر استفاده کند. مجدد از همین روش برای آموزش دوچرخه‌سواری به او استفاده کنید. فقط کافی است رکاب دوچرخه را باز کنید و همین روش دوچرخه‌سواری را به او آموزش دهید.

 

شروع از یک سطح صاف

از یک زمین با سطح صاف شروع کنید (در فضای باز)، درحالی‌که کودک روی دوچرخه نشسته است و کف پاهای او به راحتی  به زمین رسیده است و فرمان را در دست گرفته است او را تشویق به حرکت دادن دوچرخه با پاهایش بر روی زمین نمایید. وقتی حرکت را شروع  کرد او را تشویق به استفاده از ترمزها نمایید و  تا به‌آرامی بایستد.

در این مرحله به تدریج کودک، برقرار تعادل دوچرخه را فرا می گیرد و به‌هیچ‌عنوان عجله نکنید این راه امن تین و مطمئن‌ترین راه برای یادگیری دوچرخه‌سواری است.به زودی کودک این مرحله را به راحتی پشت سر می‌گذارد و آماده ورود به مرحله بعدی می‌شود.

 

حرکت رو به جلو

به کودک پیشنهاد کنید تا دوچرخه را با هر دو پا، روبه‌جلو حرکت دهد. در آن مواقعی که هر دو پای او روی هوا هست و دوچرخه در حال حرکت روبه‌جلو است. کودک احساس شادابی و نشاط خاصی خواهد داشت. یک سربالایی کوتاه با شیب کم پیدا کنید و به کودک اجازه دهید از آن بالا رود و بعدازآن پایین بیاید. در ابتدا بهتر است از نقاطی که در انتهای شیب شروع کنید (تا مسیر کوتاه باشد) اگر سرعت گرفت و از این کار راضی بود، مسیر را طولانی‌تر کرده و به نقاط بالاتر شیب بروید.

 

قرار دادن کودک در مسیر ناهموار

به کودک اجازه دهید مسیرهای ناهموار بیشتری را تجربه کند. او به تدریج مهارت‌های برقراری تعادل دوچرخه را به دست می‌آورد و هرروز از دوچرخه‌سواری لذت بیشتری را خواهد برد.

 

برقرای تعادل

بعدازاینکه کودک مهارت‌های اولیه را به دست آورد و به راحتی توانست درحالی‌که سوار دوچرخه است راه برود و بدود از او بخواهید زمانی که کمی سرعت گرفته پاهای خود را از زمین بلند کند و تعادل برقرار کردن کامل را تجربه کند. به‌هیچ‌عنوان عجله نکنید. کودک کم‌کم خود این مهارت را فرامی‌گیرید، فقط کنار او باشید و باحوصله مشوق خوبی برای او باشید.

 

استفاده از دستکش و کلاه ایمنی

بسیار طبیعی است که کودکان در هنگام دوچرخه‌سواری به زمین بخورند. استفاده از دستکش می‌تواند از صدمه به کف دست جلوگیری کند. به صورت کلی در ابتدای آموزش کودکان به‌آرامی زمین می‌خورند و صدمه جدی نمی‌بینند هرچقدر بچه‌ها در دوچرخه‌سواری پیشرفت کنند زمین خوردن‌های آن‌ها شدیدتر خواهد شد بنابراین با استفاده از کلاه ایمنی و دستکش از صدمات جلوگیری کنید.

 

دچرخه سواری کودک با رکاب

وقتی کودک این مراحل (دوچرخه‌سواری بدون رکاب) را آموخت، رکاب (پدال) ها را در محل خود نصب نمایید. اگر هم دوچرخه‌ای که از آن استفاده می‌کردید از نوع دوچرخه بدون پدال برای کودکان است. باید در این مرحله دوچرخه جدید با رکاب مناسب با سایز فرزندتان تهیه کنید.

و بعد از یک مسیری که کمی شیب دارد برای حرکت رکاب زدن استفاده کنید و به کودک پیشنهاد کنید در حین سرازیر شدن رکاب بزند این یک‌لحظه رؤیایی برای کودک شماست. به همین راحتی فرزندتان دوچرخه‌سواری را می موزد.

 

نظرات (1)

مینا

خیلی جالب و آموزنده بود – من میخوام برای پسرم دوچرخه تهیه کنم اکا همیشه نگران بودم با سن کم شاید نتونه و الان زود باشه – ولی واقعا مشتاق شدم سریعتر براش بخرم -ممنون از مطالب پربار و آموزنده

نظر خود را بنویسید