نحوه انتخاب دوچرخه بر اساس سایز چرخ یا فریم؟
تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه؟

نحوه انتخاب دوچرخه بر اساس سایز چرخ یا فریم؟

در بازار ایران، دوچرخه‌ها عموماً با سایز چرخ آن‌ها معرفی می‌شوند. بنابراین، اگر فروشنده به شما گفت که سایز دوچرخه ۲۶ یا ۲۷٫۵ است، دارد به قطر خارجی چرخ آن اشاره می‌کند. منظور از قطر خارجی چرخ، قطر رینگ و لاستیک با همدیگر است. بیشتر دوچرخه‌های بزرگ‌سال موجود در بازار دارای قطر چرخ ۲۶، دوچرخه ۲۷٫۵ یا ۲۸ اینچ هستند اگرچه دوچرخه بزرگ‌سال سایز ۲۹ هم در بازار پیدا می‌شود. اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید دوچرخه ۲۹ انتخاب ایده آلی برای شما خواهد بود. دقت داشته باشید که اندازه چرخ به قطر خارجی چرخ و با در نظر گرفتن مجموع رینگ و لاستیک گفته می‌شود. در واقع اندازه ۲۶،۲۷٫۵، ۲۹ سایز دوچرخه محسوب نمی شوند و استاندردهای متفاوت هستند و معیار انتخاب دوچرخه و تناسب با قد دوچرخه سوار در نظر گرفته نمی شوند.

 

سایز فریم دوچرخه

اگرچه در ایران اندازه چرخ دوچرخه یک روش رایج برای مشخص نمودن سایز دوچرخه است، اما در عمل فاصله بین محل نشستن شما و پدال دوچرخه نقش اصلی در کیفیت و لذت سواری بازی می‌نماید. از این‌ روست که کارشناسان عموماً اندازه مرکز تا بالا (Center to Top یا C-T) را معیار انتخاب سایز دوچرخه قرار می‌دهند. این اندازه در شکل زیر نشان داده‌شده است. با توجه به اهمیت این فاصله، به آن سایز فریم یا اندازه تنه (Frame Size) هم گفته می‌شود.

فریم سایز

 

سایز چرخ دوچرخه

ازلحاظ کاربردی، قطر چرخ تعیین‌کننده کاربرد و نوع استفاده از دوچرخه است. به‌طور مثال، دوچرخه‌های شهری و سایکل توریست دارای قطر چرخ ۲۸ اینچ است. ولی دوچرخه‌های کوهستان و مسابقه‌ای ۲۶ و ۲۷٫۵ یا ۲۹ اینچ هست. این در حالی است که سایز تنه بر مبنای قد و سایر ویژگی‌های جسمانی دوچرخه‌سوار تعیین می‌شود. به‌طور مثال، دو نفر با قدهای ۱۶۰ و ۱۹۰ سانتی‌متر می‌توانند دوچرخه‌های سایکل توریست با قطر چرخ ۲۸ اینچ انتخاب نماید. اما، با توجه به تفاوت قد میان این افراد، سایز تنه انتخابی این دوچرخه‌های ۲۸ اینچ می بایست متفاوت باشد.

سایز چرخ دوچرخه

 

روش متداول تعیین سایز فریم

همان‌طور که گفته شد، سایز تنه معیار استاندارد برای تعیین تناسب میان اندازه دوچرخه و قد شماست. روش متداول برای تعیین سایز تنه (Frame Size) بر مبنای قد دوچرخه‌سوار است. در این روش بایستی ابتدا قد خود را اندازه‌گیری نموده و سپس از جدول زیر برای تخمین زدن اندازه دوچرخه مناسب استفاده کنید.

روش متداول تعیین سایز فریم

 

روش استاندارد تعیین اندازه دوچرخه

ارتفاع داخلی پای شما می‌تواند مشخص‌کننده قد شما در حالت ایستاده باشد. روش ارتفاع داخلی پا (فاق تا کف پا)،  در انتخاب دوچرخه توصیه می‌شود. زمانی که مطابق تصویر بالا روی دوچرخه ایستاده باشید فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما حداقل ۵/۰۸ سانتی‌متر(معادل ۲ اینچ) باشد تا امکان سوارشدن راحت بر روی دوچرخه برای شما فراهم شود.اگر از دوچرخه کلاسیک استفاده می‌کنید و میله TUBE LENGTH آن بدون شیب است فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما ۲/۰۵ سانتی‌متر(معادل ۱ اینچ) باشد.

تعیین سایز دوچرخه بر اساس ارتفاع داخلی پا

در یک رویکرد استاندارد، هر دو پارامترهای ارتفاع داخلی پا و قد برای تعیین سایز دوچرخه مدنظر قرار می‌گیرد. در همین راستا، در ادامه جداول استاندارد تعیین سایز فریم دوچرخه بر مبنای قد و ارتفاع داخلی پا آورده شده است.

نحوه نشستن صحیح روی دوچرخه

 

  دوچرخه کوهستان

 دوچرخه کوهستان با چه اندازه ای برای من مناسب است؟ این سوالی است که اغلب پرسیده می شود – به دلایل زیاد انتخاب اندازه صحیح دوچرخه یکی از مهم ترین تصمیماتی است که می گیرید. ما به شما توصیه می کنیم تا زمانی که متوجه نشده اید که چگونه دوچرخه ای متناسب با قد و فرم بدن شماست، دوچرخه نخرید. راهنمای سایز فریم دوچرخه به شما کمک خواهد کرد.

بهترین دوچرخه کوهستان برای شما، که به درستی انتخاب شود و به درستی تنظیم  شود، لذت را برای دوچرخه سواری خواهد داشت، و با کنترل بیشتر، سریع تر مسیرها را طی می کنید. اما دوچرخه‌ای که خیلی کوچک است می‌تواند در سواری‌های طولانی‌تر، فرودها یا زمانی که فقط در امتداد مسیر می‌چرخید، آزاردهنده باشد.

راهنمای سایز دوچرخه کوهستان آقایان

همه ما سایز و قد متفاوتی داریم، و بیشتر دوچرخه‌های کوهستان هم همین‌طور هستند، بنابراین توصیه می‌کنیم از اطلاعات زیر استفاده کنید تا به شما در درک سایز فریم دوچرخه کوهستان که باید سوار شوید، کمک کند. همچنین راهنمای سایز دوچرخه کوهستان برای دوچرخه زنانه کوهستان به شرح زیر است.

راهنمای سایز دوچرخه کوهستان برای دوچرخه زنانه 

دوچرخه شهری

اندازه گیری طول پای شما (I) Inseam :
کفش های خود را درآورید. مقابل دیوار بایستید. پاهای خود را از هم جدا کنید. کتابی را بین پاهای خود قرار دهید، به صورتی که ستون فقرات در برابر فاق شما محکم باشد. باید احساس کنید که روی زین دوچرخه نشسته اید. از کسی بخواهید از کف تا ستون فقرات را اندازه گیری کند.

اندازه گیری فریم دوچرخه شهری

 اندازه گیری فریم (ST):
دوچرخه های کورسی از مرکز میل لنگ (یا براکت پایین) تا بالای لوله صندلی اندازه گیری می شوند. اندازه فریم دوچرخه شهری به طور کلی با سانتی متر اندازه گیری می شود. راهنمای سایز دوچرخه شهری برای دوچرخه سواران به شرح زیر است.

راهنمای سایز دوچرخه شهری

 

 

جدول سایزبندی دوچرخه برای کودکان

چگونگی سایزبندی دوچرخه کودک با دوچرخه بزرگ‌سالان متفاوت است. دوچرخه کودک معمولاً با توجه به‌اندازه چرخ های دوچرخه و یا رده سنی کودکان سایزبندی می‌شوند. بهترین دوچرخه های بچه گانه معمولاً بر اساس قطر چرخشان از ۱۲ اینچ تا ۲۶ اینچ دسته بندی می شوند. مانند یک بزرگسال، قد و فاصله لوله بالایی دوچرخه بسیار مهم است. با این حال، برخلاف بسیاری از بزرگسالان، برای کنترل و ایمنی، ضروری است که کودک هنگام نشستن پایش به زمین برسد.در ادامه به بیان چند نکته مفید و کاربردی جهت انتخاب دوچرخه برای کودکان می‌پردازیم:

۱-به یاد داشته باشید که هرگز سن کودک را تنها معیار انتخاب دوچرخه قرار ندهید، بلکه معیار درست برای تناسب دوچرخه با بدن کودک، قد اوست و نه سن او.

۲- قد و ارتفاع داخلی پا (همان‌طور که در قبل توضیح داده شد)، در انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز یک‌راه حل مهم تلقی می‌شود.

۳-یک باور عمومی اما غلط در انتخاب دوچرخه برای کودکان این است که “یک سایز بزرگ‌تر بخریم که چند سال بعد هم که رشد کرد بتواند استفاده کند”، لطفاً این کار را نکنید! دوچرخه بزرگ‌تر برای کودک شما تنها ترس از دوچرخه‌سواری را به همراه می‌آورد و لذت این ورزش فرح‌بخش را برای کودک شما از بین می‌برد.

 

 سایز دوچرخه برای کودک

برای به دست آوردن سایز مناسب دوچرخه برای کودک خود می‌توانید از جدول بالا استفاده کنید. به اعدادتوجه کنید به‌صورت مثال کودکی که قد آن بین ۹۰ تا ۱۰۰  سانتیمتر است می‌بایست از دوچرخه سایز ۱۲ استفاده کند. نکته دیگر که در سایز دوچرخه کودکان مهم است تغییر سایز طوقه و لاستیک دوچرخه‌ها است که با بزرگ شدن سایز دوچرخه کودکان سایز طوقه و لاستیک تغییر می‌کند.

 

همچنین می توانید مقاله روش های انتخاب صحیح دوچرخه کودکان را مطالعه کنید.

 

نظرات (23)

حسن فهیمی

سلام چگونه سایز دوچرخه ای که دارم را بفهمم.چون جایی از دوچرخه ننوشته است.

  admin

  سلام برای چرخ دوچرخه میتونید قطر چرخو اندازه بگرید . برای سایز فریم میتونید میله ای که منتهی به زین هست رو اندازه بگیرید و با اندازه های فریم استانداری مقایسه کنید. سایز دوچرخه را بدست بیارید.

ناشناس

با سلام، شما اینجا جدول قد افراد رو آوردبد ولی اینکه چه سایزی برای چه قدی خوب هست رو اشاره ای بهش نکردید

  admin

  سلام وقت بخیر در صفحه ی هر محصول قستم دانلود کاتالوگ میتونید راهنمای تعیین سایز رو بررسی کنید … سوالی دارید در خدمتتون هستیم

ناشناس

من می خام میله برای زین دوچرخه ام بخری سایز میله را از کجا بدونم

زهرا مقومی

سلام وقت بخیر.دوچرخه ی برقی دارم که سایز چرخش ۱۶ اینچه و سایز خودش ۱۲۹۰ mm
۵۴۰ mm
۱۰۱۰mm

فاصله ی بین دو محور ۹۰۸mm

  admin

  معمولا دوچرخه های برقی در رده دوچرخه های شهری از نظر اندازه گیری قرار می گیرند

محسن

سلام. یک سوال داشتم. من یک تنه دوچرخه دارم که میخواهم خودم جمع کنم این دوچرخه رو با سلیقه خودم . ولی نمی‌دونم که چه باندی ۲۶ اینچ یا ۲۷.۵ اینچ و یا ۲۹ اینچ هست. چطور میشه فهمید کدام باند انتخاب درست است. ممنون از شما

maxim

سلام. یک سوال داشتم. من یک تنه دوچرخه دارم که میخواهم خودم جمع کنم این دوچرخه رو با سلیقه خودم . ولی نمی‌دونم که چه باندی ۲۶ اینچ یا ۲۷.۵ اینچ و یا ۲۹ اینچ هست. چطور میشه فهمید کدام باند انتخاب درست است. ممنون از شما

Mohammadi

سلام. یک سوال داشتم. من یک تنه دوچرخه دارم که میخواهم خودم جمع کنم این دوچرخه رو با سلیقه خودم . ولی نمی‌دونم که چه باندی ۲۶ اینچ یا ۲۷.۵ اینچ و یا ۲۹ اینچ هست. چطور میشه فهمید کدام باند انتخاب درست است.
ممنون از شما

  admin

  سلام عذرخواهم متوجه سوالتون نشدم . ولی در هر صورت این کار خیلی سخته چون خیلی از لوازم دوچرخه به تنه های متفرقه نمیخوره و درنهایت ممکنه نتیجه دلخواهو نتونید بگیرید. از نظر هزینه هم خیلی به صرفه نیست

من دوچرخه دنده چهار اقب

فرشاد

سلام روی دوچرخه نوشته شده وسط تا بالا ۱۶ اینچ، سایزش چی میشه؟

احمد

با سلام قد ۱۶۸ سانتی متر با دست های کوچک سایز دوچرخه کدارم باشه بهتر است ؟

  admin

  سلام دوچرخه سایز ۲۶

مجید

باعرض سلام، قد ۱۷۳ سانتی متر با دستهای نسبتا کوچک ، سایز دوچرخه ۲۶ مناسب تره یا سایز ۲۷.۵ و تنه ۱۷ بهتره یا تنه ۱۸ ؟

  admin

  سلام دوچرخه ۲۶ با فریم ۱۷ برای شما مناسبه

آرش

مطلب بسیار کامل و جالبی بود. علاوه بر مواردی که بهش اشاره کردین، ارتفاع زین هم میتونه تأثیری مانند سایز فریم داشته باشه؟

  admin

  سلام بله باید زین دوچرخه رو با توجه به قد تنظیم کنید . بر اساس فریم و چرخ، دوچرخه رو خریداری کنید و بعد زین دوچرخه رو تنظیم کنید. می تونید مقاله تنظیم ارتفاع و زاویه زین دوچرخه
  رو مطالعه کنید

farshid

سلام
کدوم سایز دوچرخه برای قد ۱۸۲ مناسبه؟؟

  admin

  سلام دوچرخه سایز ۲۷٫۵ مناسب قد شماست

کد دوچرخه مثلا مینویسه کد۰۴یعنی چی ?????

  admin

  کد ۰۴ احتما کدگزاری از طرف فروشندس و معنیی خاصی نداره

نظر خود را بنویسید