راهنمای خرید دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه

برای خرید دوچرخه مناسب نباید فقط به ظاهر توجه کرد.و حتما نکات ذیل را به خوبی بررسی کنید. دوچرخه انواع مختلفی دارد و برای بانوان دوچرخه زنانه طراحی شده است.که بهتر است بانوان عزیز دوچرخه مخصوص بانوان را تهیه کنند.

 

لاستیک دوچرخه

یکی از نکاتی که در هنگام خرید دوچرخه باید به آن توجه شود لاستیک دوچرخه است،تصوری اشتباهی که در بین عموم  وجود دارد، هرچه لاستیک دوچرخه پهن تر باشد دوچرخه ی بهتری خواهد بود. ولی توجه داشته باشید هرچقدر لاستیک دوچرخه پهن تر باشد، عاج های لاستیک بلند تر خواهد بود و در نتیجه اصطکاک لاستیک دوچرخه با آسفالت بیشتر خواهد بود.در نتیجه نیروی بیش تری برای حرکت دوچرخه باید صرف کنید.

لاستیک دوچرخه

اگر دوچرخه ای با سرعت بالاتر و روان تر می خواهید،دوچرخه ای انتخاب کنید که لاستیک هایی باریک تر  با عاج های کوتاه تری دارد، و یا عاج نداشته باشد و دارای شیار باشد.دوچرخه های کورسی عاج ندارند و شیار دارند، به همین دلیل دارای سرعت بالایی هستند.

اگر برای مکانی که مسیر مسطح و صاف مانند سطح آسفالت جاده  است، دوچرخه ای با لاستیک پهن و عاج های بلند را انتخاب نکنید.زیرا ممکن است در مسیرهای طولانی یاعث خستگی تان شود.

 

 ترمز دوچرخه

رایج ترین انواع ترمز دوچرخه ترمز دیسکی هیدرولیک،ترمز دیسکی مکانیکی و ترمز لقمه ای می باشد.

 

ترمز لقمه ای

ترمزهای لقمه ای به وسیله ی دو لقمه که در کنار طوقه قرار می گیرند، عمل می کنند، به این صورت که پس از فشردن دسته ترمز، لقمه به طوقه چسبیده و باعث کاهش سرعت آن می شود.ترمز لقمه ای ارزان تر بوده و نگهداری آسانی دارد و هزینه نگهداری آن بسیار پایین است.

دوچرخه سوار برای ترمز گرفتن باید اهرم ترمز را نسبت به مدل های دیسکی بیش تر جا به جا کند.و در نتیجه برای ترمز گیری نیروی بیش تری نیاز دارد.در هوای بارانی قدرت ترمز گیری و اصطکاک کاهش می یابد.

 

ترمز دیسکی مکانیکی

ترمز های مکانیکی دیسکی به وسیله ی اتصال لنت به دیسک قرارگرفته در طوقه عمل می کند و  اعمال فشار  از طریق سیم ترمز منتقل می شود.عملکرد ترمز دیسک مکانیکی در هوای برف و بارانی مناسب است.جا به جایی اهرم ترمز نسبت به ترمز لقمه ای کم تر است.هزینه آن نسبت به ترمز لقمه ای بیشتر می باشد و برای تعمیر و نگهداری نیاز به تخصص بیشتری دارد.دوچرخه سوار به نیروی زیادی برای ترمز گیری نیاز دارد.

 

ترمز دیسکی هیدرولیکی

ترمز هیدرولیک باید ابتدا تنظیم شده و روغن داخل ترمز ریخته شود.ترمزهای هیدرولیکی  پیشرفته ترین و کارآمدترین سیستم برای کنترل سرعت دوچرخه است و در آن، نیروی انگشت دوچرخه سوار، از طریق فشار روغن ترمز به لنت ها منتقل می شود.

بسیار قوی تر از نوع  لقمه ای و دیسک مکانیکی می باشد، و بهترین انتخاب می تواند برای هر نوع سواری باشد ولی قیمت آن نسبت به انواع دیگر بالاتر است، تعمیر و نگهداری ان نسبت به انواع لقمه ای به تخصص بیشتری نیاز دارد.در آب و هوای بارانی و نامساعد و شیب های تند به خوبی عمل می کند.اهرم ترمز در آن نرم است و احتیاجی به آوردن نیروی زیادی ندارد.جا به جایی اهرم ترمز در آن بسیار کم است.

 

سایز دوچرخه

نکته سوم در خرید دوچرخه سایز دوچرخه است.سایز دوچرخه بر اساس قد تعیین می شود. باید حتما اندازه لاستیک دوچرخه با سایز شما متناسب باشد.در مقاله تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه،به طور مفصل به موضوع سایز دوچرخه پرداخته شده است.

 

برند دوچرخه

سعی کنید از برندهای معتبر و شناخته شده خریداری کنید.در فروشگاه بایکی لند سعی شده بهترین برندهای دوچرخه را در اختیار شما قرار داده شود.

 

 

جنس بدنه دوچرخه

جنس بدنه دوچرخه آهن و آلومینوم می تواند باشد بهتر است از بدنه آلومینیوم، به علت سبک تر بودن و نگهداری آسان تر انتخاب شود.

 

 

کمک فنر دوچرخه

کمک‌فنر دوچرخه برای کنترل، کشش و راحتی بیش‌تر روی مسیرهای خاکی، سنگی و جاده‌های ناهموار ساخته می‌شود. کمک‌فنر یکی از مواردی است که دوچرخه سواری را لذت بخش تر می کند.هر چه مسیر ناهموارتر باشد باید دوچرخه کمک فنرهای بهتری داشته باشد.دوچرخه دو کمک برای مسیرهای تپه ای و ناهموار ماناسب است و دوچرخه تک کمک برای مسیر های جاده ای، صاف و هموار ایده آل است.

 

کمک فنر جلو

اکثر دوچرخه های کوهستان، هیبریدی و دوچرخه کودک مجهز به کمک فنر جلو می باشد. کمک‌فنرهای روی دوچرخه‌های کوهستان امکان تنظیمات دقیق دارند. تفاوت‌ها شامل نوع، میزان جابجایی، سختی و متد جذب ضربه هستند.کمک‌فنر روی دوچرخه‌های هیبریدی و کودکان عملکرد ابتدایی را دارند و دارای تنظیمات کم یا بدون تنظیمات هستند

 

کمک فنر عقب

کمک فنر عقب در دوچرخه‌های کوهستان دو کمک فنر یافت می‌شود. این کمک‌فنر کمک می‌کند لاستیک در تماس با زمین قرار گیرد، کنترل دوچرخه‌سوار بیش‌تر و خستگی او کم‌تر شود.مانند کمک‌فنر جلو دوچرخه ، کمک‌فنر عقب نیز در مشخصات جابجایی، سیستم فنر و تنظیمات مختلف است.

 

دنده های دوچرخه

بعضی از دوچرخه ها بدون دنده می باشد و بیشتر برای مسیر های هموار و جاده ای که بدون سراشیبی و سربالایی است کاربرد دارد.ولی اگر به صورت حرفه ای و یا در مسیر های ناهموار دوچرخه سواری می کنید بهتر است دوچرخه دنده ای را انتخاب کنید.

سعی کنید از دسته دنده های برند شیمانو که برند معتبر و با کیفیتی است خریداری کنید.در قسمت جلوی فرمان دو نوع دنده داریم، دنده هر چه کمتر باشد،سرعت بالاتر خواهد بود.

 

زین دوچرخه

زین دوچرخه بانوان پهن تر و زین دوچرخه آقایان باریک تر می باشد در مقاله تفاوت دوچرخه مردانه و دوچرخه زنانه به صورت کامل به ویژگی زین های مردانه و زنانه  پرداخته شده است.

 

 

لوازم جانبی دوچرخه

حتما به یاد داشته باشید در هنگام دوچرخه سواری از کلاه ایمنی دوچرخه استفاده کنید. و همچنین چراغ و قفل زنجیر برای دوچرخه تهیه کنید.

 

نظرات (1)

ناشناس

عالیه

نظر خود را بنویسید