هرآنچه قبل از خرید دوچرخه کوهستان لازم است بدانید
نکات خرید دوچرخه کوهستان

هرآنچه قبل از خرید دوچرخه کوهستان لازم است بدانید

وقتی نوبت به خرید دوچرخه می‌رسد این فرآیند حتی برای باتجربه‌ترین دوچرخه‌سواران نیز می‌تواند دلهره‌آور باشد. در حالی که بدون شک یک دوچرخه جدید خریدی هیجان انگیز است، لیست بی پایان اصطلاحات تخصصی و فنی می‌تواند به سرعت شما را خسته و ناامید کند، همچنین فراوانی دوچرخه‌های مختلف برای انتخاب می‌تواند شما را در تصمیم گیری دچار مشکل کند اما نگران نباشید این راهنمای خرید می‌تواند کار شما را آسان‌تر کند. از آنجایی که تعریف دوچرخه می‌تواند بسیار گسترده و متنوع باشد، آن دوچرخه که برای شما بهترین است به عوامل زیادی بستگی دارد که برای هر فرد شخصی است.

 

دوچرخه چه اندازه ای نیاز دارم؟

قدم اول خرید دوچرخه این است که مطمئن شوید هر چیزی که می‌خرید مناسب قد و وزن شما است. در این خصوص ممکن است انتخاب اشتباهی داشته باشید، بنابراین حتما توصیه‌های ما را دنبال کنید. باید گفت همه برندهای دوچرخه‌سازی برای دوچرخه‌های خود نمودار اندازه دارند. دیدن این موارد شاید برای شما سخت باشد اما اما برای اکثر دوچرخه‌سواران حرفه‌ای کاملاً کاربردی است. اندازه‌های مختلف موجود را بر اساس قد کلی شما (و گاهی اوقات طول پا) به اندازه دوچرخه تقسیم می‌کنند تا بتوانید به راحتی ببینید کدام دوچرخه برای شما مناسب‌تر است. به عبارت ساده تر به شما می‌گوید که اگر X سانتی متر قد دارید، Y اندازه مناسب شما خواهد بود.

دوچرخه چه اندازه ای نیاز دارم؟

 

چه جنسی از دوچرخه برای خرید بهتر است؟

دوچرخه‌های مختلف از فولاد، آلومینیوم، فیبر کربن یا تیتانیوم ساخته شده‌اند. فولاد در تولید قاب دوچرخه بسیار متداول بوده و در بیشتر دهه ۱۹۰۰ رایج بود، اما امروزه اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم یا فیبر کربن ساخته می‌شوند. آلومینیوم معمولاً گزینه مقرون به صرفه‌تری است، در حالی که فیبر کربن هم از اقبال خوبی برخوردار بوده و بسیاری از برندها استفاده می‌کنند زیرا می‌توان آن را به شکل‌های آیرودینامیکی درآورد و در عین حال بسیار سبک وزن است.

فولاد و آلومینیوم هر دو توسط سازندگان دوچرخه ترجیح داده می‌شوند و به دلیل خواص جذب ارتعاش و کیفیت بدنه بسیار مورد استفاده است. فولاد اغلب از این دو سنگین‌تر بوده اما آلومینیوم سبک‌تر و گران‌تر است. برای خرید دوچرخه مناسب جنس بدنه دوچرخه‌ای که انتخاب می‌کنید به احتمال زیاد عاملی برای قیمت دوچرخه خواهد بود. اگر به دنبال چیزی مدرن از یک برند اصلی هستید باید بدانید هزینه‌های آن ممکن است برای شما بالا باشد.

اگر به دنبال راهنمای خرید دوچرخه شهری هستید که آن دوچرخه بتواند سختی‌های مسیر طولانی را تحمل کند، فولاد و تیتانیوم بهترین گزینه برای شما خواهد بود، اما انتظار نداشته باشید که وزن دوچرخه شما کم باشد.

 

چرخ های دوچرخه باید چگونه باشد؟

هر دوچرخه‌ای که بخرید با چرخ‌های نصب شده عرضه می‌شود، بنابراین شما لزوماً انتخاب آزادانه‌ای نخواهید داشت که کدام چرخ را بخرید مگر اینکه دوچرخه را به صورت سفارشی بسازید. اما با توجه به اینکه چرخ‌ها بخش مهمی‌‌از دوچرخه‌ای هستند که می‌خرید، مهم است که از آنچه می‌خرید آگاه باشید. چرخ‌ها هم از آلومینیوم یا کربن ساخته می‌شوند و بار دیگر متمایزکننده اصلی هزینه است.

چرخ های دوچرخه

چرخ‌های رده بالا همیشه از فیبر کربن ساخته می‌شوند. چرخ‌های مقرون به صرفه تقریباً همیشه از آلومینیوم ساخته می‌شوند و با توجه به اینکه این ماده سبک‌تر است، معمولاً برای کاهش وزن دوچرخه استفاده می‌شود. برای مثال قیمت دوچرخه ویوا سایز ۲۶ ارزان بوده و به دلیل جنس خوب آن می‌تواند گزینه مناسب برای شما باشد.

 

ترمز ویبریک برای دوچرخه بهتر است یا دیسکی؟

به طور خلاصه ترمز ویبریک سیستمی‌است که در آن کالیپر ترمز دور تایر را احاطه کرده و روی سطح ترمز در دو طرف رینگ چرخ می‌چسبد. در همین حال یک ترمز دیسکی از یک روتور ترمز دیسکی متصل به توپی چرخ و یک کولیس ثابت به پایه زنجیر استفاده می‌کند که به روتور می‌چسبد.

ترمز ویبریک یا دیسکی

ترمزهای ویبریک معمولاً کمی‌سبک‌تر از ترمزهای دیسکی هستند، اما دیسک‌ها عملکرد بهتری دارند به خصوص در هوای خیس که نیاز به عملکرد بهتر ترمزها هست. ترمزهای دیسکی نیز معمولاً به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند. با این حال هنگامی‌که زمان سرویس فرا می‌رسد، ترمزهای رینگی معمولاً ساده‌تر هستند. ترمزهای دیسکی اخیراً به دوچرخه‌ها اضافه شده است و تقریباً برای دوچرخه‌های جدید ترجیح داده می‌شوند که این روند خیلی سریع در حال اجرا شدن در کارخانه‌های تولید دوچرخه است.

 

نحوه انتخاب دوچرخه کوهستان

رسیدیم به راهنمای خرید دوچرخه کوهستان؛ باید گفت هنگام انتخاب دوچرخه کوهستانی باید به مدت زمان دوچرخه سواری خود و نوع شیب‌هایی که می‌خواهید با آن برخورد کنید، فکر کرده و به نسبت آن تصمیم بگیرید. ممکن است بخواهید از برخی شیب‌ها و سرازیری‌های ملایم شروع کرده تا به لذت دوچرخه سواری در کوهستان عادت کنید. یا اگر به دنبال هیجان هستید، ممکن است کمتر رکاب زدن و سرگرمی‌بیشتر در سراشیبی را ترجیح دهید. هر چیزی را که دوست دارید باید گفت داشتن دوچرخه کوهستان مناسب برای شما ضروری است.

نحوه خرید دوچرخه کوهستان

انواع مختلفی از دوچرخه‌های کوهستان در بازار وجود دارد و اندازه تپه‌هایی که می‌خواهید از آنها بالا بروید در انتخاب نوع دوچرخه ای که می‌خواهید انتخاب کنید نقش دارد. دوچرخه کراس کانتری یا تریل انتخاب شماست؟ بیایید این دو را با کمی‌جزئیات بیشتر مرور کنیم تا بتوانید متداول‌ترین ویژگی‌های هر دسته را بشناسید تا به شما کمک کند دوچرخه کوهستانی را انتخاب کنید که به بهترین سازگاری را با نیازهای شما دارد. 

همچنین می توانید مقاله  نکات خرید دوچرخه کوهستان را نیز مطالعه کنید.

 

ترجیحات سواری خود را در نظر بگیرید

سوال بزرگ این است که شما چه نوع دوچرخه‌سواری هستید (یا می‌خواهید باشید)؟ اساساً چهار نوع مختلف به اصطلاح دوچرخه سوار کوهستانی وجود دارد که بین دوچرخه‌سواران معروف است:

  • مبتدی
  • تفریحی
  • علاقه‌مند
  • حرفه‌ای

به خاطر داشته باشید این چهار دسته جایی ثبت نشده و فقط ساخته صحبت‌های عامیانه دوچرخه‌سواران است و برای شما بیان شده‌اند تا در انتخاب دوچرخه مناسب کوهستان کمک کنند.

 

نوع دوچرخه کوهستان مناسب را انتخاب کنید

هنگامی‌که ترجیحات خود را مشخص کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید که چه نوع دوچرخه‌ای می‌خواهید یا نیاز دارید.

۸ دسته  دوچرخه کوهستانی در بازار وجود دارد:

دوچرخه‌های تعلیق جلو

سیستم تعلیق جلو برای جذب ضربه‌های روی مسیرها در این سبک دوچرخه طراحی شده است و سواری بسیار کارآمدی را ارائه می‌دهد.

دوچرخه‌های فول تعلیق

تعلیق در جلو و عقب این دوچرخه‌ها طراحی شده است. سیستم تعلیق دوگانه، سواری نرم‌تری را به شما می‌دهد اما وزن بیشتری دارند.

دوچرخه‌های سفت و سخت

دوچرخه‌های کوهستانی سفت و سخت به هیچ وجه سیستم تعلیق ندارند و دیگر آنقدر رایج نیستند که افراد عمدتا فقط برای سرگرمی ‌سوار آنها می‌شوند.

هر کدام از آن‌ها نیز به انواع دوچرخه کوهستانی تقسیم می‌شوند که در ادامه بیان شده‌اند:

دوچرخه کراس کانتری

برای سرعت بیشتر طراحی شده است. اگر می‌خواهید این دوچرخه را بخرید باید بدانید کارایی آن به گونه‌ای است که در بیشتر مسیرها باید رکاب بزنید.

دوچرخه تریل و تمام کوهستانی

این دوچرخه برای رفتن همه جا طراحی شده است. برخی می‌گویند دوچرخه‌های تریل دوچرخه‌های کراس کانتری پیشرفته هستند. این دوچرخه‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که زمین‌های ناهموار را به راحتی رد کنند، اما باید در این زمین‌ها به خوبی رکاب بزنید.

دوچرخه اندورو

این دوچرخه کاملاً شبیه به دوچرخه تریل است، اما بیشتر به سمت سرازیری حرکت می‌کنند (به لطف تعلیق بیشتر). اگر مسیرهای ناهموار بالا و پایین را دوست دارید، دوچرخه اندرو را انتخاب کنید.

دوچرخه سراشیبی

این دوچرخه‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که قابل اعتماد و قوی باشند. زمانی که می‌خواهید در سراشیبی‌های تند و زمین‌های خراب دوچرخه‌سواری کنید، باید به دنبال این گونه دوچرخه‌ها باشید.

دوچرخه‌های فت

با لاستیک‌های فوق عریض طراحی شده تا بتوان روی برف، ماسه و گل عمیق سوار شد. دوچرخه‌های چاق می‌توانند شما را به هر جایی ببرند اما به اندازه دوچرخه‌های معمولی چابک نیستند.

دوچرخه شن

برای کسانی که دوست دارند سرعت دوچرخه جاده و توانایی دوچرخه کوهستان را حفظ کنند طراحی شده است.

 

اندازه مناسب را انتخاب کنید

هنگام خرید دوچرخه کوهستان باید به دو اندازه اصلی توجه کرد که این دو مورد شامل اندازه قاب و اندازه چرخ است. این دو اندازه اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند و می‌توانند باعث سردرگمی در خرید دوچرخه شود. در ادامه این مورد را توضیح خواهیم داد.

 

سایز چرخ دوچرخه کوهستان

اندازه چرخ نقش بسیار زیادی در عملکرد دوچرخه‌ کوهستان ایفا می‌کند. دلیل این امر فیزیک دوچرخه است؛ چرخ‌های با قطر بالاتر سریع‌تر روی موانع می‌چرخند، در صورتی که چرخ‌هایی با قطر کمتر سریع‌تر حرکت می‌کنند. اینجا جایی است که می‌توانید تصمیم بگیرید به چه چیزی اهمیت می‌دهید.

سایز چرخ دوچرخه کوهستان

بیایید یک نمای کلی از اندازه چرخ دوچرخه‌های کوهستان به شما ارائه دهیم:

دوچرخه ۲۶

این سایز استاندارد اندازه چرخ برای چندین دهه بوده است. زمانی که دوچرخه‌های کوهستان برای اولین بار عرضه شدند، تقریباً همه آنها دارای چرخ‌های ۲۶ اینچی بودند. اگر قد کوتاه‌تری دارید یا دوچرخه‌ای برای پرش می‌خواهید، دوچرخه ۲۶ گزینه خوبی است.

دوچرخه ۲۷٫۵

برای بسیاری از دوچرخه‌سواران اندازه‌ی فوق‌العاده‌ای هستند. آنها طوری طراحی شده اند که بهتر از چرخ‌های ۲۶ اینچی حرکت کرده و چابکی بیشتری نسبت به چرخ‌های ۲۹ اینچی دارند. این باعث می‌شود دوچرخه ۲۷٫۵ در همه انواع دوچرخه‌های کوهستان عالی باشند!

دوچرخه ۲۹

امروزه در اکثر دوچرخه‌های کوهستان یافت می‌شوند و به آرامی ‌راه خود را به سایر رشته‌ها هم باز کرده‌اند. چرخ‌های ۲۹ اینچی وزن بیشتری نسبت به سایزهای کوچک‌تر دارند، اما به لطف قطر بزرگ‌تر، برخورد با موانع را برای دوچرخه‌سوار آسان‌تر می‌کند. دوچرخه ۲۹ برای سوارانی است که به یک سواری سریع و کارآمد اهمیت می‌دهند طراحی شده است.

لاستیک‌های سایز بزرگ

لاستیک‌های سایز بزرگ لاستیک‌های بسیار عریض (عرض ۳ یا ۴ اینچ) هستند. آنها نسبت به لاستیک‌های معمولی چسبندگی بهتری دارند، اما فاقد حس چابکی هستند که تایرهای سایز معمولی ارائه می‌دهند. دوچرخه‌های چاق از چرخ‌ها و لاستیک‌های ۲۶ اینچی بسیار عریض استفاده می‌کنند.

 

اندازه فریم یا قاب دوچرخه کوهستان

معمولاً عیب اصلی خرید آنلاین دوچرخه این است که نمی‌توانید خودتان آن را امتحان کرده و با دیدن قیمت دوچرخه برای خرید آن وسوسه خواهید شد. این چیزی است که بسیاری از راهنمایان دوچرخه کوهستان به آن اشاره نمی‌کنند. با این حال هر سازنده (که می‌خواهد دوچرخه‌های خود را بفروشد) نمودارهای اندازه دوچرخه را درست و خوانا برای هر مدلی که ارائه می‌دهد تهیه می‌کند. با تمام این اطلاعات انتخاب اندازه مناسب برای شما بسیار آسان است.

همچنین می توانید مقاله نحوه انتخاب دوچرخه بر اساس سایز چرخ یا فریم؟ را برای انتخاب دوچرخه مناسب مطالعه کنید. 

برای تنظیم موقعیت سواری خود، ممکن است لازم باشد زین را حرکت دهید یا حتی یک دسته فرمان دیگر بخرید. اینها نمونه‌هایی از تنظیمات معمولی هستند که اکثر دوچرخه سواران با تجربه انجام می‌دهند. اگر فقط یک مبتدی هستید، تنظیمات مختلف را امتحان کنید تا زمانی که متوجه شوید چه چیزی برای شما راحت است. یافتن دوچرخه با سایز صحیح به دلیل تنوع زیاد در نحوه اندازه گیری و فهرست بندی سازندگان دشوار است. اگر نمی‌توانید بین دو سایز تصمیم بگیرید پیشنهاد می‌کنیم فریم بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

 

مواد ساخته شده قاب دوچرخه کوهستان

فناوری همیشه در حال پیشرفت است، اما مواد قاب دوچرخه در طول سال‌ها ثابت مانده‌اند که شامل موارد زیر است:

جنس بدنه دوچرخه

بدنه آلومینیوم

این محبوب ترین مواد قاب دوچرخه کوهستان است. آلیاژ نسبتا ارزان، مقاوم در برابر خوردگی و بسیار سبک وزن است.

فولاد

این ماده بسیار متراکم تر از آلومینیوم است. با این حال تولید انبوه آن نیز گران‌تر است. قاب‌های فولادی را می‌توان از لوله‌هایی با قطر کمتر و دیواره‌های نازک‌تر به دلیل استحکام فولادی ساخت.

فریم کربن

این یک ماده کامپوزیتی است که از لایه‌های بافت کربنی ساخته شده است. بزرگترین مزیت کربن این است که مواد بسیار سبک‌تر از آلیاژ و فولاد است و بسیار قوی است. اما نقطه ضعف آن این است که به جای فرورفتگی مانند آلومینیوم تمایل به ترک شدن دارد.

تیتانیوم

فریم‌های تیتانیومی ‌به دلیل قیمت آن‌ها بسیار محبوب نیستند و بزرگترین مزیت آنها دوام بسیار بالا است. با این حال به لطف سه ماده دیگر ذکر شده بالا، امروزه بسیاری از قاب‌ها از تیتانیوم ساخته نمی‌شوند.

امیدواریم با توجه به نیازهای خود برای خرید دوچرخه بتوانید از این راهنما استفاده کرده و تجربیات خرید خود را با ما در میان بگذارید.

نظر خود را بنویسید