چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است ؟
سایز دوچرخه متناسب برای سن و قد شما

چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است ؟

اگر می‌توانید دوچرخه‌ای در اندازه خود داشته باشید، باید آماده یک ورزش اصولی در دل طبیعت یا به صورت حرفه‌ای در پیست‌ها داشته باشید، البته قبل از آن نه تنها باید ساختار دوچرخه را درک کنید، بلکه باید شرایط خود را با دوچرخه هماهنگ کنید. مهم ترین مرجع برای انتخاب دوچرخه سایز مناسب، جداول سایز دوچرخه است. این مقاله راهنمای کاملی برای آموزش نحوه صحیح انتخاب دوچرخه سایز مناسب از طریق اندازه دوچرخه خواهد بود.

برای انتخاب دوچرخه مناسب باید اندازه قاب دوچرخه، لاستیک دوچرخه، قد خود و … را بدانید. حتی اگر اندازه مناسب هنگام خرید دوچرخه یا قاب جدید می‌تواند یک فرآیند بسیار دلهره آور باشد، اما یافتن تناسب مناسب، رانندگی راحت و لذت بخشی را برای شما تضمین می‌کند. با جدول کامل اندازه دوچرخه می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا سایز دوچرخه مناسب خود را انتخاب کنید.

 

 پیدا کردن دوچرخه مناسب برای شما مهم است

اگر در دوچرخه سواری تازه کار هستید، طبیعی است که ندانید چگونه دوچرخه مناسب خود را پیدا کنید؟ هنگامی‌که قصد خرید دوچرخه خود را دارید، درک اندازه‌گیری دوچرخه جدید برای تناسب کامل ضروری است. این موضوع در جامعه امروزی که اکثر دوچرخه‌ها یا قاب‌ها را می‌توان به صورت آنلاین سفارش داد، بیشتر مهم شده است. در شرایطی که همه ما می‌دانیم دوچرخه سواری فوایدی برای سلامتی دارد، اما اگر دوچرخه سواری اشتباه باشد شما آنقدر کار کارآمدی نمی‌کنید.

خرید دوچرخه مناسب

نشستن روی دوچرخه‌های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ اصولی نبوده و حتی می‌توان در موقعیتی قرار گرفت که خیلی راحت به خود آسیب برسانید. خطر گیر کردن انگشت پا به چرخ جلو در هنگام فرمان را فراموش نکنیم. برعکس اگر دوچرخه بیش از حد بلند باشد، نمی‌توانید به راحتی رکاب بزنید. بنابراین  مهم است که دوچرخه مناسب برای خود پیدا کنید.

 

سایز خود را ملاک خرید دوچرخه قرار دهید

بسته به دسته‌ای از دوچرخه که انتخاب می‌کنید، انواع مختلفی از دوچرخه‌ها وجود دارد که هر کدام با سواری خود معروف هستند اما یک اصل کلی وجود دارد که هنگام جستجو برای خرید دوچرخه باید در نظر بگیرید:

 • در انتهای حرکت پدال خود کمی‌‌خمیدگی زانو داشته باشید.
 • بتوانید در بالای لوله بالا با کمی‌‌فاصله بایستید.
 • باید بتوانید به راحتی به زین دوچرخه خود برسید.

 

برای یافتن سایز صحیح دوچرخه به اندازه دوچرخه مراجعه کنید

برای شروع انتخاب یک اندازه مناسب برای انواع مختلف دوچرخه این به شما بستگی دارد که از کدام روش استفاده کنید. بسته به نوع دوچرخه، جداول اندازه دوچرخه متفاوت است. در ادامه جداول اندازه است که می‌توانید به آن مراجعه کنید تا انتخاب مناسبی برای خرید دوچرخه داشته باشید.

جدول اندازه دوچرخه

 

 فریم دوچرخه چگونه اندازه گیری می‌شود؟

قبل از اینکه ادامه مطلب را بخوانید، سعی کنید توجه داشته باشید که اکثر دوچرخه‌ها بر حسب واحدهای متریک اندازه‌گیری می‌شوند، اما اندازه برخی از سازندگان هنوز بر حسب اینچ است. برای بهترین نتیجه‌گیری، ما قویاً توصیه می‌کنیم که فقط در سیستم متریک اندازه‌گیری انجام دهید. در صورت نیاز، همیشه می‌توانید از مبدل اینچی استفاده کنید. در ادامه به بررسی فاکتورهای اندازه‌گیری فریم می‌پردازیم:

 فریم دوچرخه چگونه اندازه گیری می‌شود؟

 

طول لوله صندلی

در سالهای اخیر سازندگان سعی کرده‌اند روش اندازه‌گیری قاب دوچرخه را ساده‌تر کنند و از سایزهای کم تا به xl  این سایزها تغییر می‌کند. اما دیگران ممکن است آنها را به روش قدیمی‌‌برچسب بزند، با عدی از ۴۸ تا ۶۲ دسته‌بندی کنند.

طول لوله صندلی دوچرخه

می‌توانید طول لوله صندلی (بر حسب سانتی متر) را از مرکز براکت پایین تا بالای سطوح اندازه گیری کنید. گفتنی است هیچ سازگاری بین برندها و نحوه اندازه‌گیری دوچرخه آنها وجود ندارد، شما می‌توانید یک سایز ۵۶ از یک برند را سوار شوید و برای شما مناسب باشد اما این بدان معنی نیست که یک ۵۶ از برندهای دیگر برای شما مناسب است.

 

اندازه‌گیری طول افقی

طول افقی اندازه‌ای است که از مرکز براکت پایین تا مرکز دست اندازه‌گیری می‌شود. هر نوع دوچرخه بسته به نوع دوچرخه سواری که دوچرخه برای آن طراحی شده است، در این مورد اعداد متفاوتی دارد. به عنوان مثال، دوچرخه‌های جاده‌ای که برای مسابقه طراحی شده‌اند، طولانی‌تر هستند، اما دوچرخه‌های کوهستان کمی‌کوتاه‌تر و بلندتر خواهند بود و برای سواری آرام‌تر راحت‌تر هستند.

اندازه‌گیری طول افقی دوچرخه

 

اندازه دوچرخه برای کودکان

برای دوچرخه سواران کوچک ما، دوچرخه با اندازه مناسب، مهمترین نکته است! دوچرخه مناسب برای کودک شما راحتی و ایمنی او را فراهم می‌کند و به کودک شما اعتماد بیشتری در مهارت‌های سواری خود می‌دهد.

دوچرخه‌ کودک معمولاً با سن و اندازه چرخ اندازه‌گیری می‌شوند. اما برای به دست آوردن بهترین تناسب ممکن برای فرزندتان، همیشه باید قد او را به دقت اندازه‌گیری کنید. به عنوان یک قاعده کلی، باید در نظر داشته باشید که کودک در هنگام نشستن باید بتواند با هر دو پا زمین را لمس کند. برای یافتن دوچرخه مناسب می‌توانید به نمودار دوچرخه کودکان مراجعه کنید.

نمودار سایز دوچرخه کودک

هنگام محاسبه سایز دوچرخه برای فرزندتان، مهمترین چیز قد اوست، پس زیاد به سن او نگاه نکنید بلکه روی قد او تمرکز کنید. اگر قرار است کودک از دوچرخه استفاده کند، اندازه دوچرخه بسیار مهم است . کودکانی که در جاده دوچرخه سواری می‌کنند ممکن است به دلیل بی‌تجربگی یا سهل‌انگاری در معرض تصادف باشند. در نتیجه آنها نباید با دوچرخه خیلی کوچک یا خیلی بزرگ تردد کنند که از واکنش سریع آنها در موقعیت‌های خطرناک جلوگیری می‌کند. اندازه دوچرخه مناسب باید به دلایل ایمنی و راحتی به درستی انتخاب شود. سواران باید بتوانند راحت بنشینند و کنترل کامل دوچرخه خود را داشته باشند، علل خصوص اگر پای بچه‌ها در میان باشد که امنیت آنها همواره مهم‌ترین نکته در انتخاب سایز دوچرخه بوده است.

سایز دوچرخه کودک مناسب

 • مطابقت اندازه‌ها و سن فقط نشان دهنده خرید یک دوچرخه برای کودک نیست. یک کودک ۵ ساله می‌تواند بسیار بزرگتر از اندازه نشان داده شده در جدول را سوار شود. برای اینکه اشتباه نکنید بیشتر به قد کودک رجوع کنید تا سن او و این را ملاک خرید خود قرار دهید.
 • عملکرد اندازه دوچرخه‌های کودکان با دوچرخه‌های بزرگسال متفاوت است. در اینجا نکته مهم ارتفاع قاب نیست، بلکه اندازه چرخ‌هاست که می‌تواند بین ۱۲ تا ۲۶ اینچ برای آنها متغیر باشد.
 • از سه چرخه برای شروع حرکات دوچرخه سواری استفاده می‌شود. می‌توان آن را به یک عصای متحرک برای کنترل رفتار کودک مجهز کرد. دوچرخه تعادل کودکان برای یادگیری تعادل استفاده می‌شود. این به شما این امکان را می‌دهد که با قدرت بیشتر به سمت جلوتر در آموزش دوچرخه‌سواری برای کودک خود پیش بروید.
 • در صورت تردید بین چند سایز از تماس تلفنی با مشاوران خرید دوچرخه کودک دریغ نکنید.

در ادامه می توانید مقاله ۸ مورد مهم در خرید دوچرخه بچه گانه را مطالعه کنید.

 

دوچرخه برقی چه سایزی را انتخاب کنیم؟

پاسخ ساده است، هیچ تفاوتی بین دوچرخه برقی و دوچرخه کلاسیک وجود ندارد. بنابراین برای انتخاب سایز مناسب برای دوچرخه برقی خود باید فقط به جداول بالا مراجعه کنید. در سال‌های اخیر، فناوری دوچرخه‌های برقی بسیار پیشرفت کرده است، آنها به شما اجازه می‌دهند با تلاش کمتری سوار شوید. مراقب باشید، دوچرخه‌های الکترونیکی زنانه دارای طول کوتاه‌تر، با دسته‌های باریک‌تر و اندازه‌های فریم کوچک‌تر هستند.

 

اگر دوچرخه با سایز اشتباهی خریدید چه؟

مهم است که شما یا فرزندتان با دوچرخه جدید راحت باشید. اگر به سرعت متوجه شدید که مشکلی وجود دارد، با فروشنده تماس بگیرید و بپرسید که آیا می‌توانید دوچرخه را تعویض کنید. در اکثر برندهای ایرانی ​​۷ روز فرصت داریم تا یک خرید را تعویض کنیم.

اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید دوچرخه را تعویض کنید، این گزینه‌ها را امتحان کنید:

 • ارتفاع زین خود را مجدد در حالت‌های مختلف امتحان کنید.
 • یک میله زین کوتاه یا بلندتر بخرید.
 • زین را عوض کنید.
 • برای تسلط بر دوچرخه جدید خود وقت بگذارید.

 

نتیجه‌گیری

پیدا کردن دوچرخه با اندازه مناسب موشک به هوا پرتاب کردن نیست! برای کشف هر یک از روش‌های توضیح داده شده در این مقاله نیازی نیست که نابغه باشید و حتی می‌توانید از راهنماهای آنلاین در دسترس هم استفاده کنید. اما باز هم نمی‌توانیم بگوییم این یک راهنمای تاکیدی است زیرا هر کس متفاوت است، نیازهای متفاوتی دارد و سبک‌های سواری متفاوتی دارد. با این حال اگر مطمئن نیستید که کدام اندازه را انتخاب کنید، لطفاً با بایکی لند تماس بگیرید و ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

سایز دوچرخه سوار و فریم

از طرف دیگر سفارش آنلاین می‌تواند کمی‌پیچیده تر باشد، مطمئناً با استفاده از تولید کنندگان مختلف از انواع سیستم‌های اندازه گیری مختلف ممکن است گمراه شوید. برخی از اندازه‌ها بر اساس عددی از ۱۴ تا ۲۱ استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به سادگی از اندازه XS تا XL استفاده می‌کنند. همه اینها می‌تواند بسیار گیج کننده باشد، مگر اینکه بدانید به دنبال چه چیزی هستید.

می توانید مقاله نحوه انتخاب دوچرخه بر اساس سایز چرخ یا فریم؟ را برا پیدا کردن دوچرخه متناسب با قدتان مطالعه کنید.

نوع دوچرخه بر اندازه دوچرخه شما تأثیر می‌گذارد. اندازه دوچرخه کوهستان به احتمال زیاد با دوچرخه جاده شما متفاوت خواهد بود، حتی بیشتر بسته به سبک سواری شما دارد. این نشان می‌دهد که اندازه دوچرخه یک اولویت شخصی است. ما فقط می‌توانیم برخی از دستورالعمل‌ها را به شما ارائه دهیم که راهنمای کوچکی برای سایز دوچرخه ای برای سن و قد شما مناسب است.

 

نظرات (1)

احمد

اطلاعات مفید بود. سایز دوچرخه مناسبم رو پیدا کردم.

نظر خود را بنویسید