تمام نکاتی که برای دوچرخه سواری در زمستان نیاز دارید
تمام نکاتی که برای دوچرخه سواری در زمستان نیاز دارید

تمام نکاتی که برای دوچرخه سواری در زمستان نیاز دارید

برای اینکه در زمستان با لذت دوچرخه‌سواری کنید، این مقاله را با نکاتی برای دوچرخه‌سوارانی که دوست دارند در سرما دوچرخه سواری کنند، نوشته‌ایم. فصل زمستان به دلیل شرایط ویژه‌ای که برای دوچرخه سواران ایجاد می کند، نیازمند لحاظ برخی فاکتورها و پارامترهای ویژه به منظور تجربه یک دوچرخه سواری ایمن است. با توجه به اینکه دوچرخه سواری به نسبت رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، می‌تواند شرایط بهتری را برای افراد و اوضاع شهر فراهم آورد، بسیاری این گزینه را به عنوان وسیله نقلیه برای رفت‌وآمدهای داخل شهری خود انتخاب می‌کنند. از این رو در فصل زمستان به دلیل بارش برف و شرایطی که برای خیابان‌ها مطرح می‌شود، نیاز است افراد با برخی نکات و تکنیک‌های دوچرخه سواری در این فصل آشنایی پیدا کنند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم با ارائه توضیحات بیشتر نسبت به پارامترهای دوچرخه سواری در زمستان، از خطرات اینکار جلوگیری کنیم.

 

 

صفر تا صد دوچرخه سواری در زمستان

در صورتی که قصد دوچرخه سواری در زمستان را دارید، لازم است با تکنیک‌های دوچرخه سواری، ابزار و وسایل مورد نیاز در طول مسیر، رعایت نوع پوشش و لحاظ پارامترهای دیگر آشنایی کاملی پیدا کنید.

صفر تا صد دوچرخه سواری در زمستان

 

 

پوشیدن چند لایه لباس

با توجه به اینکه دوچرخه یک وسیله نقلیه بدون مانع است و دوچرخه سوار به طور مستقیم جریان هوا را احساس می‌کند، لازم است برای جلوگیری از بیماری، چند لایه لباس پوشیده شود. توجه داشته باشید که تمامی قسمت‌ها مانند سر، صورت، گردن، بالاتنه و پاها، باید به طور کامل پوشیده شوند.

اهمیت توجه به این نکته، زمانی خود را به طور پررنگ نشان می‌دهد که دوچرخه سوار با مشکلاتی چون سینوزیت درگیر باشد. در این حالت لزوما باید از کلاه، سربند، دستکش ، ماسک و شال گردن، بهره گرفته شود تا با وزش باد، مسئله جدی‌ای افراد را درگیر خود نکند.

شاید دلیل توصیه برای پوشیدن چند لایه لباس برای شما سوال باشد! در این خصوص باید گفت با توجه به اینکه در ابتدای روند دوچرخه سواری، احساس سرمای مضاعفی مطرح می‌شود، به منظور جلوگیری از نفوذ سرما به بدن، لایه‌های بیشتر لباس می‌تواند اثربخش باشد. در مقابل پس از پیمودن مسافتی، بدن طی فعالیت زیاد گرم می‌شود؛ از این رو در صورت احساس گرما می‌توان لایه‌های رویی را کم کرد.

در مورد کفش هم توجه داشته باشید که بهتر است از گزینه‌ای استفاده کنید که کفی لیزی نداشته باشد. این موضوع با توجه به امکان لیز خوردن پا از روی رکاب مطرح می‌شود. به علاوه پوشش کامل پا با جلوگیری از سرد شدن و بی‌حسی آن، می‌تواند از جمله نکاتی باشد که در روند دوچرخه سواری در زمستان مورد بحث قرار می‌گیرد.

از این رو یکی از بهترین کارهایی که می‌توان در مورد پوشش در زمستان مطرح نمود، مربوط به استفاده از لباس‌های مخصوص دوچرخه سواری در زمستان است‌.

دوچرخه سواری زنان در زمستان

 

 

با پوشیدن کلاه دوچرخه سواری، از سرما جلوگیری کنید

آیا می دانستید که بیشترین گرمای بدن را از طریق سر از دست می دهید؟ رطوبت و باد باعث می شود سر شما سریعتر خنک شود. به همین دلیل، پوشیدن شالگردن و یا کلاه دوچرخه روی سر، کار عاقلانه ای است. یک کلاه دوچرخه سواری خوب، سر و گردن شما را نه تنها گرم نگه می دارد، بلکه بسیار خشک نگه می دارد.

پوشیدن کلاه دوچرخه سواری

 

دست های خود را با دستکش های دوچرخه سواری گرم و خشک نگه دارید

هیچ دوچرخه سواری دوست ندارد دست های سرد داشته باشد. خوشبختانه طیف گسترده ای از دستکش های دوچرخه سواری برای انتخاب وجود دارد، از جمله دستکش های زمستانی. اگر می‌خواهید در برابر بدترین طوفان‌های برفی بر روی دوچرخه‌تان مقاومت کنید، می‌توانید دستکش‌های فوق‌گرم و کاملا ضد آب تهیه کنید.

دستکش دوچرخه سواری خوب نه تنها دستان شما را گرم و خشک نگه می دارند، بلکه هنگام خیس بودن میله ها را بهتر می گیرند. مزیت دیگر دستکش های دوچرخه سواری این است که دارای بالشتک برای محافظت از دست و مچ شما در برابر لرزش هستند که دستکش های معمولی فاقد آن هستند. همچنین می توانید انگشتان خود را راحت تر از دستکش های معمولی حرکت دهید.

خرید دستکش دوچرخه سواری برای زمستان

 

 

با پوشیدن کفش های دوچرخه سواری زمستانی یا کفش های روپوش پاهای خود را گرم نگه دارید

سردی پاها دلیل دیگری است که  مردم ترجیح می‌دهند دوچرخه‌های خود را در زمستان در گاراژ بگذارند، اما اگر یک جفت کفش دوچرخه‌سواری زمستانی داشته باشید، واقعاً لازم نیست. کفش های زمستانی MTB و کفش های جاده ای زمستانی ضد باد و آب هستند تا بتوانید از دوچرخه سواری بدون انگشتان یخ زده لذت ببرید. برخی از کفش‌ها حتی از پاهای شما در دمای بسیار پایین‌تر از انجماد محافظت می‌کنند.

اگر می خواهید کاملاً مطمئن باشید که پاهای گرم دارید، کفش های روپوش تهیه کنید. آنها رطوبت و سرما را از بین می‌برند و مزیت بیشتری برای تمیز نگه داشتن کفش‌های دوچرخه‌سواری شما دارند. 

خرید کفش دوچرخه سواری

 

 

لباس انعکاسی بپوشید

دیده شدن برای دوچرخه سواران در ماه های زمستان کاملا ضروری است. در این ماه های تاریک تر، دوچرخه سواران در ترافیک بسیار سخت دیده می شوند. به همین دلیل، پوشیدن لباس هایی با عناصر بازتابنده، که لباس چرخه Hi-Vis نیز نامیده می شود، ایده خوبی است. به این ترتیب می توانید خود و سایر راننندگان در جاده را ایمن نگه دارید.

لباس های انعکاسی نه تنها تضمین می‌کنند که شما توسط سایر رانندگان بهتر دیده می‌شوید، بلکه به آنها کمک می‌کند تا تصویری از سرعت حرکت شما داشته باشند. بنابراین، برای ایمنی خود، ایده خوبی است که از وسایل دوچرخه سواری بازتابنده استفاده کنید.

خرید لباس دوچرخه سواری

 

 

تهیه لوازم دوچرخه سواری در زمستان

پارامتر قابل توجه دیگری که در میان نکات دوچرخه سواری در زمستان لحاظ می‌شود، در خصوص به همراه داشتن لوازم ویژه برای دوچرخه سواران است. با توجه به اینکه شرایط نامساعد جوی می‌تواند سبب آسیب به لاستیک دوچرخه شود، تلمبه دوچرخه و تیوپ به عنوان اصلی‌ترین ابزار و لوازم مربوط به تعمیر دوچرخه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند که باید آن‌ها را تهیه کنید.

 

 

بررسی فشار تایر

دوچرخه سوارانی که می‌خواهند در شرایط نامساعد جوی در فصل زمستان دوچرخه سواری کنند، لازم است قبل از اینکار فشار تایر را بررسی کرده و از فشار مناسب همه تایرها اطمینان خاطر حاصل کنند‌. به این منظور توجه داشته باشید که لاستیک‌ها را تا انتهای محدوده فشار باد کنید. اینکار سبب ایجاد سطح تماس بیشتر لاستیک با جاده می‌شود و از این رو کشش افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل توصیه می‌شود در زمستان، لاستیک از درجه نرمی بیشتری برخوردار باشد تا با جذب برآمدگی‌های جاده، دچار لیز خوردن نشود. با این توصیفات می‌توان گفت این پارامتر عاملی برای کنترل دوچرخه به واسطه ناهمواری‌‌های موجود در جاده است.

در این زمینه همچنین می‌توان از لاستیک‌های پهن بهره گرفت. این لاستیک‌ها به عنوان گزینه مخصوص برای دوچرخه سواری در زمستان، از عمق بیشتری در قسمت عاج‌ها برخوردار هستند و می‌توانند عملکرد بهتری در محیط‌هایی که گل‌ولای بسیاری دارند، از خود نشان دهند.

 

 

تنظیم نورپردازی دوچرخه

با توجه به اینکه در فصل زمستان طول روز به نسبت شب کوتاه‌تر است، هوا خیلی زودتر از پاییز یا تابستان، روبه تاریکی می‌رود. از این رو نیاز است از یک منبع نور برای نمایش مسیر و نیز آگاه‌ سازی رانندگانی که در جاده حرکت می‌کنند، بهره گرفته شود. توجه داشته باشید که بیشتر روی چراغ‌های جلو و نحوه نورپردازی آن‌ها تمرکز کنید.

از طرفی می‌توانید با استفاده از پوشش مخصوص، در قسمت بازو و کلاه هم از نورپردازی برخوردار باشید. فراموش نکنید که اهمیت چراغ‌های عقب هم کم نیست و می‌تواند از بروز سوانح مطرح در روند دوچرخه سواری به طور جدی‌ای جلوگیری کند. به همین سبب حتی می‌توانید از یک چراغ دوچرخه چشمک‌زن در پشت دوچرخه بهره بگیرید تا عاملی برای توجه رانندگان عقب باشد.

 چراغ های دوچرخه خوب نیز برای ایمنی شما ضروری است. در وهله اول، خوب است که بتوانید اطراف خود را به خوبی ببینید، به خصوص اگر با دوچرخه کوهستان یا جاده سریع می روید. اما مهمتر از آن این است که سایر کاربران جاده بتوانند شما را به خوبی ببینند. 

خرید چراغ دوچرخه سواری در زمستان

 

استفاده از گلگیر

از جمله تمهیداتی که به طور اختصاصی برای دوچرخه سواری در زمستان می‌توان مورد بحث و بررسی قرار داد، به کارگیری گلگیر است. از آنجایی که در این فصل شرایط نامساعد جاده و وجود حجم زیادی از گل و برف می‌تواند سبب پخش شدن گل‌ولای بر روی لباس‌های شما شود و عاملی برای کثیفی آن‌ها باشد، می‌توانید از گلگیر بهره بگیرید. گلگیر مانند مانع عمل کرده و از انتشار برف و گل بر روی لباس‌های شما و دیگران جلوگیری می‌کند.

 

سرویس و نگهداری دوچرخه 

علاوه بر مراقبت از خود در زمستان، باید از دوچرخه شهری یا دوچرخه کوهستان خود نیز به خوبی مراقبت کنید. اگر اسب فولادی خود را دوست دارید، به خوبی از آن مراقبت کنید. نمک در جاده ها در زمستان می تواند باعث زنگ زدن سریع دوچرخه شما شود. پیشرانه شما نیز باید بیشتر روغن کاری شود. اگر می خواهید دوچرخه خود را برای مدت طولانی تری تمیز نگه دارید، می توانید گلگیرهایی را هم روی دوچرخه شهری و هم در دوچرخه کوهستان قرار دهید. راهنمای ما را در مورد نحوه نگهداری دوچرخه خود در بهترین شرایط بخوانید.

سرویس و نگهداری دوچرخه 

 

 

به خودتان پاداش دهید

در هوای سرد دوام  بیاورید و بعد از سوار شدن با یک دوش آب گرم و یک فنجان قهوه با یک تکه پای سیب گرم به خود پاداش دهید.  همچنین می توانید در صورت رسیدن به اهداف خاصی از خود هدایای دوچرخه سواری پذیرایی کنید. سپس شما انگیزه خواهید داشت که دوباره روی دوچرخه بپرید و فقط چیزهای جدید را امتحان کنید! دوچرخه سواری در زمستان نباید با عذاب  باشد!

تکنیک‌های دوچرخه سواری در زمستان

 

 

آشنایی با تکنیک‌های دوچرخه سواری در زمستان

جدا از پارامترهایی که تا اینجا در مورد دوچرخه سواری در زمستان مطرح شد، لازم است با تکنیک‌های این روند‌ هم آشنایی پیدا کنید. به گونه‌ای که در صورت دوچرخه سواری در شرایط نامساعد جوی، لازم است با مهارت‌های مطرح برای کنترل دوچرخه آشنا شوید.

یادگیری روند ترمزگیری درست، از جمله تکنیک‌های دوچرخه سواری در زمستان است. در واقع شما باید با آگاهی نسبت به عملکرد ترمز در شرایط برفی، از هر گونه ترمز ناگهانی خودداری کنید.

از طرفی هم توجه داشته باشید که هدایت فرمان در جاده و خیابان برفی، به نسبت شرایط عادی سخت‌تر است و نیاز به تسلط بیشتر دوچرخه سوار دارد. به همین دلیل به منظور جلوگیری از لیز خوردن لاستیک هنگام تغییر جهت فرمان، توصیه می‌شود از بالاتنه خود به عنوان عامل هدایتی بهره بگیرید تا درصد احتمال لیز خوردن کاهش پیدا کند.

 

توجه به تمامی پارامترها و نکاتی که تا اینجا در مورد دوچرخه سواری در زمستان گفته شد، می‌تواند به امنیت بیشتر شما کمک کند. از این رو حتما مواردی که مطرح شد را در کنار بررسی‌های لازم نسبت به بخش‌های مختلف دوچرخه، در نظر بگیرید تا به این منظور امکان دوچرخه سواری ساده و امن برای شما فراهم شود.

آشنایی با تکنیک‌های دوچرخه سواری در زمستان

 

خرید دوچرخه کوهستان

به طور کلی، با لحاظ شرایط هوایی و نیز هدف دوچرخه سواری، افراد می‌توانند بهترین گزینه را برای خرید دوچرخه انتخاب کنند. دوچرخه‌ها به لحاظ ساختار، دارای انواع مختلفی هستند‌. دوچرخه کوهستان و دوچرخه‌های دیگر، هر کدام از ساختار متناسب با عملکرد خود برخوردارند که می‌توانند بسته به شرایط، امکان دوچرخه سواری ایمن را برای شما فراهم آورند. از این رو اگر قصد خرید دوچرخه را دارید، حتما گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با شرایط شما باشد.

نظر خود را بنویسید