تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه؟

تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه؟

در بازار ایران، دوچرخه‌ها عموماً با سایز چرخ آن‌ها معرفی می‌شوند. بنابراین، اگر فروشنده به شما گفت که سایز دوچرخه ۲۶ یا ۲۷٫۵ است، دارد به قطر خارجی چرخ آن اشاره می‌کند. منظور از قطر خارجی چرخ، قطر رینگ و لاستیک با همدیگر است. بیشتر دوچرخه‌های بزرگ‌سال موجود در بازار دارای قطر چرخ ۲۶، ۲۷٫۵ یا ۲۸ اینچ هستند اگرچه دوچرخه بزرگ‌سال سایز ۲۹ هم در بازار پیدا می‌شود. دقت داشته باشید که اندازه چرخ به قطر خارجی چرخ و با در نظر گرفتن مجموع رینگ و لاستیک گفته می‌شود. 

اگرچه در ایران اندازه چرخ دوچرخه یک روش رایج برای مشخص نمودن سایز دوچرخه است، اما در عمل فاصله بین محل نشستن شما و پدال دوچرخه نقش اصلی در کیفیت و لذت سواری بازی می‌نماید. ازاین‌روست که کارشناسان عموماً اندازه مرکز تا بالا (Center to Top یا C-T) را معیار انتخاب سایز دوچرخه قرار می‌دهند. این اندازه در شکل زیر نشان داده‌شده است. با توجه به اهمیت این فاصله، به آن سایز فریم یا اندازه تنه (Frame Size) هم گفته می‌شود.

ازلحاظ کاربردی، قطر چرخ تعیین‌کننده کاربرد و نوع استفاده از دوچرخه است. به‌طور مثال، دوچرخه‌های شهری و سایکل توریست دارای قطر چرخ ۲۸ اینچ بوده ولی دوچرخه‌های کوهستان مسابقه‌ای ۲۷٫۵ یا ۲۹ اینچ هست. این در حالی است که سایز تنه بر مبنای قد و سایر ویژگی‌های جسمانی دوچرخه‌سوار تعیین می‌شود. به‌طور مثال، دو نفر با قدهای ۱۶۰ و ۱۹۰ سانتی‌متر می‌توانند دوچرخه‌های سایکل توریست با قطر چرخ ۲۸ اینچ انتخاب نماید. اما، با توجه به تفاوت قد میان این افراد، سایز تنه انتخابی این دوچرخه‌های ۲۸ اینچ بایستی متفاوت باشد.

 

روش متداول تعیین سایز فریم

 

همان‌طور که گفته شد، سایز تنه معیار استاندارد برای تعیین تناسب میان اندازه دوچرخه و قد شماست. روش متداول برای تعیین سایز تنه (Frame Size) بر مبنای قد دوچرخه‌سوار است. در این روش بایستی ابتدا قد خود را اندازه‌گیری نموده و سپس از جدول زیر برای تخمین زدن اندازه دوچرخه مناسب استفاده کنید.

قد دوچرخه‌سوار (سانتی‌متر)سایز فریم (اینچ)سایز فریم (سانتی‌متر)
۱۵۰-۱۶۵۱۴-۱۶۳۵-۴۱
۱۶۵-۱۷۵۱۶-۱۸۴۱-۴۶
۱۷۵-۱۸۵۱۸-۲۰۴۶-۵۱
۱۸۵-۱۹۵۱۹-۲۱۴۸-۵۳
بزرگ‌تر از ۱۹۵۲۱-۲۲۵۳-۵۶

 

روش استاندارد تعیین اندازه دوچرخه

 

ارتفاع داخلی پای شما می‌تواند مشخص‌کننده قد شما در حالت ایستاده باشد. روش ارتفاع داخلی پا (فاق تا کف پا)،  در انتخاب دوچرخه توصیه می‌شود. زمانی که مطابق تصویر بالا روی دوچرخه ایستاده باشید فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما حداقل ۵/۰۸ سانتی‌متر(معادل ۲ اینچ) باشد تا امکان سوارشدن راحت بر روی دوچرخه برای شما فراهم شود.

اگر از دوچرخه کلاسیک استفاده می‌کنید و میله TUBE LENGTH آن بدون شیب است فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما ۲/۰۵ سانتی‌متر(معادل ۱ اینچ) باشد.

در یک رویکرد استاندارد، هر دو پارامترهای ارتفاع داخلی پا و قد برای تعیین سایز دوچرخه مدنظر قرار می‌گیرد. در همین راستا، در ادامه جداول استاندارد تعیین سایز فریم دوچرخه بر مبنای قد و ارتفاع داخلی پا آورده شده است.

 

  

دوچرخه کوهستان

قد (سانتی‌متر)ارتفاع داخلی پا(سانتی‌متر)اندازه پیشنهادی فریم دوچرخه(اینچ)سایز فریم دوچرخه
کمتر از ۱۶۵کمتر از ۶۶کمتر از”۱۵XS
۱۶۳-۱۷۵۶۵-۷۷“۱۵ – “۱۷S
۱۷۳-۱۸۲۷۵-۸۵“۱۷ – “۱۹M
۱۸۰-۱۹۳۸۳-۸۹“۱۹ – “۲۱L
۱۹۰-۲۱۰۸۷-۹۴“۲۱ – “۲۳XL

 

 

دوچرخه شهری

قد (سانتی‌متر)ارتفاع داخلی پا(سانتی‌متر)اندازه پیشنهادی فریم دوچرخه(اینچ)سایز فریم دوچرخه
کمتر از ۱۶۵کمتر از ۷۱کمتر از”۱۶XS
۱۶۴-۱۷۶۶۹-۸۰“۱۵ – “۱۷S
۱۷۴-۱۸۶۷۴-۸۳“۱۷ – “۱۹M
۱۸۴-۱۹۶۷۹-۹۰“۱۹ – “۲۱L
۱۹۴-۲۰۶۸۱-۹۳“۲۱ – “۲۳XL

 

 

جدول سایزبندی دوچرخه برای کودکان

چگونگی سایزبندی دوچرخه کودکان با دوچرخه بزرگ‌سالان متفاوت است. دوچرخه کودکان معمولاً با توجه به‌اندازه چرخ های دوچرخه و یا رده سنی کودکان سایزبندی می‌شوند. در ادامه به بیان چند نکته مفید و کاربردی جهت انتخاب دوچرخه برای کودکان می‌پردازیم:

۱-به یاد داشته باشید که هرگز سن کودک را تنها معیار انتخاب دوچرخه قرار ندهید، بلکه معیار درست برای تناسب دوچرخه با بدن کودک، قد اوست و نه سن او.

۲- قد و ارتفاع داخلی پا (همان‌طور که در قبل توضیح داده شد)، در انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز یک‌راه حل مهم تلقی می‌شود.

۳-یک باور عمومی اما غلط در انتخاب دوچرخه برای کودکان این است که “یک سایز بزرگ‌تر بخریم که چند سال بعد هم که رشد کرد بتواند استفاده کند”، لطفاً این کار را نکنید! دوچرخه بزرگ‌تر برای کودک شما تنها ترس از دوچرخه‌سواری را به همراه می‌آورد و لذت این ورزش فرح‌بخش را برای کودک شما از بین می‌برد.

 

 سایز دوچرخه برای کودک

برای به دست آوردن سایز مناسب دوچرخه برای کودک خود می‌توانید از جدول بالا استفاده کنید. به اعدادتوجه کنید به‌صورت مثال کودکی که قد آن بین ۹۰ تا ۱۰۰  سانتیمتر است می‌بایست از دوچرخه سایز ۱۲ استفاده کند. نکته دیگر که در سایز دوچرخه کودکان مهم است تغییر سایز طوقه و لاستیک دوچرخه‌ها است که با بزرگ شدن سایز دوچرخه کودکان سایز طوقه و لاستیک تغییر می‌کند.

 

همچنین می توانید مقاله روش های انتخاب صحیح دوچرخه کودکان را مطالعه کنید.

 

نظرات (9)

[…] لاستیک دوچرخه با سایز شما متناسب باشد.در مقاله تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه،به طور مفصل به موضوع سایز […]

حسن فهیمی

سلام چگونه سایز دوچرخه ای که دارم را بفهمم.چون جایی از دوچرخه ننوشته است.

  admin

  سلام برای چرخ دوچرخه میتونید قطر چرخو اندازه بگرید . برای سایز فریم میتونید میله ای که منتهی به زین هست رو اندازه بگیرید و با اندازه های فریم استانداری مقایسه کنید. سایز دوچرخه را بدست بیارید.

ناشناس

با سلام، شما اینجا جدول قد افراد رو آوردبد ولی اینکه چه سایزی برای چه قدی خوب هست رو اشاره ای بهش نکردید

  admin

  سلام وقت بخیر در صفحه ی هر محصول قستم دانلود کاتالوگ میتونید راهنمای تعیین سایز رو بررسی کنید … سوالی دارید در خدمتتون هستیم

تأثیر دوچرخه‌سواری بر روی عضلات – دوچرخه وحیدی

در دوچرخه‌سواری است که باعث درد عضلات می‌شود.با انتخاب مناسب سایز دوچرخه قبل از خرید دوچرخه از صدمه دیدن عضلات خود پیش‌گیری کنید

ناشناس

من می خام میله برای زین دوچرخه ام بخری سایز میله را از کجا بدونم

زهرا مقومی

سلام وقت بخیر.دوچرخه ی برقی دارم که سایز چرخش ۱۶ اینچه و سایز خودش ۱۲۹۰ mm
۵۴۰ mm
۱۰۱۰mm

فاصله ی بین دو محور ۹۰۸mm

  admin

  معمولا دوچرخه های برقی در رده دوچرخه های شهری از نظر اندازه گیری قرار می گیرند