راهنمای جامع انتخاب زین دوچرخه
راهنمای جامع انتخاب زین دوچرخه

راهنمای جامع انتخاب زین دوچرخه

نشستن روی زین دوچرخه ممکن است بر روی لگن افراد فشار زیادی وارد کند به همین جهت انتخاب زین متناسب با بدن افراد بسیار مهم است و از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که راحتی در نشستن، مهم­ترین فاکتور برای دوچرخه سواری مطلوب و بی دغدغه به شمار می ­آید. انتخاب زین مناسب بخش مهمی از خرید یک دوچرخه نو به حساب میاد.

معمولا در هنگام خرید دوچرخه یا تعویض زین، سوالاتی در این باب برای افراد ایجاد می­ شود؛ به عنوان اولین داده اطلاعاتی در مورد زین دوچرخه خوب است بدانید که این وسیله، شامل انواع زین دوچرخه، زین ضد درد دوچرخه و زین طبی دوچرخه، می شود. به این صورت که برای انتخاب زین مناسب خود، باید حتما یک سری فاکتورها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال زین دوچرخه کودک با زین دوچرخه زنانه تفاوت دارد و عدم توجه به این تفاوت، می­ تواند خاطره ناخوشایندی را از دوچرخه سواری برای شما بر جای بگذارد. همچنین قابل توجه است که اگر زین دوچرخه شما مناسب نباشد، احتمال آسیب در قسمت لگن وجود دارد؛ حتی ممکن است درد و تورم ایجاد شود. به همین جهت برای خرید زین دوچرخه، نیاز است تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

نکات مهم در انتخاب زین دوچرخه

اولین گام برای انتخاب زین دوچرخه، در نظر گرفتن نکات اساسی است. نکات مهم در انتخاب بهترین زین طبی دوچرخه یا زین ضد درد دوچرخه، شامل موارد زیر می ­شوند.

نکات مهم در انتخاب زین دوچرخه

 

پیدا کردن شکل مناسب زین دوچرخه 

این مورد بیشتر به جنسیت افراد بستگی دارد.یکی از عوال مهم در انتخاب زین جنسیت دوچرخه سوار است.  الزاما زین دوچرخه زنانه با زین دوچرخه مردانه یا زین دوچرخه کودک متفاوت است که شکل زین در این موارد تغییر می­کند. البته نوع دوچرخه نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال زین دوچرخه کوهستان با زین سایر دوچرخه­ ها متفاوت است. برای خرید زین دوچرخه باید با دو نوع زین پرفورمنس با حداقل بالشتک و زین بالشتکی با حالت مخملی آشنا باشید. البته بالشتک زین نیز به نوع متداول بالشتک ژل و بالشتک فوم، تقسیم بندی می­شود. حتی زین دوچرخه بدون بالشتک نیز وجود دارد.

 

 

انعطاف پذیری و موقعیت خود بر روی دوچرخه را در نظر بگیرید

انعطاف شما، همان میزان رسیدن دست­هایتان به نوک پاهایتان است. اگر انعطاف کمی دارید، تمایل به جابجایی بر روی زین نیز ایجاد می شود. برای همین بهتر است زین دوچرخه گرد تهیه فرمائید تا حین جابجایی­ های متداول و تلاش برای رسیدن دست­ها به فرمان دوچرخه­، اذیت نشوید.

 

اندازه ­گیری عرض استخوان­ های لگن

با توجه به اینکه انواع زین دوچرخه در سایز­های مختلف تعریف می­شود، فاصله بین استخوان­های لگن، تعیین کننده عرض زین دوچرخه در حین خرید است.

 

 

ارتفاع زین دوچرخه باید مناسب باشد

بهتر پدال زدن و جلوگیری از بروز علائم محرک یا داشتن تسلط کافی بر روی دوچرخه، تا حد زیادی به ارتفاع زین بستگی دارد. لذا سعی کنید زین دوچرخه را در ارتفاع مناسبی قرار دهید.

 

 

انواع زین دوچرخه

همان­طور که اشاره کردیم، زین دوچرخه شامل انواع مختلف می ­شود که شناخت هر نوع آن برای انتخاب و خرید زین دوچرخه مناسب، ضروری است.

زین دوچرخه پهن

زین دوچرخه باریک

زین دوچرخه کورسی

زین دوچرخه کوهستانی

زین دوچرخه کودک

زین دورچرخه مخصوص بانوان

زین دوچرخه ثابت

زین دوچرخه چاک دار

زین دوچرخه فنر دار

زین دوچرخه قابدار

زین دوچرخه سوپاپ دار

 

 

زین دوچرخه مخصوص بانوان

آناتومی بدن بانوان با مردان بسیار متفاوت است. همچنین که بدن بانوان در هنگام نشستن، می­ تواند آسیب­پذیرتر باشد؛ به همین جهت زین دوچرخه زنانه معمولا به صورت زین پهن با ارتفاع فوم زیاد طراحی می­ شود. در واقع نرم­تر بودن بالشتک زین نیز از اهمیت بسیار بالایی در خرید زین دوچرخه زنانه برخوردار است. به طور کلی زین دوچرخه ضد درد برای بانوان بسیار مناسب است. بهترین زین دوچرخه طبی برای بانوان نیز یک زین با تنظیم ارتفاع کم و بالشتک نرم، محسوب می­شود.

فاصله‌ی بین استخوان‌های مردان در حالت نشسته بین ۶ تا ۱۶ سانتی‌متر و در خانم‌ها بین ۹ تا ۱۷ سانتی‌متر است. البته عرض استخوان زنان در زمان نشستن الزاماً از مردان بزرگ‌تر نیست، اما تفاوت‌هایی دارند. 

تفاوت لگن مردان و زنان

در تصویر بالا به‌وضوح تفاوت استخوان زن و مرد مشخص است. در تصویر سمت چپ که مربوط به مرد است در بخش A قوس استخوان pubic تیز و به‌سمت بالا کشیده شده و در تصویر سمت راست که مربوط به زن است قوس استخوان pubic پایین‌تر از مرد قرار گرفته که حدود دو سانتی‌متر تفاوت دارند و همچنین در بخش  B عرض، قوس و انحنای بیشتری در اسکلت زنان در مقابل مردان وجود دارد. با توجه این دو تفاوت در بین استخوان زن و مرد محدوده فشار بر روی نشیمنگاه زن و مرد متفاوت است.

بنابراین با داشتن قوس استخوان پایین‌تر درقسمت pubic، در زمان نشستن روی زین، فشار بیشتری بر محدوده‌ی پرینال perineal خانم‌ها وارد می‌شود. این موضوع حساسیت انتخاب زین مناسب در خانم‌ها را به مراتب بالاتر می‌برد.

*پرینال (perineal یا perianal): ناحیه‌ی بین واژن و مقعد در زنان و بین آلت‌تناسلی و مقعد در مردان را ناحیه‌ی پرینال می‌نامند.

باید در زمان انتخاب زین به زنانه و مردانه بودن آن توجه کنید. البته در بعضی از مدل‌ها زین مردانه و زنانه یک طراحی دارد. البته منظورمان زین‌های ارزان‌قیمت نیست.

 

 

بهترین زین دوچرخه برای بانوان

در حالت کلی، بهترین زین دوچرخه طبی برای بانوان یک زین با تنظیم ارتفاع کم و بالشتک نرم، محسوب می ­شود. البته به منظور انتخاب بهترین زین دوچرخه برای بانوان، خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید:

تفاوت ساختاری لگن بانوان و آقایان

روکش زین

تنظیم بودن زین

توجه به محل قرارگیری استخوان لگن

 

 

تفاوت زین دوچرخه زنانه و مردانه

با در نظر گرفتن اینکه بانوان لگ بزرگ­تری نسبت به آقایان دارند. محل انتهایی لگن که روی زین جاگذاری می­شود، در بانوان حدود ۹ الی ۱۷ سانتی­متر است و در آقایان نیز بین ۶ الی ۱۶ سانتی­متر تعریف می­شود. از سوی دیگر شکل لگن بانوان و آقایان متفاوت است که همین مورد می­تواند در انتخاب نوع زین تاثیر زیادی داشته باشد. همچنین می توانید برای اطلاع از سایر تفاوت های دوچرخه بانوان و مردانه مقاله تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه را مطالعه کنید.

 

تفاوت زین دوچرخه زنان و مردان

 

زین دوچرخه کودک

ساده­ ترین نوع زین، زین دوچرخه کودک است که برای دوچرخه­ هایی با سایز ۱۲ قابل طراحی می­ باشد. زین دوچرخه کودک، ابعاد کوچک­تری به نسبت زین­ های معمولی دارد و اغلب با رنگ و طرح­های شادتری عرضه می ­شود. خوب است بدانید که برخی از زین ­های مناسب کودک، در قسمت عقبی خود دارای یک دسته هستند تا به کمک آن بتوان دوچرخه را راحت­تر جابجا کرد.

 

بهترین زین دوچرخه کوهستان

زین دوچرخه کوهستان برای دوچرخه سواری راحت و ایمن در مسیرهای سخت و ناهموار طراحی شده است. سایز این زین­ ها نه خیلی باریک و نه خیلی پهن است. زین دوچرخه کوهستان باید نرم باشد و دارای سیستم تعلیق مناسب نیز هست. از جمله ویژگی­ های زین دوچرخه کوهستان می ­توان به سوپاپ ­ها و فنرهای آن اشاره کرد. همچنین برخی از زین­ های کوهستان دارای حفره میانی هستند که به عنوان زین دوچرخه کوهستان شناخته می ­شوند.

 

تنظیم زین دوچرخه

همان­طور که پیش از این ذکر کردیم، ارتفاع زین دوچرخه از اهمیت بسیار بالایی در تسلط فرد بر روی دوچرخه، برخوردار است. برای همین پس از تهیه زین مناسب دوچرخه، باید به تنظیم ارتفاع توجه داشته باشید. 

برای تنظیم زین دوچرخه، لازم است سه اندازه­گیری حیاتی انجام شود: ارتفاع زین، اندازه جلو و عقب، شیب زمین.

همچنین می توانید مقاله تنظیم ارتفاع و زاویه زین دوچرخه را برای اطلاعات بیش تر مطالعه کنید.

 

 

اندازه­ گیری ارتفاع زین دوچرخه

ابتدا طول زین دوچرخه را از جلو و عقب اندازه بگیرید و یک نقطه میانی پیدا کنید. این نقطه را بر روی زین علامت بزنید. سپس از آن نقطه با متر تا مرکز فریم پایینی را اندازه­گیری فرمائید. در نهایت اندازه را بر حسب میلی­متر یادداشت کنید.

 

 

اندازه ­گیری جلو و عقب زین دوچرخه

دوچرخه را در کنار دیوار قرار دهید. سپس از دیوار تا قسمت پایینی فریم را اندازه بگیرید. در مرحله بعد از دیوار تا نوک زین را اندازه­گیری کنید. به منظور محاسبه پسرفت زین، اندازه به دست آمده اولیه را از دومی کسر کنید.

 

 

اندازه ­گیری شیب زمین

با توجه به اینکه اغلب صندلی­ها دارای پستی و بلندی هستند، خوب است که شیب کلی صندلی را اندازه­گیری کنید. یک تکه تخته را روی صندلی قرار دهید و یک شیب سنج را بر روی آن بگذارید تا شیب را به دست آورید. این عدد را نیز یادداشت کنید.

در نهایت شما سه اندازه را به دست آورده­اید و حالا باید تنظیم دوچرخه را انجام دهید. در مرحله بعد باید با استفاه از روش پا، ارتفاع زین دوچرخه را تنظیم کنید. برای این کار باید سوار دوچرخه شوید و پاشنه خود را با هر کفشی که قصد دارید در حین دوچرخه سواری بپوشید، رو پدال قرار دهید. سپس به جلو یا عقب رکاب بزنید. این کار را به آرامی انجام دهید. در صورتی که زین بیش از حد بالا باشد نمی­توانید بدون تکان دادن باسن، از این طرف به طرف دیگر رکاب بزنید. پس باید از اندازه به دست آمده در مرحله اول، کم کنید. برعکس این موضوع نیز می­تواند صدق کند و نیاز باشد که ارتفاع را افزایش دهید یا حس کنید که باید زین را بر اساس اندازه­های ثبت شده، به جلو و عقب ببرید.

 

خرید زین دوچرخه

با توجه به تمام تعاریفی که از انتخاب مناسب زین دوچرخه صورت گرفت. در نهایت لازم است ذکر کنیم که خرید زین دوچرخه باید از یک فروشگاه یا سایت معتبر انجام شود. کیفیت زین دوچرخه، تعیین کننده کیفیت دوچرخه سواری شما است. بایکی لند می تواند در این راه همراه شما باشد تا بهترین انتخاب را در کنار مطلوب­ترین کیفیت و مقرون ­به­ صرفه ­ترین قیمت، داشته باشید.

 

 

اندازه‌گرفتن سایز لگن

به دست‌آوردن سایز لگن یکی از بخش‌های مهم در انتخاب سایز زین مناسب است. برای به‌دست‌آوردن سایز لگن چندین راه وجود دارد. دقیق‌ترین روش، اسکن‌های حرارتی  هستند که علاوه بر سایز لگن بخش‌هایی از نشیمن‌گاه که فشار بیشتر و یا کمتری را روی زین وارد می‌کند را هم محاسبه می‌کند و بعد آن مدل های مرکبی و فومی و مدل های اینچنین دیگر  که با نشستن روی دستگاه سایز لگن  که در تصویر بالا مشاهده می کنید مشخص می شود هستند. در حال حاضر این اسکن‌ها حرارتی در ایران وجود ندارند و بعضی از مدل های فومی و مرکبی به تازگی بصورت انگشت شمار وارد ایران شده است اما روش‌های ساده‌ی دیگری وجود دارد که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید سایز لگن را به‌دست آورید.

اندازه‌گرفتن سایز لگن

راحت‌ترین روش کلاسیکی که می‌توانید از آن بهره ببرید استفاده از یک کارتن مقوا، یک صندلی و نیمکت است و البته یک خودکار. روش کار به این شکل است شما باید مطابق تصویر روی این کارتن مقوایی بنشینید تا جای استخوان نشیمن‌گاهتان روی کارتن بیفتد تا به به‌وسیله‌ی گودی که روی نشیمن‌گاه به‌وجود آمده سایز محل نشیمن‌گاه لگن را محاسبه نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل را به ترتیب بررسی نماییم.

اسکن حرارتی اندازه گیری برای زین

 

راحت‌ترین روش کلاسیکی که می‌توانید از آن بهره ببرید استفاده از یک کارتن مقوا، یک صندلی و نیمکت است و البته یک خودکار. روش کار به این شکل است شما باید مطابق تصویر روی این کارتن مقوایی بنشینید تا جای استخوان نشیمن‌گاهتان روی کارتن بیفتد تا به به‌وسیله‌ی گودی که روی نشیمن‌گاه به‌وجود آمده سایز محل نشیمن‌گاه لگن را محاسبه نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل را به ترتیب بررسی نماییم.

اندزاه گیری لگن برای انتخاب زین

باید کارتن مقوایی را روی صندلی قرار دهید و سپس روی آن بنشینید. توجه کنید که بهتر است زیر پای خود یک نیمکت کوچک قرار دهید تا عضلات سرینی کشیده شده و استخوان‌های لگن فشار بهتری را روی کارتن مقوایی وارد کنند. در انجام این مرحله و کشیده شدن عضلات سرینی متوجه فشار روی بخش پایین استخوان لگن خواهید شد این همان مرحله ای است که استخوان لگن کارتون مقوایی  را فرورفته می کند. سپس از روی صندلی بلند شوید و جای فرورفتگی که روی کارتن مقوایی ایجاد شده است را علامت بزنید. حال باید با خطکش مرکز رو فرورفتگی را سایز کنید. این همان سایز محل نشیمنگاه استخوان لگن است که برای انتخاب زین به آن نیاز داریم.

اندازه‌گرفتن  لگن

 

روش دوم اندازه گیری لگن

حوله‌ای بردارید و یک طرف آن را خیس نمایید. طرفی که خیس است را روی صندلی بگذارید. حال یک ورق کاغذ را روی حوله قرار دهید و مطابق روش اول روی صندلی بنشینید. در این روش فشار واردشده‌ی بخش نشیمن‌گاه استخوان لگن، کاغذ را به حوله فشرده می‌کند و نم و خیسی پشت حوله را به خود می‌گیرد و محل نشیمن‌گاه استخوان لگن خیس می‌شود و می‌توانید به‌وسیله‌ی ماژیک دور محل خیس را خط بکشید و مرکز آن را علامت زده و آن را با خط‌کش سایز کنید. با این روش هم می‌توانید سایز نشیمن‌گاه استخوان لگن را محاسبه کنید.

 

 

 انتخاب زین با توجه به سایز لگن

حال که سایز استخوان نشیمن‌گاهتان را به‌دست آوردید باید زین مناسب خود را پیدا نمایید.برای بدست آوردن سایز مناسب زین می بایست سایز بدست آمده محل نشیمنگاه لگن خود را برای دوچرخه شهری +۴ در دوچرخه هیبرید +۳ در دوچرخه کوهستان +۲ و در دوچرخه کورسی +۱ و در دوچرخه تایم تریل +۰ نمایید.

اندازه زین دوچرخه

برای مثال اگر سایز استخوان نشیمن‌گاه شما ۱۵ سانتیمتر است برای انتخاب زین دوچرخه کوهستان باید زینی را انتخاب نمایید که عرض بخش بزرگ آن ۱۷ سانتیمتر باشد. به عبارتی باید از هر طرف یک سانتی‌متر از استخوان نشیمن‌گاه شما بزرگ‌تر باشد.

دوچرخه شهری: ۱۵+۴=۱۹

دوچرخه هیبرید: ۱۵+۳=۱۸

دوچرخه کوهستان: ۱۵+۲=۱۷

دوچرخه جاده: ۱۵+۱=۱۶

دوچرخه تایم تریل: ۱۵+۰=۱۵

 

نظر خود را بنویسید